Programok

Az Interpret Europe Konferencia idei témája az Örökség és identitás

2017.12.13. 13:12

Mennyire befolyásolja identitásunkat a vasfüggöny? Megfejtette-e bárki is a magyarok szőlőhöz fűződő viszonyát? Hogyan képviseli a táj értékeit egy tájház a hétköznapokban? Ilyen kérdések merülnek fel idén, az Interpret Europe nemzetközi hálózat konferenciáján, amely 2018. március 23. és 26. között várható Kőszegen.

Kik vagyunk, hova tartozunk? Alapvető kérdések, melyeket mindenki feltesz magának. Egy olyan korban, amelyet az elhúzódó válság éppúgy jellemez, mint az identitáskeresés, különösen fontos szerep jut ezek megválaszolásában a múltból a jelenbe nyúló, egyben a jövőbe mutató kulturális örökségünknek, melynek része mind a tárgyi és szellemi, mind a természeti, és szimbolikus környezet. Ahhoz, hogy ezt a közös örökséget megőrizhessük és a jövő nemzedékeinek átadhassuk, egy új, itthon még csak kevesek által ismert
és gyakorolt szakterület nyújthat fogódzót: az örökséginterpretáció.

A Kulturális Örökség Európai évének kiemelt eseményére 150-200 résztvevő várható Európából és a tengerentúlról. A három nap eseményeit egy-egy nemzetközi hírű gondolkodó inspiratív előadása alapozza meg. Több mint 60 prezentáció és műhely boncolgatja majd, hogy a velünk együtt élő természeti, tárgyi és szellemi örökség hogyan ágyazható a jelenkori tapasztalatainkba és miként értelmezhető a jelen számára olyan szabadidős programokon keresztül, amelyek kíváncsiságot ébresztenek, kreativitásra és véleménynyilvánításra ösztönöznek, valamint közösségeket hoznak létre a múlt megtapasztalása révén.

A konferencia programjában kiemelt szerepet tölt be a jelentős örökségi helyszínekre szervezett tucatnyi szakmai kirándulás, a helyszínek bemutatási koncepcióinak megismerése és közös elemzése. A szakmai túrák nagyszerű alkalmat adnak arra, hogy nemzetközi kreatív szakemberek szemüvegén keresztül lássuk saját értékeinket és ötleteket kapjunk azok bemutatásához.

A konferenciára regisztrálni ezen az oldalon lehet 2018. március 15-ig

A konferencia fő meghívottjai:

  • Navracsics Tibor, az Európai Bizottság kulturális, oktatási, ifjúságpolitikai és sportügyekért felelős biztosa
    A konferenciát Navracsics Tibor nyitja meg

  • Prof. Dr. Miszlivetz Ferenc, a kőszegi Institute of Advanced Studies (IASK) alapító igazgatója, 2012 óta a társadalomtudományok UNESCO bizottságának elnöke

  • Dr. Constanze Itzel, a brüsszeli House of European History alapítója, tanácsadója és kurátora

  • Kenan Malik író, tudománytörténész, vallásfilozófus, akinek könyvei, esszéi, rádiós és televíziós dokumentumsorozatai a fajok kultúrtörténetével, identitáspolitikával, multikulturalizmussal, migrációs etikával foglalkoznak
  • Prof. Laurajane Smith, az Ausztrál Nemzeti Egyetem Örökség és Múzeum Tanulmányok Központjának igazgatója

A szervezők:

  • Interpret Europe
    Az Interpret Europe nyitott szakmai hálózat, mely 2000-ben alakult azzal a céllal, hogy erősítse az örökség bemutatásával foglalkozó civil szervezetek, oktatási intézmények, szolgáltatók és szakemberek között párbeszédet, és ezáltal a természeti és kulturális örökség értékközpontú közvetítését. Az Interpret Europe mára 47 országból származó 500 tagjával területének egyik meghatározó hálózata.

  • KÖME
    A Kulturális Örökség Menedzserek Egyesületét (KÖME) 2012-ben alapították különféle kulturális területeken tevékenykedő fiatal szakemberek azzal a céllal, hogy hiánypótló platformot biztosítsanak a kulturális és természeti örökség területén érdekelt szakterültek közötti párbeszéd számára és növeljék az örökségi értékek ismertségét, társadalmi beágyazottságát. A szervezet fő célkitűzése az örökség védelme mellett annak fenntartása és társadalmi hasznosítása, és speciális hazai és regionális témák mentén szerveződő erős szakmai hálózat létrehozása. A KÖME 2013 óta az Interpret Europe hálózat tagja.

  • iASK
    A Felsőbbfokú Tanulmányok Intézete (Institute of Advanced Studies Kőszeg) a tudományágak együttműködésére épülő Intézet, amely egyedülálló módon ad lehetőséget a kutatók közötti állandó eszmecserére, egyben szervezeti kereteket is biztosít a tudományos eredmények hasznosítására. Az intézet a közreműködő tudósok, oktatók, szakemberek új generációját hozta és hozza létre, akik a fenntartható megoldásokról kreatív és felelősségteljes módon gondolkodnak a globális átalakulások korában.

Időpont: 2018. március 23. és 26. között
Helyszín: Kőszeg