Nézőpontok/Vélemény

Bokréta mint gömböc: hetedik ünnep az Infoparkban

2009.04.07. 09:11

Megtartották a bokrétaünnepséget, várhatóan augusztusra elkészül a Kertész Építész Stúdió által tervezett „E” épület, az Infopark utolsó tagja. A saját udvarát majdnem teljesen körbezáró épületen környezettudatos műszaki megoldásokat alkalmaztak.
Tervező a Kertész Építész Stúdió.

Bezárult az Infopark szökőkutakkal díszített nagy udvara, már áll a keleti térfal is. Várhatóan augusztusra készül el a Kertész Építész Stúdió által tervezett épület, melynek a közelmúltban tartotta bokrétaünnepségét az IVG Development Hungary Kft. Összesen 16500 négyzetméter alapterületű első osztályú iroda adható bérbe a saját udvarát majdnem teljesen körbezáró épületben.

 

 

A ház két részből áll, a derékszögben szerkesztett hatemeletes tömeghez kis szögeltéréssel csatlakozik a háromemeletes, szintén „C” alaprajzot formáló körúti szárny. Így három alsó szinten 2700, a további három szinten 1400 m2 irodaterület alakul ki. Az irodák kialakításához felhasználták a területen eddig levont tapasztalatokat, ugyanakkor a környezetvédelmi szempontból, a műszaki megoldások tekintetében igyekeztek továbblépni. A nyári melegben a napvédelmet speciális üvegezés, továbbá belső árnyékoló szolgálja, a légkondicionálás segítségével pedig akár 10oC-szal csökkenthető az irodák hőmérséklete a kintihez képest. A jellemzően 13–14 méteres épületmélységből adódóan jó az irodák természetes megvilágítása, már csak az átlagosnál nagyobb belmagasság miatt is.

 

 

Nagy vonalakban minderről saját szemükkel is meggyőződhettek a szerkezetkész házban rendezett épületben április 1-én tartott bokrétaünnep vendégei, akik számára a gömb formájú bokréta mellett egy extra érdekességet is bemutattak. Látható volt a Gömböc, egy méltán híres találmány, aminek létezését a ma élő egyik legnagyobb matematikus, Vlagyimir Igorevics Arnold sejtette meg 1995-ben, majd az elmúlt években két magyar mérnök-tanár sikeresen feltalálta: Domokos Gábor (48) és Várkonyi Péter (29), mindketten a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemi Szilárdságtani Tanszékének oktatói. A Gömböc lényege: az első ismert olyan homogén, konvex test, melynek egy stabil és egy instabil, vagyis összesen két egyensúlyi pontja van. Bizonyítható, hogy ennél kevesebb egyensúlyi helyzettel rendelkező test nem létezhet.

 

 

A környezettudatos építés érdekében a megrendelő – a sajtóanyagban foglaltak szerint – a tervezés és kivitelezés teljes ideje alatt egy szakértőkből álló csapatot foglalkoztatott a minőségbiztosítás, többek között a környezetbarát, energiatakarékos megoldások – anyagok, gépek, szerkezetek kiválasztása és alkalmazása – érdekében. Szelektív hulladékgyűjtést vezettek be, ami iroda esetében a papír és az egyéb, veszélyes szemét elkülönítését jelenti. Ügyeltek arra, hogy megfelelő homlokzati és tető-hőszigetelések, hőhídmentes szerkezetek és ablakprofilok, valamint jó hő- és napvédő-üvegezés segítségével nagy legyen a hűtési és fűtési energia-megtakarítás. A hőtechnikában sikerült elérni, hogy a primer energiahordozóra vetített éves fajlagos energiafogyasztás megfelel, illetve jobb mint a legújabb, szigorú magyar törvényben előírtak.

 

 

Az épületszerkezetek hőtároló-képességének aktiválásával (az álmennyezettel burkolt felületek csökkentésével) energiát takarítanak meg, továbbá nyári időszakban az irodaterületek éjszakai átszellőztetésével csökken a hűtési energia igény. Hasonlóképpen kisebb fogyasztást eredményeznek a világítási rendszerek: a legmodernebb T5-ös, elektronikus előtétes fénycsöveket használják az irodákban (kisebb energiafogyasztás, nagyobb fényerő), a lámpák soronként minden irodában külön-külön kapcsolhatók, így jó fényviszonyok mellett, kisebb világítási igénynél a folyosó melletti lámpasor külön lekapcsolható lesz.

Az „E” épület az Infopark hetedik épülete, melynek bérlésére 45 százalékban szerződést kötöttek a bokréta-ünnepség időpontjáig. Az eddigi legnagyobb bérlő a Lufthansa Systems Hungária Kft. lesz, a német központú nemzetközi légióriás magyar leányvállalata, mely 4500 m2-en alakítja ki önálló bejárattal rendelkező székházát a háromemeletes északi tömbben. További 2000 m2-es irodaterületre a világ egyik legnagyobb élelmiszeripari csoportjához tartozó Kraft Foods Magyarország Kft. költözik.

Az épületet tervező stúdió vezetője, Kertész András Tibor DLA építész számára nem új a helyszín, hiszen épp a Magyar Tudósok körútja felé eső szomszédos épületet, a T-Com – eredeti nevén MATÁV – házat ő tervezte. A 2000-ben elkészült, nagy tagolt tömb a második volt a sorban az IBM épület után. Nyilvánvalóan különleges feladat lehetett az építész számára közel tíz év múltán újabb épületet tervezni saját munkájának folytatásaként.

 

tudósítónktól, képek: sajtóanyag és epiteszforum