Design/Formatervezés

Az élő laboratórium

2006.07.27. 11:04

A kanadai Vancouverben építik meg Észak-Amerika és talán a Föld fenntarthatósági szempontból leginnovatívabb és leghatékonyabb épületét.

A British Columbiai Egyetem élő laboratóriuma a kutatás és együttműködés szellemében épül, hogy megoldásokat találjanak a városi fenntarthatóság kihívásaira.

A fenntartható dizájn, terméktervezés, rendszerek és döntéshozatal bemutatására tervezett központ a fenntartható építészet és építési anyagok laboratóriumaként működik és többféleképpen szolgálja a fenntartható társadalom érdekeit:
 

   * Kutatók és építészeti szakemberek végezhetnek kísérleteket a jövő fenntartható építészeti megoldásait keresve.

    * Fejlett vizualizációs és szimulációs technológiák segítik a fenntartható életmód új megközelítéseinek kutatását és fejlesztését.
    * A magán- és közszféra, a non-profit szervezetek is helyet és lehetőséget kapnak az épületben, hogy a fenntartható technológiák fejlesztése felgyorsulhasson.

Az épület a környezetében levő anyag anyag- és energiaáramokat a lehető leghatékonyabban hasznosítja. A szükséges energiát a Nap sugaraiból merítik, az épület szellőzését a szél oldja meg, a fűtést és a hűtést a Föld hője fogja biztosítani, a vízszükségletet teljes mértékben a tetőre hulló csapadékból tervezik megoldani. Az épület vázszerkezete fenntartható erdőgazdálkodásból származó fa lesz. Folyékony hulladékot nem termel az épület, ezt mind „házon belül” kezelik, tisztítják.

A végeredmény pedig egy olyan épület lesz, ami gyakorlatilag nem szorul külső erőforrások használatára. Üvegház gázok kibocsátása gyakorlatilag nulla, a tervezett többlet-energiát pedig az áramszolgáltató felé értékesítik.

Az élő laboratóriumként működő épület minden egyes része a napelemektől, a hőszivattyún keresztül a zöld tetőig egy nagy kísérlet része, amely a központ teljes életciklusán keresztül tart majd.

Forrás: www.naturezone.hu