Technológia

Az építészet az elsősorban tér, meg fény és anyag egy végletekig besűrített koncepcióban

2021.11.16. 13:59

Tervezési elveikről és az épületeiken néhol feltűnő, rendhagyó anyaghasználatról beszélgettünk a Konkrét Stúdió tervezőivel. Szálcement sík- és hullámpalával készült „feszes, élre vasalt, letisztult" épületeik sikerét a megrendelői elégedettségen túl, pályázatokon elnyert díjak is visszajelezték.

Négy építész útjai szerencsés véletlen folytán kb. 15 évvel ezelőtt metsződtek, és ezzel elkezdődött egy közös történet. Nem tartoznak egy korosztályba, nem egy helyről származnak, nagyon különböznek, építészeti gondolataik azonban erősítik, kiegészítik egymást. Egyikük egy osztálytársa sugallatára önmaga számára is váratlanul választotta ezt a pályát, másikuk a szintén építész édesapjától kapta az útmutatást, a harmadik jogásznak készült és gimnáziumi évei alatt egy fotó hatására váltott, és volt aki jó műszaki érzéke miatt mindig is ezt érezte közel magához. Hosszabb-rövidebb előélettel a hátuk mögött a Földes és Társai Építészirodában találkoztak, ahol a következő 6-8 évben kialakult egy együtt dolgozó, egymást alakító négy fős csapat. Balogh Csaba Kálmán Ernőtől, Sirokai Levente Gyertyános Zoltántól, míg Deigner Ágnes és Sónicz Péter egyenesen az egyetemről érkeztek.



Földes Lászlónál olyan építészetileg meghatározó munkák során edződtek, mint a celldömölki Vulkánpark, a balatonalmádi Egészségház, a zsámbéki és a nagykovácsi bölcsődék, vagy a gyulai Almásy-kastély Látogatóközpont épületeinek komplex tervezése és megvalósítása. 2014-ben együtt jöttek el és alapították meg a Konkrét Stúdiót. A kiválás szerencsére nem volt fájdalmas, jó pár munkán még együtt tudtak dolgozni korábbi vezetőjükkel és munkatársaikkal. Azóta a Konkrét Stúdió feladatai között megtalálhatóak kastélyfelújítások, családi házak és középületek tervezése, köztük több egyházi épület is, illetve kiállításinstallációk. Most éppen egy társasház, egy kis Balaton-parti látogatóközpont, egy hentes bisztró és kisebb állandó kiállítások, családi házak vannak a „rajzasztalon".

A ház legyen azért, aki benne lakik

„A stúdióban körülbelül tízen vagyunk, szeretünk kísérletezni, újat keresni, úgy formában, mint anyaghasználatban. Nálunk nem nagyon van két egyforma ház, persze mindegyik konkrétos, de szabadon csinálunk teljesen különböző épületeket" – mondják. „Nagyon szeretjük a családi házakat, mert személyes és egyedi, jó kísérletező terep, lehet próbálgatni. Nincsen sok résztvevő, egy megbízó van, aki jó esetben tudja, hogy mit akar. Van tehát a tervező és van egy másik fél, így ketten beszélgetünk, és senki nem írja felül, amit megbeszéltünk."



Családi ház tervezési elveikről szólva kiemelik a praktikus gondolkodás fontosságát és az építés jelentőségét egy család életében. Véleményük szerint a családi ház nem kifele mutogat, nem kifele van a lényege, hanem befele. A tervezőnek azzal is tisztában kell lennie, hogy az építés a megbízónak sok pénzébe kerül, ezért a végeredménynek meg kell állnia a következő jó pár évtizedben anélkül, hogy javítgatni kellene. Minden feleslegesen húzott vonal, rosszul megválasztott anyag milliókban mérhető felesleges kiadásokat jelent. „Mi olyan házakat csinálunk, amiken nincsenek felesleges dolgok, megpróbálunk mindig úgy gondolkodni, olyan formákat és megoldásokat használni, meg olyan anyagokat, hogy azok jól elviseljék a külső hatásokat. A ház legyen azért, aki benne lakik és ne fordítva." – folytatják a tervezők a cégre jellemző tervezési elveket hangsúlyozva.

