Közélet, hírek

Bálint Imre kapta a XIII. kerületi Építészeti Díjat 2015-ben

2015.10.04. 08:15

2015-ben Bálint Imre DLA építész munkásságát ismerték el a díjjal, amelyet dr. Tóth József polgármester adott át. Bálint Imrét életének 18 éve és sok izgalmas feladat köti a kerülethez. 

Az Építészet Hónapja 2015 kerületi rendezvényeit Csohány Klára, a XIII. kerület jelenlegi főépítésze nyitotta meg. A díjazottat pedig a krábbi főépítész, Arató György méltatta, laudációját az alább adjuk közre. A RaM-ban kiállították az Arató György ötlete alapján megvalósult kerületi Értékvédelmi Támogatás pályázat 2008-2015 közötti eredményeit. A kiállítást Ritoók Pál művészettörténész nyitotta meg. A kiállítás 2015. október 22-ig látható a RaM-ban. A díjátadó és a kiállításmegnyitó végén a Fischer Annie Alapfokú Művészeti Iskola növendékeinek kiváló játékát élvezhette a közönség. Bálint Imre kerületi munkáiból összeállított képeket az alábbi linken lehet megtekinteni: 

Bálint Imre munkái a XIII. kerületben képekben >> 


 

Arató György ny. főépítész laudációja:

Tisztelt megjelentek!

Higgyék el Bálint Imre DLA méltó a XIII. kerületi Építészeti díjra. Megtisztelő, hogy erről Önöket én győzhetem meg. Bár, ahogy körülnézek, sokak véleményét ismerem erről – egyik sem mond állításomnak ellen. A XIII. kerület rendre felbukkant Imre életében: itt született, itt lakott a Váci úton, a Bólyaiba járt. Gyerekkorától kiemelkedően rajzolt és ma is inkább szabadkézi rajzzal, sem mint komputerrel veti papírra gondolatait, ő egy klasszikus építész.


Progresszív gondolkodását mutatja diplomatervének témaválasztása: „A 2000. év városáról”. Kiváló egyetemi tanárai közül Malecz Erikát említem, szeretve tisztelt Bächer Ivánunk mamájaként. A mesteriskolások legfiatalabbja volt, ahonnan egyenes út vezetett a LAKÓTERV híres műtermébe, Jurcsik Károlyhoz és Virág Csabához, majd a KÖZTIbe, ahol nigériai exportmunkákkal halmozták el. Harminc évig volt óraadó tanár a BME Város Tanszékén. 1994-ben alapította meg önálló tervező cégét, mely azóta is prosperál (persze a mai magyar viszonyokhoz képest!).


Ybl Miklós-díjat 2003-ban, DLA fokozatot 2006-ban kapott. 2010-ben Köztársasági Lovagkereszttel tüntették ki, 2014-ben lett MMA tag. Állami és ENSZ ösztöndíjjal szerzett jelentős nemzetközi szakmai tapasztalatokat – kiemelten a lakásépítés terén. Ezért is látnak több lakóépületet a képernyőn, de szállodát, irodaházakat is Imre kerületi műveiből. Az általa tervezett házakat a racionalitás és az emberközpontúság jellemzi, a lakók kedvelik épületeit.

Szakmai alázatát jól mutatja egy vele készült interjúból vett mondat: „Tervezői filozófiám a megrendelő és a társadalom igényeinek kiszolgálása úgy, hogy a végterméket nyugodt lélekkel építészetnek lehessen nevezni.” Településtervezőként azt értékelem nagyra tervezői és tervtanácsi működésében, hogy nem egy épületben, egy telekben, hanem építészeti együttesekben, terekben, városi szövetben gondolkodik. Állásfoglalására bizton támaszkodhat polgármester, főépítész, építész hatósági szakember – véleménye mindig meggyőző és igényesen megfogalmazott. Épületei szerepelnek kerületi kiadványokban és a XIII. kerületi Hírnökben. Az Építőművész Szövetségben négy évtizede munkálkodik, 2005-től (kisebb megszakítással) a Budapesti Építész Kamara elnöke, 4200 fővárosi kolléga elöljárója. A XIII. kerületi Tervtanácsnak sok éve tagja, kulturált észrevételeit a tervezők figyelembe veszik.



Az elmúlt tíz évben a kerület által kezdeményezett tervpályázatokat támogatta, szakmai kiállításainkat megnyitotta, promotálta mind a 13. kerületi Városház Galériában, mind a FUGÁ-ban. Komoly erőfeszítéseket tett, hogy szakmánk eredményeit, kihívásait a lakosság, az üzletemberek és a politika elfogadják, megértsék. Sokan tanultunk tőle szakmát és etikát. Tevékenysége mind a kerület városképében, átalakuló utcaképében, mind kultúrájában mély nyomokat hagyott – gazdagítva városrészeinket. Indokolt, hogy Bálint Imre az elsők között kapja meg a kerületi elismerést folyamatosan kiegyensúlyozott, magas színvonalú építésztervezői és építészet elméleti tevékenységéért.

Arató György