A Bayer Construct összetett tervezői, gyártói és kivitelezői tevékenyégéről és az ehhez szükséges Allplan szoftverháttér-támogatásról Iski Tamás tervezési üzletágvezetővel és Becker Ádám vezető tervezővel Bán Dávid beszélgetett.
Építészfórum: Megalapítása óta igen nagy ívet futott be a Bayer Construct. Mesélnétek a kezdetekről?
Iski Tamás: 2005 óta dolgozom a Bayernél, ami akkor egy fiatal, de dinamikus szerkezetépítő cég volt 30-40 alkalmazottal. Fő profilként vasbeton szerkezetépítéssel foglalkozott, ez volt a bázis, később ebből fejlődtünk tovább. Az évek során folyamatosan bővült a tevékenységi kör, és mára komoly cégcsoport lett az egykori kis vállalkozásból. A fejlődés motivációja a csapat lelkesedése és az az igény volt, hogy minél kevésbé legyünk kiszolgáltatva más vállalkozások tevékenységének, így a lehető leghatékonyabban és legsikeresebben tudjunk dolgozni. Ezáltal a szerkezetépítés mellett az évek során különböző új területeket fedtünk le. Ilyen a betonacél feldolgozás és a földmunkavégzés, amelyek szervesen kapcsolódnak a szerkezetépítési tevékenységhez, majd ahhoz kötődően különböző vízügyi és útépítési feladatok, amik egyre erősebb új lábat képeztek. Fokozatosan bővültünk tovább és felépítettünk egy generálkivitelezési üzletágat is.
Tapasztalataink formálták az igényt, hogy ne csak a kivitelezésben, hanem a kiszolgáló ágakban is önállóvá tudjunk válni. Így lett először egy autódarunk, majd toronydaruink, amelyekkel építkezéseinket gépesítjük. Így született az emelőgép-üzletág. A betonanyag szállítást és később előállítást is saját körbe vontuk, hogy ne legyünk kiszolgáltatva más üzemek szállító és gyártó kapacitásának. Dolgozni szeretünk, ha az az utasítás, hogy fessük be a Holdat, a kérdés nem a miért, hanem az, milyen színű legyen.
Megépítettük Közép-Európa egyik legmodernebb betonacél-feldolgozó üzemét Sóskúton, létrehoztunk egy térkőgyárat és egy azt kiszolgáló kavicsbányát Székelyföldön, egy újabb térkőgyárat Biharkeresztesen. Ugyanott tavaly megnyitotta kapuit teljesen számítógépvezérelt betonelem-előregyártó üzemünk. Kivitelezési oldalról így ma már szinte teljes a paletta. Ezzel nagy álmunk valósult meg. Ma már fejlesztőként is tevékenykedve részben az építészeti, és a teljes tartószerkezeti tervezést, szerkezetépítést, generálkivitelezést, értékesítést és azt követően az üzemeltetést is mi végezzük. Ez nagy előny és ritka modell itthon. Nagyon könnyű úgy dolgozni, hogy a saját kollégáinkkal egyeztetünk, hatékonyabbak a kooperációk, nincsenek érdekellentétek.
ÉF: Tudtok mindehhez megfelelően képzett és elégséges számú munkaerőt is toborozni?
IT: A munkaerő kérdése köztudottan problémás, hiszen a nyugat-európai építőipar nagyon sok szakembert hódított el. Emiatt merült fel az igény a termelés hatékonyságának növelésére, amit modern gépesített technológiák alkalmazásával lehet elérni. Ennek jegyében valósultak meg a már említett gyártóüzemek. Ez a szemléletváltás Nyugat-Európában évtizedekkel hamarabb bekövetkezett, a szálvasak helyett hegesztett hálós betonacélszerelés, a betonelem előregyártás ott mindennapos technológiák. Magyarországon az előregyártott vasbeton sokak fejében még egyet jelent a tervgazdálkodás panelházaival. Ezért feladatunknak érezzük a technológia népszerűsítését, és a vele szemben megfogalmazott kételyek eloszlatását is.
