Épületek/Ipari és kereskedelmi épület

Budafok új, modern piaca

2015.12.21. 15:23

A projekt célja a korszerűtlen, városképbe nem illő piac elbontása, és annak területén egy új, többfunkciós közösségi tér létrehozása, a szomszédos területen pedig egy mai igényeknek megfelelő, kulturált piac építése volt. A nemrég átadott Szomszédok piaca és az azzal szemben kialakított közösségi tér megvalósulásáról Kertész András Tibor építésszel és a teret tervező Torma Saroltával, a Land-A munkatársával beszélgettünk. 

Rothman Gabriella: Nem ez az első piac, amelyet tervezett. Milyen speciális követelményeknek kell megfelelnie egy ilyen típusú épületnek? 

Kertész András: Az elsődleges szempont a tökéletes működés megvalósítása volt. Egy piacnak megvan a saját logisztikai rendszere, amit követni kell. Fontos, hogy az üzemi területek elváljanak a vásárlásra szánt területektől, a hajnali árufeltöltést zökkenőmentesen kell megoldani, gondoskodni kell a megfelelő hűtésről, a hatékony hulladéktárolásról, s jó néhány egyéb technológiai elvárásnak is meg kell felelni.

Előny, ha a felkért építész tervezett már hasonló funkciójú épületet, hiszen itt egy összetett épületfizikai rendszerben kell gondolkodni, s ehhez nem árt a tapasztalat. Nekem már hobbimmá vált, hogy a világot járva mindig meglátogatom a helyi piacot, mert érdekel, máshol hogyan szervezik ezeket az épületeket, tereket. Az itt látottakból idővel leszűrődött egy tervezési előkép, hogy hogyan érdemes egy ilyen típusú feladathoz hozzányúlni. Szívesen mozgok ebben a témában, akár építész tervezőként, akár tanácsadóként.

A Szomszédok Piaca egy kisebb peremkerületi hely, ahol a vásárlók a hagyományosabb nyitott piaci formát kedvelik, s a levegő is jó, így megoldható volt egy félig nyitott, félig fedett épület kivitelezése. A fizikai adottságokat kezelni kellett, de hangulatában jól illik ide.



RG: Hogyan fogadták a bérlők az innovatív, személyes igényekre is reflektáló "kapszulás" üzlethelyiségeket?

KA: Az építtető részéről kifejezett szándék volt arra, hogy a korábbi bérlők közül maradhasson, aki maradni kíván. Már a kezdetektől fogva rendszeres konzultációkat szerveztek. Bemutattuk nekik előre a terveket, így volt idejük ráhangolódni az épület újszerű kialakítására, a jövőbeni működésre. Egyáltalán nem ütköztünk ellenállásba, a magasabb műszaki és esztétikai tartalom pedig mindenkit meggyőzött. Az összes pavilonbelsőt megterveztük az adott bérlő igényei alapján. Azok a bérlők pedig, akik hosszútávú befektetésként tekintettek erre, a kivitelezést saját alvállalkozók bevonásával szervezték.

RG: Mi okozta a megvalósítás során a legnagyobb nehézséget?

KA: Mind az önkormányzattal, mind a kivitelezővel olyan viszony alakult ki, ami egy ilyen volumenű projekt megvalósításához optimális. Kifejezetten jól működött ez a hármas egység. Nyilván az épületen történtek kisebb módosítások az eredeti tervekhez képest, de ezek minimálisak, s ezeket a feszes költségvetés indokolta.


RG: Mikorra várható a tér átadása?

Torma Sarolta: A tér kivitelezési munkái a végéhez közelednek, a műszaki átadás eljárása december hónapban elkezdődik.

RG: Milyen szempontok, elvárások alapján tervezték meg a teret?

TS: A pályázati terv készítése során vizsgáltuk a városközpont beépítési és funkcionális szerkezetét. A kisvárosias léptékű és hangvételű közintézmények a Városháza tér – Játék utca tengelyen helyezkednek el. A rövid gyalogos sétával bejárható útvonalon három eltérő használatú térrész található, illetve létesül: a Városháza tér jelentős, meglévő növényzettel borított, szobrokkal díszített pihenőpark, az iskola előtti lesüllyesztett Szent István tér játszótérként üzemel, míg az új piacépület előtt tervezett többcélú közösségi tér alkalmas lesz a különféle rendezvények befogadására.


