A batlab architects budajenői átriumházában a tervezők korábbi munkáira is jellemző letisztult megjelenést a tömegformálás játéka, a fedett-nyitott terek változatos alkalmazása és a lakók identitására utaló geometrikus díszítőelemek egészítik ki.
A budajenői családi ház a felmerülő építészeti problémákra és kérdésekre alapvetően a formálás koncepciójának mentén keresi a választ. Az újonnan beépülő településrész heterogén és még kialakulóban lévő karaktere idézte elő azt az elrendezést, miszerint a ház terei elsősorban egy belső udvar köré szerveződnek. Az összeforgatott tetők karakteres, váltakozó magasságú sziluettet adnak a ház külső kontúrjának, folyamatosan változó képet mutatva. A tömegformálás eredménye az is, hogy a belső udvar alacsony ereszei emberközeli léptéket teremtenek. Kétségtelen, hogy a forma adja a ház karakterét.
A koncepcionálisan definiált tömeget kiharapott átmeneti terek tagolják, melyek a közösségi terekhez kapcsolódva veszik körbe a házat, tovább gazdagítva a kint és bent téri kapcsolatait. Az északi oldalon fedett-nyitott tér védi a bejáratot, nyugaton az udvar felőli megnyitás árnyékolását segíti, délen pedig a hátsó udvar és átrium összekötését teszi lehetővé.
Az összeforgatott kubusok belső terei a körbezárt udvar köré szerveződnek, minden oldalon meghatározó vizuális kapcsolattal a belső kert felé. A ház kiemelt helye a nappali és étkező közös tere, ahol a belső tér kontúrja felveszi a tömeg vonalait. Ez a tér a ház központi helyiségeként mind a belső kerthez, mind a hátsó udvarhoz kapcsolódik, a teljes átlátást nyújtó nyílászárók intenzív kapcsolatot teremtenek kint és bent között. Ezzel szemben az utcai traktus tetőtere a gyerekszobákhoz tartozó galériáknak ad helyet, az északi tetőben pedig tárolásra szolgáló padlástér található.
Az épület identitását erősen meghatározó elem – a ház tömegének formálása mellett – az átriumot bezáró áttört fal, melyben az arab felmenőkkel rendelkező lakók kultúrájukra jellemző geometrikus mintákat láthatnak viszont a beton kerítésidomokból létrejövő ismétlődő struktúrában. A homlokzatokon minden oldalon visszatérő kis léptékű elemek mintázatának részletgazdagsága megtöri a vakolt felületek monotonitását, melyet tovább old a belső udvarban körbefutó nút, eltérő struktúrájú szakaszokra osztva a homlokzatot. A nappali magasan elhelyezett, mélyen ülő bevilágítója, és az olvasósarok fal külső síkjára helyezett ablaka egymás ellenpontjaként gazdagítják a ház részleteit.
A végeredmény egy olyan formajáték, melynek során egy család új élettere jöhetett létre. A megbízók már itt élnek, mostantól ők alakítják tovább az otthonukat.
batlab architects
Szerk.: Winkler Márk