Hazánkban a megfizethető bérlakások iránti igény többszöröse a rendelkezésre álló bérlakások számának, és egyre növekszik. A családok jelentős hányadának jelentene megoldást az otthonteremtésre, ha lehetősége lenne jövedelmi helyzetének megfelelő bérleti díjú és rezsiköltségű lakásban élni. A konferencia előadásai és beszélgetései ezt a témát járják körül.
Időpont: 2016. november 23. szerda, 9:00-17:00
Sajtótájékoztató: 10:20
Helyszín: Benczúr Hotel (1068 Budapest Benczúr u. 35.)
9:00 - Köszöntő - Szegfalvi Zsolt, a Habitat for Humanity Magyarország igazgatója
Bevezető előadások
9:10 - Bérlakásszektor Magyarországon és a térségben - problématérkép - Kováts Bence, kutató, Habitat for Humanity Magyarország
9:30 - A bérlakásépítés lehetősége és jelentősége Magyarországon - Párdi Zsófia, projektvezető, Társaság a Lakásépítésért, Lakásfelújításért Egyesület
9:50 - A magyar (bér)lakásrendszer alakulása az elmúlt 25 évben és átalakítási, fejlesztési lehetőségei - Hegedüs József, lakáspolitikus, közgazdász, ügyvezető igazgató, Városkutatás Kft.
10:20 - Kávészünet
10:20-10:50 - Sajtótájékoztató
Panelbeszélgetések
10:40 - Bérlakások és munkaerő-mobilitás
A megfizethető lakások hiánya erősen hat a munkaerőpiac alakulására és a munkaerő-mobilitásra is. A Habitat szerint egyre súlyosbodó probléma, hogy különösen a több munkalehetőséget kínáló városokban, városrészekben emelkedtek jelentős mértékben a lakbérek. Ebben a panelben azt szeretnénk megvitatni, hogy milyen problémákat vet fel a munkát és lakást kereső embereknek, munkavállalókat kereső cégeknek és önkormányzatoknak, hogy a megfizethető lakhatási lehetőségek szűkössége miatt sokan nem tudnak odaköltözni, ahol jól fizető munkalehetőség lenne. Közösen megoldási lehetőségeket és kiutakat is keresünk, többek között érintve a bérlakásépítés és bérlakás-felújítások lehetőségét is.
Moderátor: Koltai Luca, operatív vezető, Habitat for Humanity Magyarország
Paneltagok:
11:40 - Bérlakásépítés és építészet. Milyenek legyenek az új építésű bérlakások?
A paneltagok megvitatják a bérlakásépítéssel kapcsolatos építészeti szempontokat (pl. barnamező, zöldmező, településszerkezeti összefüggések, lakásszám a bérházban, lakások alapterülete, lakások beosztása, közösségi funkciók, energetikai megoldások, fenntarthatósági szempontok, rezsi). Nagyságrendileg mennyibe kerül egy minőségi, költséghatékony bérlakás építése (Ft/lakás nm + áfa)? Milyen rezsiköltségeket lehet elérni egy minőségi, költséghatékony új építésű bérlakás esetében? Építészeti példák, modellek.
Moderátor: Párdi Zsófia, projektvezető, Társaság a Lakásépítésért, Lakásfelújításért Egyesület
Paneltagok:
12:40 - Ebédszünet (meleg büféebéd)
13:40 - A bérlakásépítési szektor finanszírozása
A TLE képviselője bemutatja az általuk megvizsgált osztrák közhasznú bérlakásmodell főbb jellemzőit. Ezt követően a panel tagjai megvitatják, hogy Magyarországon milyen állami, önkormányzati szerepvállalás szükséges, hogy a beinduljanak a bérlakásépítések. Melyek a piaci és a közösségi bérlakásépítés finanszírozásának lehetőségei? Milyen célcsoport számára épülnének az új bérlakások? Milyen finanszírozási elképzelések, modellek vannak? Milyen támogatások szükségesek, mi lehet ezek forrása? Milyen bérleti díjak, milyen rezsi lenne új építésű bérlakások esetén?
Moderátor, felvezető előadás: Párdi Zsófia, projektvezető, Társaság a Lakásépítésért, Lakásfelújításért Egyesület
Paneltagok:
14:40 - Az állami és önkormányzati bérlakásszektor kihívásai, bérlakás-felújítás, bérlakásépítés lehetőségei
Magyarországon nagyon alacsony a bérlakások aránya, az emberek többsége (közel 90%-a) saját tulajdonú lakásban él. Az önkormányzatok által szociális alapon kiadott lakások mindössze 1,4%-át teszik ki az összes lakásnak. Az önkormányzatoknak sokszor nehézséget okoz leromlott állapotú bérlakás-állományuk fenntartása, és évről évre adnak el lakásokat. A Nemzeti Eszközkezelő által megvásárolt lakásokkal az elmúlt években kibővült a közösségi bérlakásszektor, ám az Eszközkezelő bérlakásai jelenleg csak a rászorulók egy speciális része, a kezelhetetlenül eladósodott devizahiteles háztartások számára elérhetők. A panel tagjaival azt beszéljük meg, hogy mi az állam és az önkormányzatok felelőssége és lehetősége, hogy a több százezer, megfizethető lakhatási lehetőséget igénylő háztartásnak segítsen, melyek a bérlakásszektor szabályozásának legfontosabb átgondolást igénylő kérdései, és mit tehetnek a bérlakások számának növelése, a bérlakásépítések és felújítások ösztönzéséért.
Moderátor: Teller Nóra, szociológus, Városkutatás Kft., elnökségi tag, Habitat for Humanity Magyarország
Paneltagok:
15:40 - Kávészünet
16:00 - Kivezető utak - innovatív lakhatási megoldások
A meghívottaknak elképzelése és több esetben gyakorlati tapasztalata is van arról, hogy lehet innovatív módszerekkel, többféle szereplő és különböző forráslehetőségek bevonásával szociálisan nehéz helyzetben lévő emberek számára biztos és fenntartható lakhatási lehetőséget teremteni, egyúttal hajléktalanságot kezelni vagy megelőzni, illetve a bérlakáshiány és az üresen álló lakások problémáját is megoldani.
Moderátor: Fehér Boróka, Budapesti Módszertani Szociális Központ és Intézményei
Paneltagok:
Szervező: Habitat for Humanity Magyarország,
Szakmai partner: Társaság a Lakásépítésért, Lakásfelújításért Egyesület
Támogató: WIENERBERGER zRt.
Részvételi szándékát, illetve egyedi interjúigényét kérjük, jelezze az anett.porpaczy@habitat.hu e-mail címen, vagy a +36 20 576 2612 telefonszámon.