Közélet, hírek

Aussie Architecture Awards 2008 — Ausztrál Építészeti Díj

2008.12.30. 09:21

Az ausztrál építészintézet, az Australian Institute of Architects kiosztotta idei építészeti díjait. A díjazottak között megtalálhatjuk a pekingi Vízkockát, egy, a Klein-palack által inspirált házat, az egykori vasúti szerelőműhelyből kialakított előadóművészeti központot.

Az ausztrál építészintézet, az Australian Institute of Architects kiosztotta idei építészeti díjait. A díjazottak között megtalálhatjuk a pekingi Vízkockát, egy, a Klein-palack által inspirált házat, az egykori vasúti szerelőműhelyből kialakított előadóművészeti központot, míg a fenntarthatóságért járó díjat egy kutyamenhely kapta. A díjazott épületek nagy része tanúbizonyságot tett a környezettudatosságról is.

A díjakat október 30-án osztották ki az alábbi kategóriákban: középület, épület Ausztrálián kívül, családi ház, társasház, fenntartható épület, kereskedelmi épület, műemlékvédelem, kisléptékű projekt, belsőépítészet és várostervezés. Ezeken kívül különdíjat nyert egy acélszerkezetű és egy tartósan használatban levő épület is.

A zsűri tagjai voltak: Alec Tzannes (elnök), Geoff Warn, Simon Knott, Susan Phillips és Peter Elliott.

A díjazottak

Hirst Centre, Brisbane
A brisbane-i leányiskola most felépült, a kreatív művészetek oktatásának helyet adó épülete két kontrasztos részből alkot egyetlen dinamikus egységet. A közösségi tereknek és a közlekedőknek a K-alakban széttáruló oszlopos keleti szárny, a flexibilisen alakítható művészeti oktatótermeknek pedig a nyugati szárny ad helyet. A két épületrész egy központi átriummal kapcsolódik össze. A tervezőknek, az m3architecture irodának az új szárnyakat azok tereiben, de vizuálisan is sikerült a már meglévő campus-épületekhez kapcsolniuk. A fenntarthatóságot passzív napelemekkel, keresztszellőztetéssel, helyi vízgazdálkodással és használtvíz-hasznosítással igyekeztek figyelembe venni.

A zsűri a projektet életteli, flexibilis oktatási környezetként értékelte, és az épületet karakteressége, a felületkezelés minősége és dinamikus formavilága miatt emelte ki.

Vízkocka, Peking
A ma már jól ismert kínai Nemzeti Vízisport Központot a 2008. évi olimpiai játékokra tervezte az ausztrál PTW Architects iroda az Arup, és a kínai állam szerkezettervezői szervezetének közreműködésével. A hasáb alakú épület olyan hatást kelt, mintha a habzó víz buborékaiból metszették volna ki. A zsűri az épületet légiessége és izgalmas felületei, valamint a fény emlékezetes és rendkívüli felhasználása miatt értékelte.

Nyaraló, Melbourne
A Klein-palack geometriai elméletének lényege: olyan felületet létrehozni, amelynek külső és belső oldala nem különíthető el. Ez a feladvány mozgatta meg a McBride Charles Ryan építészirodát a Melbourne melletti Mornington-félszigetre tervezett nyaraló kigondolásakor. A Klein-palack szokatlan formája megoldást ad a homokdűnés helyszín kötöttségeire. Az acél könnyűszerkezetes ház cement- és fémburkolatú, és felületei az origamira emlékeztetnek.

A ház spirális tömege jól kihasználja a lejtős, bonyolult terep adottságait. A nappali gondosan megformált hegyesszögű tere izgalmas élményt nyújt” – jellemezte a házat a zsűri.

Kutyamenhely, Burwood East
Az NHArchitecture kutyakennelje nemcsak fenntartható jellege miatt kiemelkedő, de a kutyák számára is jó életkörülményeket biztosít. A Melbourne melletti telep a karanténban levő újonnan érkezett kutyáknak ad otthont. Az öt kétszintes szárnyból álló épület elrendezésének köszönhetően minden kutya természetes fényhez, és a szabadba való kilátáshoz jut. Az épület passzív napenergiával és megfelelő árnyékolással csökkenti az energiafelhasználást, valamint padlófűtéssel és tőbb elemből álló passzív hűtőrendszerrel rendelkezik.

A zsűri az energiafelhasználást csökkentő rendszerek részletes kidolgozottságát, valamint az egyszerű technológiák használatát emelte ki az épület erényeként.

EDO lakóház, Sydney
A Sydney szlömösödött negyedében a Stanisic Associates építésziroda által megtervezett EDO lakóház tervei három koncepció mentén alakultak ki: környezetvédelem – sokszínűség – működőképesség. Az eltolható alumínium árnyékolók folyamatosan változó homlokzatot eredményeznek, míg a 3 méteres teraszok a nappali alapterületét növelik meg. A keleti oldalon zsalurendszeren keresztül történik a lakások szellőztetése. A ház 31 lakása 1-3 hálószobás, és van köztük egy- és kétszintes is. A hálószobafalak japán mintára eltolhatók, amivel folytonos teret lehet kialakítani a lakásokban.

A zsűri véleményében kiemelte, hogy az építészek gondosan kidolgozott, visszafogott építészeti elemekkel oldották meg a komplex programot és a helyszín kötöttségein is felül tudtak emelkedni.

