Épületek/Középület

Az Építész Stúdió III. díjas terve egy cseh általános iskola sportcsarnokbővítésére kiírt pályázatán

2024.05.13. 07:31

Az Ostrava és Zsolna között elhelyezkedő Valašské Meziříčí település nyílt építészeti tervpályázatot írt ki egy új sportcsarnok elképzelésére, mely a város legnagyobb általános iskolájának testnevelésóráin túl, a hétvégi és esti órák során, a tágabb közösség számára is a mozgás otthonaként szolgálhat. Az Építész Stúdió tervét az építészek szavaival adjuk közre.

Koncepció
Bár a ZS Krizna iskola új sportcsarnoka elsősorban az oktatási testnevelésórák számára épül, a fejlesztés léptéke és elhelyezkedése a város szerkezetében is releváns új középületet eredményezhet. Ahhoz, hogy megtalálja helyét a tágabb kontextusban, az elhelyezést, a megjelenést és a kapcsolatokat ennek megfelelően vettük figyelembe, a környezettel való koherenciát keresve. Ahhoz, hogy az épület tartós és elfogadott legyen, funkcionálisan jól kell működnie, világos célt kell szolgálnia az iskolakomplexumon belül, és olyan szerepet kell betöltenie, amely beilleszti Valašské Meziříčí városába.

Táj és kapcsolatok
Az első kérdés az új csarnok helyének meghatározása volt. A két logikus megoldás a telek belsejében, a meglévő tornaterem, az étkezde és az egylakásos házak mellett, vagy valahol a jelenlegi sportpályák területén lenne. Bár az előbbinek látszólag vannak előnyei, mint például a rövid összeköttetések és a zavartalan atlétikai körpálya, az étkezde természetes fényét elzárná, és zavaróan közel lenne a magánházak kertjeihez. Másrészt a Krizna felé való elhelyezkedés lehetővé teszi, hogy az új csarnok megfelelő aurát és egyértelmű kapcsolatot biztosítson a városhoz a külső látogatók számára.

Így meg tudtuk tartani a fákat az ebédlő melletti udvaron, és az iskola pavilonjait egy új, nyitott verandával tudtuk összekötni, amely új kapcsolatot teremt az iskola külső és belső terei között. Az új csarnok elhelyezése így követi a szoliter iskolaépületek meglévő, keskeny körforgalommal összekötött mintáját. Az általunk javasolt elhelyezés azt is jelenti, hogy a meglévő közműhálózatot nem érinti az új építmény, ellentétben a másik vizsgált elhelyezéssel.

Belsőleg ez az elrendezés lehetővé teszi, hogy a meglévő és az új tornaterem között egy iskolaudvart alakítsunk ki, amelyet egy nyitott veranda az étkezde mentén és az új terem az északi szélén keretez. Így az egész iskola barátságosabb, hozzáférhetőbb kapcsolatot alakít ki az iskolaudvarral. Az új geometria helyet biztosít a megmaradt fák alatt egy 300 méteres futópályának, egy 100 méteres sprintvonallal és három különböző pályával a labdajátékok és a szabadtéri testmozgás vagy játék számára is. A menza déli homlokzatát a meglévő ablakok helyén ajtókkal lehetne átalakítani, hogy jobban megnyíljon az iskolaudvar felé.

A szomszédos telken lévő játszótér felé vezető keskeny folyosót kiszélesítik, hangsúlyozva a gyalogos és kerékpáros kapcsolatot a városközponttal a gyalogos hídon keresztül. A nyilvános bejárat az átjáró felé található, ahol egy kis bejárati tér nyílik a látogatók előtt a Krizna felé, ültetett fákkal, városi bútorokkal és kerékpártárolókkal.

A meglévő parkolóhelyek és a konyha összeköttetése megmarad az aula és az ebédlő között, amelyet az iskola udvarától a veranda választ el.

Ebben a helyzetben lehetséges az új csarnok építése a meglévő épületek mindennapi használatának zavarása nélkül, és az iskolaudvar átépítése egy második fázisban valósulhat meg, amikor az új épület már hozzáférhető lesz a testnevelés számára.

Elrendezés és működés
A sportcsarnok bejárata a verandáról nyílik, amely összeköti az iskolával és az átjáróval. A csarnokba a lelátók galériáján lépünk be, a látogatók számára a közvetlen kapcsolat érdekében. Az öltözők, a tanári szoba és az edzőterem a galéria alatt található, közvetlen hozzáféréssel a játéktér felé.