Visszatérve a munkaerőre, a növekvő gépesítettség csökkenő mértékű, de magasabb minőségű munkaerő-igénnyel jár. Ezt eddig sikeresen megoldottuk, a modern technológiák bevezetése vonzóbbá tette a cégcsoportot, nagy örömünkre többen hazajöttek hozzánk Nyugat-Európából is.
ÉF: Milyen céllal alakut meg a statikus részlegetek?
IT: Máig legnagyobb projektünk a Puskás Ferenc Stadion kivitelezésében való részvétel volt ahol cégcsoportunk munkáját irányíthattam, ami nagy bizalom és megtiszteltetés volt. Amikor befejeztük, olyan érzés volt, mint egy maraton után beérni a célba. Tudjuk, hogy valószínűleg nem fogunk utána dupla maratont futni… Ekkor üdítő változatosságként hatott egy statikus tervezéssel és gyártmánytervezéssel foglalkozó önálló üzletág felépítésének lehetősége. Akkor kezdte tevékenységét betonacél feldolgozó-hálóhegesztő üzemünk, és már épült a betonelemgyárunk. Felismertük, hogy a sokéves szerkezetépítési tapasztalat és a hatékony üzemek akkor tudnak igazán érvényesülni, ha a tartószerkezeti és gyártmányterveket is mi készítjük el. Valamint az általunk követett út a tervezésben, és a gyártó berendezések magasfokú automatizáltsága speciális tervezési módszert igényel.
ÉF: Ehhez volt szükség számotokra az Allplanra?
IT: Becker Ádám vezető tervezőnk évtizedek óta Allplan-al dolgozik, így a szoftverválasztás egyrészről kézenfekvő volt.
Becker Ádám: 22 évig dolgoztam a KÖZTI-nél és már elég hamar elkezdtünk kacsintgatni a Nemetschek termékek felé. Mindenhol ezzel dolgoztunk, ezért kézenfekvő volt számomra - amikor idejöttem a céghez és új csapatot építettünk - hogy érdemes ide is ezt behozni. Előtte azért végignéztük a különböző BIM-et kezelő szoftvereket, de az Allplan minden tekintetben jónak tűnt, még egy olyan volument is, mint a Puskás Stadion, jól tudott kezelni. Amikor pedig idejöttem, kiderült, hogy már javában zajlik a betongyártó gépek beszerzése és ezek kezelésére is alkalmasnak tűnt az Allplan a speciális kiegészítőivel. Akkor eldőlt, hogy ezzel szereljük fel az irodát, amely ma már 30 tervezővel működik. Először két szoftverrel indultunk, ezt folyamatosan bővítettük.
ÉF: Minden területen tudjátok alkalmazni az Allplant?
IT: Igen, mind a monolit technológiájú épületeknél – bár tisztán monolit épületet ma már nem tervezünk –, mind az előregyártott épületeknél. A betonelem-előregyártó üzem gyártmányterveit szintén Allplannal készítjük.
ÉF: A hálóhegesztő gép kapcsán is fontos számotokra az Allplan?
BÁ: Amikor elkezdtünk Allplant használni, épülés alatt állt az új betonacélfeldolgozó üzemünk. Az első munkánk, ahol már nem hagyományos szálvasat és típushálókat, hanem egyedi betonacél hálókat használtunk, Balatonlellén a Napfény Resort apartmanház volt. Ezzel nagy mértékben csökkent a helyszínen a szerelési munka igénye. A betonelem-előregyártó üzemben is mindent szoftver készít elő, a gyárban már minden gépesítve van, a zsaluzatok helyének kijelölésétől a betonacél armatúrák gyártásán keresztül a betonozásig. Az ehhez szükséges terveket és file alapú adatszolgáltatást Allplannal állítjuk elő.
ÉF: Nagyon speciális területen használjátok az Allplant, honnan szerzitek hozzá a tudást?
