Technológia

Az energiatakarékosság az ipari konyhák elsőszámú jelszava

2022.12.13. 13:51

A Coninvest az elmúlt 30 évben többszáz ipari konyha kialakításáért volt felelős. Olyan gyártókat képviselnek, akik a leginnovatívabb megoldásokat és berendezéseket szállítják, és olyan konyhákat hoznak létre, amelyekben ezek energiahatékony üzemelést tesznek lehetővé. Az energiatakarékosság mindig is az elsődleges szempontok között volt, ma pedig mindennél fontosabb.

Cikksorozatunk harmadik részének fókuszpontjában az energiatakarékosság áll. Egy ipari konyha esetén ugyanis ennek szem előtt tartása számtalan előnnyel jár: hatékonyabb munkavégzést, a kiadások csökkenését, és egy környezettudatosabban, zöldebben működő konyhát eredményez.

Egy vendéglátóegység üzemeltetésének költségeiben a meghatározó - esetenként a legmeghatározóbb - tételt a konyhatechnológia részét alkotó berendezések adják. Így a jól megválasztott berendezésekkel komoly összegeket lehet megtakarítani.

A három legtöbb energiát felvevő termékcsoport: a hűtés, a mosogatás, és a sütés és főzés. Nézzük őket részletesen!

Hűtés

Sokan még ma sem tudják, de már évek óta EU-s rendelet kötelezi az ipari hűtőket gyártó cégeket, hogy a háztartási berendezéseknél már ismert energetikai tanúsítványt készítsenek a termékeikhez. A készülékeket a háztartási gépekhez hasonlóan A+++-tól G-ig osztályozzák. A jelenleg kapható nagykonyhai hűtők többsége az A és a C, míg a mélyhűtők a B és a D kategóriában szerepelnek, de van már olyan gyártó, például az AngeloPo, akinek A+-os besorolású hűtőszekrénye is van.

Akárcsak a házunk esetében, itt is fontos a szigetelés. A GN vagy EN kompatibilis hűtő/mélyhűtőszekrényeknél a 75 mm-es falvastagság tekinthető alapértelmezettnek. A hűtőkamra telepítése előtt érdemes kiszámolni a hasznos területet, a 2-3-4 m2 alapterületű kamráknál például azt a területet is hűteni kell, ahová csak beáll a dolgozó, amíg pakol. Ez akár 2-3 m3 is lehet, amit „üresbe" hűtünk. Ilyenkor, ha lehetőség engedi, érdemes a hűtőcellás elrendezést választani, ami egyfajta átmenet a hűtőszekrény és egy kisméretű kamra között.

Ma már az ipari hűtőkhöz több gyártó is kínál központi felügyeleti rendszert, ami amellett, hogy folyamatosan rögzíti a hőmérséklet adatokat - melyek így pár kattintással lekérhetők egy ellenőrzés során - jelez, ha például nyitva marad egy ajtó vagy egy biztonságos szint fölé emelkedik a hőmérséklet. Ezzel akár sok százezres károkat lehet megelőzni.

Javasolt havi szinten ellenőrizni a kondenzátorokat, és ha kell, megtisztítani azokat a lerakódott portól és egyéb szennyeződésektől, hogy a hűtőaggregát hatásfoka ne csökkenjen. Ezt a hatásfokot segíti a megfelelő szellőzés. Sokszor tapasztaljuk, hogy a szükséges légcsere hiányában a hűtőknek többet kell dolgozniuk és így sokkal több villamosáramot vesznek fel. Ez különösen igaz a beépített hűtőkre vagy a szűk és/vagy levegőtlen raktárakba telepített hűtőkre.

Mosogatás

Az már mindenki számára ismert a szakmában, hogy a jó mosogatógépek ciklusonként 2-2,5 liter friss vizet használnak el. Fontos figyelembe venni a tank kapacitását, mert kevesebb víz felfűtéséhez kevesebb villamosáramra van szükség, és ami szintén nagyon fontos, kevesebb vegyszerre - azt ugyanis arányosan adagolja a rendszer. A víz-vegyszer-energia hármasának hatékony és takarékos felhasználását teszik lehetővé a Meiko ipari mosogatói is, a teljes tisztaság és a környezettudatos mindennapok jegyében.

Vannak olyan konyhák, ahol megújuló energia felhasználásával nagyon alacsony áron tudnak melegvizet előállítani. Nekik érdemes a mosogatógépet melegvízzel ellátni, ha a rendszer elbírja, de figyelniük kell a víz hőmérsékletére, mert a vízlágyítókban található műgyanta 50-55 °C-nál melegebb víz hatására tönkremegy.

Új mosogatógép beszerzésénél érdemes olyat választani, ami már rendelkezik hővisszanyerő rendszerrel. Ez amellett, hogy a hőcsere révén csökkenti a villamosenergia felvételt, a gőz lekondenzálásával csökkenti a helyiség hő- és páraterhelését is.

