Épületek/Középület

Az örökség ünneplése a kortárs dizájnnal: Tabbab hagyományos építészetének modern felfogása

2024.06.14. 09:00

A BME Exploratív Tanszékének két külföldi DLA hallgatója, Mohamed Raslan és Rania Matrouk egymás építészeti munkáit mutatják be. A projektek betekintést nyújtanak, hogy milyen keretek között, hogyan értékesülnek a Magyarországon megszerzett tudások. Elsőként a szaúd-arábiai Tabbab önkormányzati épületét mutatjuk be.

Tabbab szívében, a gazdag történelmi és kulturális szövevényéről híres régióban egy új épület emelkedik, amely a hagyományos és a kortárs között kíván hidat képezni. Az épületet a zord, hegyvidéki táj és Tabbab hagyományos kőépítményei ihlették, de a modernség felmutatásának szándékáról sem mond le, miközben tiszteletben tartja és újjáéleszti a helyi örökséget.

Építészeti koncepció és inspiráció

A tabbabi építészet népi építészetében gyökerező épület a régió múltjának modern visszhangja. A területet évszázadok óta durva kőfalak és lapostetők jellemeznek. A hagyományos anyagok, mint például a helyben termelt kő, a tervezés sarokkövei; ezek biztosítják, hogy az önkormányzati intézmény harmonizáljon a természeti és kulturális környezetével.

Az épület kővel burkolt térfogatok sorozata, mely egyszerre utal a hagyományos formákra és tér el tőlük. Ezek a kötetek úgy vannak elrendezve, hogy dinamikus, mégis koherens struktúrát hozzanak létre. A nagyméretű üveghomlokzatokat stratégiailag úgy helyezték el, hogy maximalizálják a természetes fényt, miközben panorámás kilátást nyújtanak a lélegzetelállító asiri tájra, szembeállítva a kő szilárdságát és tömörségét az üveg törékenységével és átláthatóságával.

A helyi kő használata nem pusztán a szállítás során történő káros kibocsátást csökkenti, hanem a beltéri klíma természetes fenntartásában is segít. Az üveg kiterjedt használata csökkenti a mesterséges világítás szükségességét, így csökkentve a nappali órákban az energiafogyasztást.

Térbeli elrendezés

Az építész úgy tervezte az épületet, hogy az a természetes domborzati viszonyokra reagáljon, a hegyvidéki terepet utánzó, lépcsőzetes szintekkel. Ez nemcsak az épületet illeszti a környezetébe, hanem érdekes belső tereket is létrehoz, amelyek többfunkciósak és adaptálhatóak. A külső lépcsőházak és a jó érzékkel elhelyezett bejáratok javítják a megközelíthetőséget és az áramlást, így az épület egyszerre válik funkcionális és esztétikus alkotássá.

Az építészeti stratégia túlmutat a puszta építésen: kulturális állásfoglalásként is működik. A hagyományos tervezési elemek és a modern technikák integrálásával az épület a régió fejlődési képességét bizonyítja, miközben hű marad gyökereihez. Ez Tabbab örökségének ünnepe, amelyet a mai kor igényeihez igazítva újragondoltak.

Közösségi hatás

Fizikai jelenlétén túl az épület létfontosságú szerepet játszik a közösség életében. Úgy tervezték, hogy a helyiek és a látogatók számára egyaránt találkozóhely legyen, elősegítve a büszkeség és a folytonosság érzését. Tervezése ösztönzi az interakciót és az elkötelezettséget, így a kulturális csere és a közösségi tevékenységek központjává válik.

Következtetés

Ez az épület több, mint egy egyszerű építmény; egy kulcsfontosságú darabja Tabbab építészeti és kulturális fejlődésének folyamatos történetének. Tiszteletben tartja a múltat, átöleli a jelent, és előre tekint a jövőbe. Átgondolt tervezésével és kivitelezésével megmutatja, hogy az építészet hogyan lehet a reprezentáció és a fenntarthatóság erőteljes közvetítőcsatornája. Nemcsak funkcionális térként, hanem a kulturális büszkeség mérföldköveként is áll, egyesítve a történelmet a modernitással Tabbab folyamatosan fejlődő tájképében.

Ez az épület Tabbabban tiszteletben tartja a helyi építészet gyökereit, miközben bátran tekint előre. A ház jelzőfénye annak, hogy az örökség és a modernitás hogyan létezhet egymás mellett, olyan funkcionális tereket biztosítva, amelyek mélyen beágyazódnak a helyi kultúrába és történelembe.

Rania Matrouk