Döntésünk, hogy a játékteret a földalatti szintre süllyesszük, azon a kívánságon alapult, hogy illeszkedjen a meglévő épületek léptékéhez, és hogy a látogatók és a játékosok számára elkülönített hozzáféréssel rendelkezzünk. Így a földszint tágas és átlátható, míg a játéktér megfelelő hátteret biztosít mindenféle sporteseményhez.

A mászófal a nyugati belső homlokzaton épült, a játéktér felé mozgatható védőhálóval és a felvonó melletti boulderezési bemélyedéssel. A játéktér három részre osztható mozgó függönyökkel, amelyek alsó harmada tömör, felső harmada pedig átlátszó hálóval rendelkezik, illeszkedve az edzőterem belső terének függőleges szerkezetéhez.

A tanári szoba és az edzőterem is a játéktér felé nyílik, a falban lévő bemélyedésekkel, amelyek a testnevelésórák számára padokként és az ablakok védelmére szolgálnak. A tárolóhelyiségek közvetlenül a csarnokból érhetők el.

Szerkezet
A földalatti szerkezet egy monolit betonszerkezet, amely a csarnok fa rácsos szerkezetének alapjául szolgál. A fagerendák és oszlopok megújuló anyagból, meleg, izgalmas belső szerkezetet hoznak létre, lehetővé téve a rugalmas mechanikai beépítést. Az épület külső felülete perforált sinus profillemez, amely puha, de egységes, függönyszerű megjelenésű. A déli homlokzat felőli függönyfal előtt árnyékoló szerepet tölt be, a nem perforált változat pedig tartós öntvényként tartja a veranda tetejét. A veranda szerkezete könnyű acélból készült, amely időjárásálló, és lehetővé teszi a szabad teret az épületek mentén.

Az épület megjelenése szerény, a csarnokot a szűkebb és tágabb kontextussal is összeköti. A város két legértékesebb építészeti öröksége a folyó két partján található két történelmi templom – a város minden történelmi részéhez egy-egy. Az egyszerű fehér vakolat és a fa zsindely időtálló esztétikát eredményez, amelyre az új csarnok is utal. Bár a kettő léptéke és kontextusa távol áll egymástól, a szövetszerű fehér fém és a strukturált fa tartószerkezetek kombinációja hasonló anyagiságot elevenít fel, míg az épület egyszerű tömege a környező városi szövet meglévő szerkezetét folytatja.

A homlokzatok úgy különböznek egymástól, mint egy egyenetlenül kiterített terítő, így különböző kapcsolatokat tükröznek a külvilággal. Az északi homlokzat nyitott, míg a déli a veranda által árnyékolt. Keleten egy keskeny nyílás vizuális interakciókat biztosít az érkező látogatók számára, míg a nyugati homlokzat tömör a mászófal és a parkoló között.

Energia és karbantartás
A csarnok belseje természetesen árnyékolt. Az üvegezett homlokzatok professzionális sporteseményekhez belső textil árnyalatokkal sötétíthetők.

A tetőre déli fekvésű napelemek kerültek, hogy megújuló energiát biztosítsanak az épület és a meglévő iskola számára is.

A szellőzés, fűtő és hűtő hőszivattyúk állítható komfortfokozattal rendelkeznek az órákon, sportversenyeken, rendezvényeken, így a gépek és berendezések gazdaságosan telepíthetők és szervizelhetők. A meleg vizet villanybojler szolgáltatja, a tetőn lévő napelemek is táplálják.

A déli és északi függönyfalak felső panelei nyílnak a természetes szellőzés érdekében, ami a nyári hónapokban is segíti az éjszakai hűtést. Az esővizet a tetőről összegyűjtik és az iskola udvarán tárolják későbbi öntözés céljából.

Az anyagokat és berendezéseket az alacsony karbantartási igény és a nagy tartósság szem előtt tartásával terveztük.

Anyagok és felületek
A belső felületek természetesek és nyersek. A monolitikus betonszerkezetet csak ott fedi fa, ahol a felhasználók interakcióba lépnek, a játéktér körül a környező falakon és a lelátókon elhelyezett ülőhelyeken.

A csarnok padlója színes, többfunkciós sportpadló, amely lehetővé teszi a könnyű tisztítást, és tartós felületet biztosít a különböző használatokhoz és sportágakhoz.

A sporteszközök kivehetők, a fő kosárlabdakörök pedig összecsukhatók, így a csarnok rugalmas szervezést tesz lehetővé. Az északi fal fali rudakkal van felszerelve. A mechanikai elemek láthatóak és szervezettek.

Építész Stúdió

 

Szerk.: Borenich Levente