City Council Offices, Hume, Melbourne
A 7500 m2-es észak-melbourni önkormányzati épület öt csillagot kapott a Green Star környezetvédelmi skáláján. A kompakt, hatszintes, keskeny irodaépületet a Lyons iroda tervezte, és az üzleti kategória díját nyerte el. A közlekedőmagok az épület két végén történő elhelyezésével az irodákat a legértékesebb, napfénnyel ellátott területekre koncentrálták. A ragyogó fehér homlokzatburkolatot egyetlen körbefutó zöld sáv osztja meg. Az épület környezettudatosságát jelzik többek közt a beépített passzív szellőztetőrendszerek, az árnyékolók és az esővíz-gyűjtők is.

A zsűrit az épületben leginkább a szerény költségvetésű ház lényegretörő kialakítása, a jól használható belső terek és a fenntarthatóság figyelembevétele fogta meg.

Carriage Works, Eveleigh
Az 1888-ban megépült vasúti szerelőműhelyt a Tonkin Zulaikha Greer iroda terveinek köszönhetően a műemléképület részleteit figyelembe véve alakították át előadóművészeti központtá. A meglévő szerkezetet az építészek azonnal szembetűnő modern elemekkel vegyítették. Az új betondobozokban próbatermek, három flexibilisen alakítható színházterem, irodák, és műhelyek kaptak helyet. Az épületen végighúzódó előcsarnokban megmaradtak az ipari műemléképület jellegzetességei: egy régi sínpár, daruk és az emelőrudak.

A nagyléptékű épület karakterét a részletek hierarchikus megközelítésével sikerült megőrizni: az új terek robusztus nyerseségét a tervezők a taktilis elemek, pl. a lépcsőkorlátok finom részletezettségével ellenpontozták. Az épület környezeti hatását passzív szellőzéssel, korlátozott légkondicionálással és tartós anyagok felhasználásával igyekeztek csökkenteni a tervezők.

The Wharf, Sydney
Az 1984-ben megnyitott The Wharf tervezője, Vivian Fraser egy régi rakparti faanyag-rakodót alakított át előadóművészeti központtá Sydney egyik színházi társulata számára. Az épület idén megkapta a maradandó épületnek járó nemzeti díjat. Átadása idején a zsűri az épület értékei közt sorolta fel, hogy a tervező az új hozzáadásokat a régi épület egy újabb, jól kivehető történelmi rétegeként kezelte.

Az idei zsűri a projektet a várostervezés, a műemlékvédelem, az adaptív újrahasznosítás és a kortárs építészet minőségi elegyeként dicsérte. A The Wharf két évtizedes intenzív használat után továbbra is fontos közösségi hely és turistalátványosság.

Children’s Activity Centre, Melbourne
A PHOOEY Architects építésziroda négy régi szállítókonténerből alakította ki játszóházát. A szűk költségvetésű projekt lépcsőzetesen elhelyezett konténereiről levágott elemek mellvédként, árnyékolóként, vagy éppen díszítőelemként jelennek meg. A játszóház ablakai, padlója és egyéb részletei újrahasznosított elemekből vannak.

A környék hátrányos helyzetű gyermekei számára kialakított játszóhely fontos szerepet tölt be a helyi közösségi életében, és infrastruktúrájával, valamint tereivel inspirálóan hat.

Nigel Peck Centre for Learning and Leadership, Melbourne
A melbourni iskola számára felépített, a campus bejárataként is funkcionáló új oktatási épületben kapott helyet az új könyvtár és az előadóterem. A John Wardle Architects tervezőiroda olyan egymáshoz kapcsolódó pavilonokat tervezett, amelyekből folyamatosan változó kilátás nyílik a történelmi campus épületeire és a városra. A könyvtár főhomlokzatát nagyméretű, különböző alakú üvegablakok tagolják, és az épületeket összekötő folyosók is teljesen üvegezettek.

A belső térkapcsolatok izgalmas építészeti élményt nyújtanak, inspiráló terekkel. A zsűri továbbá kiemelte az épületen végigkövethető gondos részletképzést és a minőségi anyagok használatát, valamint a külső és a belső terek transzparencián alapuló kölcsönhatását.

Rouse Hill Town Centre, Sydney
A Sydney nyugati kertvárosában a jövőben felépülő lakónegyed központjában megvalósult multifunkciós komplexum programjában ületek, kereskedelmi egységek, mozi, könyvtár, közösségi intézmények és egészségügyi központ is helyet kapott. A központ terveit a Rice Daubney, az Allen Jack + Cottier és a Group GSA közösen készítette el. A funkcionális egységeket az anyagok, a színek és a formák változatos, izgalmas használatával választották szét, miközben a gyalogosútvonalakat egységesre tervezték.

A zsűri kiemelte a projekt városrendezési elemeit, megemlítve, hogy az építészek, az ingatlanfejlesztők és a rendezési terv készítői közösen tudtak létrehozni egy nagyléptékű, de barátságos és mindamellett fenntartható komplexumot.

Aurora Operations Facility, Tasmania
A Heffernan Button Voss Architects által megépített nagyméretű ipari szerkezet az acélszerkezetes épületek kategóriájában nyert díjat, szerkezeti átláthatóságáért és finom lefedéséért. A 38 méter fesztávolságú szerkezet 12 méter kinyúlású konzolokkal készült. Az acél kreatív felhasználásával készültek az épület nyílászárói, biztonsági kapui, falpanelei és tetőburkolata is.

A zsűri kiemelése szerint az elegáns épület jól illik a tájba, a tervezők a gondos anyaghasználattal a kifinomultság szintjére emelik a nagyméretű ipari csarnokot.