Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) egy ma megjelent közleményben az állami építési beruházások jogszabályi hátterének aktualizálását javasolja, többek között a létesítményi normatívák aktualizálását, kötelező társadalmi hatástanulmányok készítését indítványozzák az Építési és Beruházási Minisztérium felé.
Az ÉVOSZ javasolja kötelező társadalmi hatástanulmányok készítését. Az állami beruházások elindítása előtt indokolt kötelező szempontok mentén annak vizsgálata, hogy társadalmi hasznosság, tartós közösségi igények kielégítése szempontjából szükséges-e a létesítmény megvalósítása.
A szakszövetség véleménye szerint halaszthatatlan az Építési Beruházások Költségtervezési Rendjének kialakítása, a költségtervezés kötelező rendje egyértelműsíti a valós forrásszükségletet, a későbbiekben lehetővé teszi az egyes létesítmények bekerülési költségeinek összehasonlítását és szakmai alapokon történő elemzését is – írják a közleményben.
Az ÉVOSZ javasolja az előre nem láthatóság beépítését a közbeszerzési szerződésekbe, hogy az árak jövőbeni változását közösen kezelhesse az ajánlatkérő és a nyertes ajánlatadó. Ezzel az árkockázat közös viselése is megvalósulna anélkül, hogy szerződésmódosításra, új közbeszerzési eljárásra lenne szükség. Mint írják, az állami építési-beruházások anomáliáinak kiszűrése és a projektmegvalósításokkal kapcsolatos újszerű megrendelői elvárások indokolttá teszik, hogy jogszabályi hátteret is kapjon a nagyobb átláthatóságot és kiszámíthatóságot eredményező folyamat.
A létesítmények kiviteli terv mélységű előkészítettsége szolgálja a kiszámíthatóságot. A jövőben sokkal alaposabb, részletesebb előkészítésre van szükség az állami projektek esetében, annak mértékétől függetlenül. A beruházás gondolatának felvetésétől kezdve kell legyen az ügynek egy megrendelői személyi felelőse a közösségi beruházónál.
A szövetség kiemelte, hogy a piaci tapasztalatok indokolják a kötelező tervellenőrzést és a lebonyolítói jogosultság visszaállítását, a szakértők képzési rendszerének kialakítását.
A kockázatos áron történő szerződéskötés tilalmának érvényt kell szerezni. A tilalom jelenleg is része a közbeszerzési törvénynek, ennek gyakorlati alkalmazása azonban átláthatatlan – hívták fel a figyelmet.
Az ÉVOSZ javasolja azt is, hogy a fenntartható építés érdekében az állami beruházásoknál számon kell kérni, és feltételként szabni a szelektív építési hulladék gyűjtését, és a lehető legnagyobb mértékű újrahasznosítást támogatni.
A teljes közlemény itt érhető el.
Forrás: MTI, ÉVOSZ