Design/Formatervezés

BME Urbanisztika: Biennále mustra

2012.11.20. 16:45

BME Urbanisztika Tanszéke minden második évben lehetőséget ad egy busznyi építészhallgatónak, hogy személyesen élhesse át, hol tart ma az építészet a majd száz kiállító nemzet és kurátor szerint. A hallgatók írásaiból készült válogatást Kádár Bálint ajánlja az epiteszforum.hu olvasóinak. 

Sokakban nem tudatosul, hogy mekkora előny az nekünk itt Magyarországon, hogy viszonylag közel rendezik meg minden évben a Biennale di Venezia nagyszabású kiállításait. Minden második évben az építészet legnagyobb mustrája zajlik alig hatszáz kilométerre tőlünk, amely nagyszerű alkalom, hogy a meggyötört hazai építésztársadalom új inspirációt gyűjtsön, lássa, hogy máshol is van válság, és erre bizony vannak válaszok is.

A BME Urbanisztika Tanszéke minden második évben lehetőséget ad egy busznyi építészhallgatónak, hogy eljusson a vizek városába, és személyesen élhesse át, hol tart ma az építészet a majd száz kiállító nemzet és kurátor szerint. Mivel ezt az alkalmat a tanulás és a tudatos építészeti lét fontos lehetőségének tekintjük, a passzív befogadás helyett aktív részvételre ösztönözzük őket. A tanszék részt vesz a biennálé egyetemi partnerségi programjában, melynek keretén belül a látogatásaink alkalmával megkapjuk a Giardini nemzetközi kiállító épületének egyik bejárati termét két órára. Itt magunk is értelmezni próbáljuk az adott év témáját. A hallgatók videókat, tánckoreográfiákat és egyéb bemutatókat tartanak az arra vetődő közönség előtt, idén a Common Ground építészeti értelmezéséhez hozzátéve saját gondolataikat.

A saját produktum készítése mellett a kiállítások valódi értelmezésére is ösztönözni kívánjuk a hallgatóinkat. Minden hallgatónak feladata volt, hogy mélyen megismerjen egy véletlenszerűen kiválasztott kiállítást, azt dokumentálja, értelmezze és vesse össze a David Chipperfield által kigondolt témafelvetéssel, az általa az Arsenale tereibe meghívott kiállítások gondolatiságával. A hosszú visszaúton volt időnk átbeszélni az összes kiadott pavilont, amelyek már a tanárok által megszűrt, jelentősnek ítélt kurátori munkákat jelenti. A buszon adott volt a mikrofon a beszélgetéshez és a képernyő a vonatkozó képek vetítéséhez, de többen vállalták, hogy gondolataikat később röviden leírják, színes válogatást adva a Common Ground ideája mentén 2012-ben megfogalmazódott építészeti gondolatoknak.


Ezt a válogatást ajánljuk most az építészfórum olvasóinak. Nemzeti pavilonok, egyéni kiállítók, külső helyszínek és a fő kiállítás egyes meghívott munkái is szerepelnek itt, némelyik erősen kötődik a Chipperfield által felvetett közös alaphoz, mások pusztán az építészetet ma érintő legfontosabb kérdésekre keresnek választ.

Kádár Bálint