Az elmúlt évek munkáiból láthattuk, hogy a csapat nem híve a sablonos megoldásoknak, szeretik elgondolkodtatni, kicsit meghökkenteni a megbízóikat is, meg a közönséget is. "Szeretjük kicsit kiléptetni a nézőt a komfortzónájából, egyensúlyozni az ismert és az új határán. Ennek érdekében minden tervezéshez felállítunk egy sajátos logikai koordinátarendszert, és ha ez kialakul, akkor egy idő után a különböző újabb és újabb rétegek szinte magától értetődően simulnak abba bele, így válva koherens egésszé. Hogy milyen anyagokat alkalmazunk, azt is maga az épület logikája hozza." Nem volt nehéz felfedezni, hogy szívesen használnak szálcement síkpalát vagy éppen hullámpalát, akár családi házakon is. E gondolkodásmód sikerét az elnyert díjak is visszaigazolták.



„A dióligetben épült házunknál azért használtunk hullámpalát, mert - tudván, hogy a megbízónak komolyan végesek a forrásai és olcsón fenntartható házat szeretne - a tetőre valami egyszerű, nem túl drága anyagot kerestünk, olyat, ami rövid idő alatt kivitelezhető. Így adódott először a hullámpala tető. Majd amikor az olcsón fenntartható logika mentén gondolkodva passzívan klimatizáló épületburokként felvetődött az általában drága átszellőztetett homlokzatburkolat, az adott koordinátarendszerben már nem volt kérdéses a választásunk. Egyikünkben sem merült fel, hogy a homlokzatra más burkolatot tervezzünk, mint a kedvező árú hullámpalát, hiszen az egyszerű, és bónuszként egynemű "bőrt" kapunk. Praktikus, és karakteres, mint egy jó ipari épület." Ilyen egyszerű elvek is állhatnak egy rendhagyó anyaghasználat mögött.

Pala

Arra a kérdésre, miért láthatunk gyakran szálcement anyagokat különböző funkciójú épületeken, a válasz egyszerű volt: „… mert sokféle feladatra sokféleképpen lehet használni őket. A legkézenfekvőbb a műemlékek kiselemes tetőfedése. Szívesen alkalmazunk a természetes kőpala és a fazsindely helyettesítésére egyaránt alkalmas, és a két hagyományos fedésforma jellegzetességeit ötvöző, nagy szabadságot biztosító fedésként szálcement kiselemes kettős fedést. Amikor kiemelkedő vízbiztosságra és praktikumra van szükség, akkor ideális választás a nagytáblás hullámpala burkolat. Tetőfelületen azért szeretjük, mert kis hajlásszög esetén is alkalmazható és gyorsan, könnyen építhető. Kiemelkedően könnyű fedés, ami egyszerűbb szerkezetre ad lehetőséget. Építészeti szempontból azért izgalmas számunkra, mert ugyanazzal az anyaggal egyszerűen tudjuk kialakítani a homlokzatot és a tetőt is, tulajdonképp elmosódnak a határok ezek között, így nagyon képletszerű épületeket tervezhetünk.



A táblás szálcement homlokzatburkolatot pedig azért szeretjük alkalmazni, mert időtálló, tartósan esztétikus, magas minőségű, nagy precizitású anyag, amely jól alakítható, nagy szabadságot biztosít a formálásban, szerkesztésben, színválasztásban és mindehhez viszonylag könnyű. Ami különösen fontos számunkra, hogy anyagszerű, karakteres megjelenésű változatokban is elérhető, amivel izgalmas megjelenésű felületeket tudunk létrehozni. Legutóbb egy budai villaépületen használtuk, az építtető kifejezetten ezt az anyagot kérte. Jól döntött, nagyon menő, nagyon időtálló, nagyon feszes, nagyon élére vasalt, letisztult homlok-zat jött létre."



Háttérinformáció

A szálcement alapanyagú tetőkhöz és szerelt átszellőztetett homlokzatokhoz alkalmas anyagok az összes szükséges tervezői és kivitelezői támogatással együtt váltak egykézből elérhetővé a CRLT Solutionnak köszönhetően. A cég a Cembrit, Eternit és Cedral szálcement anyagok magyarországi képviseletét látja el. Kínálatában nem csak szálcement, hanem acél és alumínium homlokzatburkolat és tetőfedő rendszerek, illetve kerámia homlokzati anyagok is elérhetőek. Minden termékcsoport esetén teljes rendszert kínál, sőt az ereszcsatorna és a homlokzatburkolatok alszerkezetének kialakításához bevált rögzítések is a választék részét képezik. A műszaki támogatáson túl logisztikai- és veszélyes hulladék elszállítással válik a folyamat teljessé.

www.crlt-solution.hu

Tóth Balázs, építész