BÁ: A magyar forgalmazó (Tangens Kft.) rendelkezésünkre áll általános kérdések esetén. Gyártási beállítások és speciális kérdések esetén a salzburgi fejlesztő team segíti a munkát. Ők vezettek be minket a gyártói rendszer alapjaiba, de onnantól kezdve már egymást oktatják a kollégák. Programozzuk is a szoftvert, mert annyira speciális területeken használjuk, amelyekkel más felhasználók, vagy a fejlesztők esetleg nem foglalkoznak. Vannak kollégáink, akik komolyan elmerültek a programban és kis kiegészítőket írnak a speciális alkalmazási területekhez.
ÉF: Hogy tudok erre a speciális területre megfelelő munkatársakat szerezni? Milyen előképzettség kell hozzá?
IT: Nem szükséges speciális előképzettség, mert nálunk szerzik meg. Inkább olyan kollégákat keresünk akik lelkesek, és nyitottak az új technológiára. Aki nem ilyen beállítottságú, egyébként is hamar tovább lép. Szerencsére ez nem jellemző, nagyon alacsony nálunk a fluktuáció. Az új kollégák kapnak időt, hogy megtanulják a módszert, valamint fontosnak tartjuk, hogy minden tervezőnk látogasson ki rendszeresen azokra az építkezésekre, amelyeken dolgozott. Ez segíti a gyakorlati szemléletet, és folyamatos visszajelzést ad a helyszíni tapasztalatokról.
ÉF: Van-e külső építész cég, akikkel kapcsolatban vagytok és dolgoztok, velük miként tudjátok biztosítani a szoftverkompatibilitást?
BÁ: A hosszú évek tapasztalata az, hogy az építészekkel párhuzamosan építjük az modellünket – persze folyamatosan egyeztetve, a tervezéssel sokszor nem várhatunk az építész tervezőre. A kompatibilitás kérdését a közös nyelv, az ifc formátum segíti.
ÉF: Bemutatnátok pár olyan kiemelt projektet, amiket már így házon belül vittetek végig?
IT: A már említett balatonlellei Napfény Resort volt az első, mondhatni teszt projektünk, ami próbája volt az új tervezési folyamatnak. Ezt Balatonbogláron egy újabb apartmanház és Balatonfüreden egy szálloda projekt követte, de épültek tárasaházak is Budapesten, pl. a Zöldmező lakópark.
BÁ: Ez egy 140 lakásos projekt. De emellett a Bikás parknál már befejezéséhez közeledik a három toronyból álló Vaba Apartments 168 lakásos társasház fejlesztésünk is.
IT: Több lakópark projekttel is foglalkozunk, ezek közül a legnagyobb a Zugló Városközpont fejlesztés, ami talán a legismertebb is. A Bosnyák tér melletti területen irodaházak, bevásárlóközpont és lakóépületek épülnek majd egy több éven átívelő projekt keretein belül. Vízügyi területen kikötőfejlesztésben vettünk részt Balatonfüreden, ide 100%-ban előregyártott mólórendszert terveztünk. Több projektet tervezünk és kivitelezünk Székelyföldön, van köztük négycsillagos szálloda wellness részleggel, valamint számos nagy területű, betonszerkezetű iparcsarnok. Biharkeresztesen építés alatt áll egy évi 20.000 lakás kiszolgálására alkalmas pórusbetongyár, és néhány hónapja készült el a vállalat új székháza Sóskúton, melyet statikailag szintén mi terveztünk és kivitelezünk.
ÉF: Miben látjátok a jövőt?
IT: A technológiában. Kis számú, de képzett fizikai munkaerő, komoly mérnöki munka, jelentős szállítási és emelőgép kapacitás és rengeteg előregyártott elem. Azt tapasztaljuk, hogy az építész tervező partnereink is folyamatos szemléletváltáson mennek keresztül, így remélem, hogy hamarosan az utolsó elemig előregyártott épületként készülnek a házaink. Akkor eljuthatunk oda, amit pl. Dél-Tirolban mi is tapasztaltunk: egy négycsillagos szálloda a régi lebontásával együtt 6 hónap alatt készült el a felvonulástól a megnyitóig. Ennek a technikai feltételei nálunk már adottak, a tartószerkezeti tervezői tudásunk is megvan. Ha a tervezésre fordított idő biztosítható és magas színvonalú generáltervezés támogatja a projektet, mi is képesek vagyunk erre.