Okos trükk, ha nem hagyjuk nyitva a mosogatógép ajtaját, így a tankban melegen tartott víz lassabban hűl, tehát kevesebb áram kell a melegen tartásához.

Sütés és főzés

Azt már a kezdő szakácsok is tudják, hogy az indukciós tűzhely hatékonyabb, mint a gáztűzhely. Ráadásul nem is akármennyivel: 35-40% ez az ökölszám, amivel számolni lehet. A ma tapasztalható gázárak mellett ez már olyan érték, ami jelentősen lerövidíti az indukciós tűzhelyek megtérülési idejét. A korszerű indukciós tűzhelyeken akár a hőmérséklet is pontosan beállítható, ami tovább fokozza a hatékonyságukat. Ilyen berendezéseket kínál az AngeloPo és a Garland is.

Az indukciós tűzhely méltatlanul ismeretlen testvére az indukciós rostlap. A technológia azonos a tűzhelyével, annyi az eltérés, hogy itt nem az edény alja, hanem a sütőlap melegszik fel. Nagy előnye a hagyományos rostlappal szemben (legyen az gáz vagy hagyományos elektromos), hogy a felfűtési idő négyszer gyorsabb – 20 °C-ról 200°C-ra 4 perc alatt melegszik fel. Rendelkezik készenléti üzemmóddal, amely során akár 70%-kal kevesebb áramot fogyaszt és 30-60 mp alatt eléri a sütési hőmérsékletet.

A fritőz az a berendezés, ami szinte minden hazai étteremben megtalálható. Jellemző, hogy a szerviz elején sütési hőmérsékletre állítják és annak végéig úgy is marad – és ez hiba. A Frymaster korszerű fritőzeinek fűtését már elektronika vezérli, egy gombnyomásra készenléti üzemmódba kapcsolhatóak, ahonnan nagyon rövid idő alatt újra üzemi hőmérsékletre fűthetőek fel és kifinomultabb érzékelőik révén pontosabban szabályozzák a hőmérsékletet. Ezek a készülékek nagy teljesítményűek, amely elsőre irreálisnak vagy ijesztőnek tűnhet, de ez kell ahhoz, hogy a lehető leggyorsabban a legtöbb árut lehessen a legjobb minőségben megsütni. Amiről szintén nem szabad elfeledkezni, az a hatékony olajszűrő rendszer, amellyel az olajra fordított költségeket a felére lehet csökkenteni.

Ami felett sokan elsiklanak: a légtechnikai rendszer

Egy ipari konyhában a felhasznált energiamennyiség felét fűtésre és hűtésre fordítják. Így a konyha szellőztetésének és légkondicionálásának kialakítása során választott berendezések a konyhai kényelemre és az energiaszámlára is nagy hatással vannak.

Létezik egy rendszer, amelyet kifejezetten csoportos vagy egyedi elszívóernyők és aktív szellőző mennyezetek számára terveztek, és amely alacsony energiafelhasználást eredményez minden ipari konyhában. Ez a holland Vianen VéTEC.

A rendszer érzékelői minden ernyőnél külön figyelik az alattuk zajló főzési tevékenységet, a feléjük érkező hőt és füstöt, és ernyőnként automatikusan és egyedileg szabályozzák az elszívás beállításait, vezérlik a ventilátorokat. Így a konyha egyes részeiben külön, a lehető leghatékonyabban működik a szellőztetés, attól függően, hogy az adott állomáson milyen konyhai munka folyik éppen. Az egyedülálló vezérlőrendszer lehetővé teszi a felhasználó számára, hogy szükség esetén maximálisra növelje az egyes ernyők ventilátorának sebességét, illetve minden ernyőn található kézi kapcsoló is, a legmagasabb szintű energiamegtakarítás érdekében. Mindezzel a ventilátorok energiaköltségeinek akár 62%-át, a fűtés és hűtés költségeinek akár 45%-át tudjuk megtakarítani.

Távfelügyeleti vezérlője, a Victoria segítségével akkor is tudjuk figyelni és kezelni a konyhában zajló eseményeket, ha például üzleti ügyeink miatt nem tudunk közvetlenül a konyhában tartózkodni. A Victoria egy intelligens érzékelőrendszeren keresztül a nap 24 órájában bármikor és azonnal áttekintést nyújt a konyhában zajló összes tevékenységről, hibajelzés esetén a rendszeren keresztül figyelmeztetés érkezik.

A Vianen VéTEC rendszer minden esetben egyedi tervezésű és az adott konyha igényeire szabott, ráadásul már kész konyhákba is beépíthető, így egy már üzemelő konyha tovább fejleszthető vele.

Keressen minket bizalommal, ha Ön is energiatakarékos ipari konyhát szeretne. A Coninvest 30 év szakértelmével és tapasztalatával segít a tervezésben, kivitelezésben, szervizszolgáltatással.