Közélet, hírek

Az utolsó simításoknál tart a kajak-kenu központ kivitelezése Sukorón

2024.08.30. 14:34

A főépület már június óta használatban van, jelenleg a csónakház, az ellenáramoltató medence és a sportpályák végső munkálatai zajlanak. Közeledik a Design Plan Zrt. tervei alapján, 45,5 milliárd forintból megvalósuló Kovács Katalin Nemzeti Kajak-Kenu Akadémia átadása Sukorón. 

Ahogy korábban írtuk, 2021 novemberében tették le a háromszoros olimpiai bajnok, 31-szeres világbajnok kajakozóról elnevezett sportakadémia alapkövét a Fejér megyei Sukorón, a Velencei-tavi kajak-kenu és evezőspálya mellett. A terv egy 19 ezer négyzetméteres főépület megépítése volt, lelátóval rendelkező, országos versenyek megrendezésére alkalmas versenymedencével, feszített víztükrű tanmedencével, multifunkciós tornacsarnokkal, kézilabda-, röplabda- és kosárlabdapályával, konditermekkel, konferenciatermekkel, étteremmel, közösségi helyiségekkel és tantermekkel. Egy 66 szobás kollégium megépítése is az elképzelések között szerepelt, melyek közül tizennégyet kerekesszékes sportolók is akadálymentesen igénybe tudnak venni.

A másik, hétezer négyzetméteres épületben mérési központot, fedett tesztpályát, valamint a kajak-kenu és evezős hajók tárolóját tervezték elhelyezni. A 137 ezer négyzetméteres udvaron pedig műfüves labdarúgópályát, salakos teniszpályákat, rekortán futópályát, szabadtéri fitneszparkot és homokos strandröplabda-pályát terveztek kialakítani.

Eredetileg a Hajógyári-szigeten építették volna fel az akadémiát, de miután a fővárosi önkormányzat nem támogatta a tervet, ezért a létesítmény a fővárosban nem valósulhatott meg. Így lett a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségűvé nyilvánított beruházás új helyszíne a Velencei-tó.

A komplexum, melynek átadását 2024 harmadik negyedévében tervezték, a győri székhelyű Design Plan Zrt. tervezésében épült fel, merly itt ír részletesen a Makovecz lmre munkásságából is inspirálódó tervekről. A létesítményt eredetileg 43 milliárd forintból tervezték megvalósítani, de időközben 2,5 milliárd forinttal megnövekedtek a költségek a korábban nem tervezett ellenáramoltató medence miatt. 

Az Átlátszó 2022 augusztusában cikket közölt arról, hogy míg a Fejér Megyei Kormányhivatal szerint a kajakközpontnak nincs jelentős környezeti hatása, a Google Earth archív felvételein jól látszódik, mekkora területen tarolták le a fákat a beruházás érdekében. Igaz, a közbeszerzési dokumentum megemlíti, hogy a kivágott fákat pótolni fogják majd a “minőségi zöldterületfejlesztés" során.

Itt tartanak a munkálatok

Júniusban arról számolt be a kivitelező, hogy az I. ütemben megvalósuló főépület és rendezvényhelyszín esetében a szerződésben vállalt határidőkhöz képest közel két hónappal korábban megkapták a használatbavételi engedélyeket. A főépületet már elkezdték használni, a nyári táboroztatások mellett júniusban már két rangos versenyt is lebonyolítottak a helyszínen. Egy augusztus 26-án közzétett Facebook-poszt szerint most a II. ütem, a csónakház, az ellenáramoltató medence és a sportpályák használatbavételi engedélyezési eljárása következik.

A csónakház épületében az utolsó simításokat végzik, és már a pipere takarítás zajlik. A téli evezős edzésekre szolgáló tanmedence műgyantázása és az edzőtermek sportpadlójának leburkolása is kész, emellett pedig az összes hajótároló barakkban állnak már az acél hajótartók. A külső homlokzatok is teljesen elkészültek, a pillérekre pedig már felállították a rönkfa zászlótartókat is.

A  kajak-kenusok felkészülését segítő speciális ellenáramoltató medencét tartalmazó épület is hasonló készültségben áll már. A kivitelező szerint mostanra teljes egészében összeálltak a vízforgató medence acél elemei, és beépültek a villanymotorok. Nagy tempóban építik a működtetéshez szükséges gépészeti berendezéseket, hogy a hivatalos átadáson már bemutatásra kerülhessen a működő áramoltató medence is.

A két épület közötti területen zalik a sportpályák kivitelezése, elkészültek a légsátorral is fedhető teniszpályák, és hamarosan burkolják a műfüves futballpályát és a kosárlabda pályákat. A strandröplabda pályára beszállították a finom homokot, és hamarosan készül a rekortán burkolatú futókör a pályák körül. Nagy területeken – mintegy 100 ezer négyzetméteren – zajlanak a maradék térkövezési és kertészeti munkák. A kivitelezés feladatok ilyen mértékű előrehaladtára való tekintettel a kivitelező részben megkezdte a levonulását a területről.

Forrás: WHB Group