Közélet, hírek

Az Organica 200 szennyvíztisztító-projektet valósít meg öt év alatt Kínában

2007.10.26. 10:28

Az Organica rendszerei botanikus kerthez hasonlítanak, ahol nem csak baktériumokat alkalmaznak a tisztítás során, hanem növényeket és állatokat, többnyire halakat is. Ezek az élőlények építik be saját szervezetükbe a szennyező anyagokat.

Az Organica rendszerei botanikus kerthez hasonlítanak, ahol nem csak baktériumokat alkalmaznak a tisztítás során, hanem növényeket és állatokat, többnyire halakat is. Ezek az élőlények építik be saját szervezetükbe a szennyező anyagokat.

Az egyedi szennyvízkezelési technológiájáról ismert Organica Zrt. az elkövetkező öt évben 200 tisztító létesítését tervezi Kínában - tájékoztatta Kenyeres István, a társaság elnök-vezérigazgatója az MTI-t.

Elmondta, hogy cégük a sencseni önkormányzattal az év végéig alakít vegyes vállalkozást, s ezen keresztül kívánja terjeszteni a speciális, "élőgépek technológiájú" szennyvíztisztítókat. Az Organica rendszerei botanikus kerthez hasonlítanak, ahol nem csak baktériumokat alkalmaznak a tisztítás során, hanem növényeket és állatokat, többnyire halakat is. Ezek az élőlények építik be saját szervezetükbe a szennyező anyagokat.

Ilyen szennyvíztisztítókból a cég az elmúlt hétéves tevékenysége során Magyarországon, illetve a környező országokban 25-30-at épített - jelezte Kenyeres István. Hozzátette, hogy létesítményeikre világszerte óriási a kereslet, ezeknek az igényeknek a kielégítését szolgálja majd egyebek között a kínai "hídfőállás".

Az elnök-vezérigazgató a piac érzékeltetésére elmondta, hogy Kínában, csak a 12 milliós népességű Sencsenben hetente adnak át 30-70 emeletes lakótelepeket, amelyek egyenként igényelnek szennyvíztisztítókat, illetve hatékony vízfelhasználást elősegítő, vízvisszaforgató rendszereket. A cég a közép-kelet-európai régióban sem győzné egymaga a megrendelések teljesítését, ezért még tavaly év végén megállapodást kötött a globális szennyvíztisztítási piac legnagyobb szereplőjének számító francia Veoliával - emlékeztetett Kenyeres István. Az Organica 25 százalékos részesedésével a két cég Organica-VWS néven alapított vegyesvállalatot ipari és kommunális víz- és szennyvíztisztítók tervezésére, építésére és üzemeltetésére. A két cég licenc-szerződést kötött az "élőgépek technológiára".

Kenyeres István közölte, hogy a cég következő lépésként Dél-Amerika és Nyugat-Európa "meghódítását" tervezi hasonló együttműködési formákban. Az Organica-franchise néven emlegetett rendszerben az Organica biztosítja a fejlesztést, a technológia-központú marketinget, a tervezést, a létesítési és üzemeltetési standardokat és a szakértelmet. A társaság hosszú távon Indiában, Oroszországban és az Amerikai Egyesült Államokban terjeszkedne. Az elnök jelezte: az Organica a terjeszkedés finanszírozásának biztosításához 3-4 éven belül tőzsdére menne, ám egyelőre nincsen döntés, hogy melyik börzére lenne érdemes bevezetni a céget.

Az egyre rohamosabban bővülő projektekkel a helyi munkaerő betanítása úgy tud lépést tartani, hogy a társaság e-learning rendszert vezetett be. Az interneten keresztül a szennyvíztisztítók üzemeltetése könnyen bárki számára elsajátítható. A 356 millió forint jegyzett tőkéjű cég éves árbevétele az elmúlt időszakban 1,3-1,5 milliárd forint körül alakult.

Az idei évtől a bevételek nagy része a Veolia többségi tulajdonában lévő vegyesvállalatnál csapódik le, hiszen a fővállalkozói tevékenységet a közös cég végzi. Az elnök nem bocsátkozott becslésekbe a felfutó bevételeket illetően, annyit árult el, hogy Magyarországon egy 20 ezer lakos szennyvizét kezelő létesítmény mintegy 400 millió forintból valósítható meg.

Az Organica Zrt. célja öt éven belül az elmúlt időszak bevételszintjének teljesítése úgy, hogy az nem fővállalkozói tevékenységből, hanem technológia transzferből származik - mutatott rá Kenyeres István. Az Organica magyar magánszemélyek tulajdona, a cég csoportszinten mintegy 100 embert foglalkoztat.

forrás: zoldtech.hu