Közélet, hírek

Átadták az új Pécsi Vásárcsarnokot

2022.07.08. 10:10

Elkészült Pécs új, több mint 7000 négyzetméteres vásárcsarnok épülete. A hatalmas feladatra még 2016-ban írtak ki pályázatot, az építkezésre azonban csak két évvel ezelőtt kerülhetett sor. A hivatalosan csütörtök este felavatott, ma reggel már a vásárlók előtt is nyitva álló, a modernizmus formavilágát megidéző kortárs épületet Getto Tamás és Sztranyák Gergely tervei alapján kivitelezték.

Pécs még 2016-ban írt ki tervpályázatot egy új vásárcsarnok létrehozására, amely jobban kiszolgálja a lakossági igényeket, hatékonyabb kapcsolatot biztosít a termelők és vásárlók között. A terveket annak idején az Építészfórumon is közöltük, köztük Getto Tamás, Sztranyák Gergely és az s73 tájépítésziroda II. díjas koncepcióját is, melynek továbbdolgozását követően kezdődhetett el végül a komplexum kivitelezése. (A Bíráló Bizottság annak idején I. díjat nem osztott ki.)

A szükséges pénzügyi források miatt végül maga az építkezés 2020. július 31-én kezdődött meg. Az ünnepélyes felavatást tegnap, július 7-én tartották, ma reggel 6 órától pedig már az árusok és vásárlóik is birtokba vehették a csarnokot, melynek össz alapterülete meghaladja a 7000 négyzetmétert, a piaci asztalok mintegy 1900 négyzetméteren sorakozhatnak fel. Közel 120 négyzetméteren 58 egységből álló modern hűtőkamra is létesül az épületben, az együttes körül pedig mintegy 1000 négyzetméteren alakítottak ki új zöldterületet - olvasható a projekt honlapján.

„A premodern ugyanakkor egy olyan korszak, ami több figyelmet érdemelne. Egyrészről tudta a kor emberének igényeire a választ, és ebbe beleértem még magunkat is. Másrészről közérthető, időtálló épületek jöttek létre, ami a fenntarthatóság egyik pillére. Úgy is mondhatnám, konszenzus volt építész és nem építész között. A pécsi vásárcsarnok egy ilyen épület szeretne lenni. Itt a klasszikus modern egyszerűsített nyelve és az azt megelőző téri mintázatok kereszteződnek oly módon, hogy az elsődleges tartószerkezet mint egy önálló entitás, alkotja a tér vázát. Az íves szerkezet merevít és anyaga bár festett, de látszó marad. Összességében egy ismerős tér. Ha a társadalom nem veti ki magából, és sokáig megmarad, akkor a fenntarthatóság legfontosabb elvét, azaz a befektetett energia és az élettartam megfelelő arányát kipipálhatjuk." mondta az épületről Sztranyák Gergely az Építészfórumon közölt korábbi interjújában.

Az épületről hamarosan részletesebb nagycikkben is beszámolunk az Építészfórumon.