RG: A térnek többféle funkciót is szánnak. Hogyan oldották meg, hogy egy sokoldalúan használható közpark jöjjön létre?

TS: Az épület főhomlokzata előtti tér funkciójában és anyaghasználatában is sávosan váltakozik. A régi aszfaltos Játék utca helyén alakítottuk ki a rendezvények befogadására alkalmas térburkolatot. Az utca tengelyében szépen feltárul a Sándy Gyula által tervezett evangélikus templom. A térhez csatlakozik a pihenőtereket magában foglaló, zöldsávokkal tagolt, fákkal árnyékolt, bútorozott kerti tartózkodóhelyek sora, amelyet a főbejárattal szemben elhelyezett pára-vízjáték díszít a nyári időszakban. A burkolt tereket sövényekkel tagolt, fákkal beültetett zöldsáv keretezi. Az egyik fő érkezési oldalon hosszú évelőkiültetés fogadja a használókat.

RG: A zöldfelületek növelése fontos szempont a Tér_Köz pályázat esetében. Hogyan oldották ezt meg? Milyen burkolatokat és növényeket használtak?

A tervezés során alapelvnek tekintettük a kisvárosias környezethez igazodó léptékrendet, az építészeti megfogalmazással való összhangot, a mértéktartó, fenntartható anyaghasználatot. A tér hangvételét az épület világos színeihez igazítottuk: a homokszínű térkő illeszkedik a világos téglaburkolathoz és a templom homokkő homlokzatához is. A pihenőterek téglaburkolata a homlokzattal azonos minőségű nemes anyag. A lámpák és utcabútorok fém szerkezetei világos színűek. Az összes, téren lévő zöldfelület burkolatok felbontásával jött létre. A tervezett növényzet kevés faj alkalmazásával teremt rendezett képet. Várostűrő, ősszel szépen színesedő fák keretezik és árnyékolják a teret, örökzöld lomblevelű cserjék tagolják a burkolt felületeket, és magasra nevelhető sövény takarja a kereskedelmi épület hátsó homlokzatát.

Rothman Gabriella

Budafok-Belváros új piaclétesítése és közterületi rehabilitációja a Játék utca térségében

A projekt célja a korszerűtlen, városképbe nem illő piac elbontása, és annak területén egy új, többfunkciós közösségi tér létrehozása, a szomszédos területen pedig egy mai igényeknek megfelelő, kulturált piac építése volt. Emellett az is feladat volt, hogy a kialakítandó épület és tér közötti utcaszakasz csökkentett forgalmú sétálóutcává váljon. A későbbiekben, a projekten kívül, a tér déli oldalán kialakítható lesz a piac 2. üteme egy szárnyépülettel, illetve létrejöhet a parkoló bővítése, kétszintessé tétele parkolólemez beépítésével. 

A tervezés során, amely a civilekkel és a piaci bérlőkkel folytatott egyeztetéseken is alapult, fontos szempont volt a zöld megoldások alkalmazása. A piac épülete kialakításának köszönhetően jól szellőző, ugyanakkor megfelelően árnyékolt, így energiahatékony a működése. A közösségi tér tervezésekor cél volt a meglevő növényzet megtartása, illetve új zöldfelületek telepítésével a kellemes környezet kialakítása. 

A projekt célcsoportjai a helyi lakosok, a helyi civil szervezetek, az őstermelők, a piac vásárlói, illetve a piacon működő vállalkozások. A helyiek számára végre rendelkezésre áll egy olyan multifunkciós tér, amely nem csak pihenésre és találkozásra, de rendezvények szervezésére is szolgál. A piac vásárlói köre nem csak budafokiakból áll, sokan a XI. kerület déli részéből is látogatják. A célcsoportok számára megfelelő megközelítést biztosít a tömegközlekedéssel való könnyű elérhetőség, illetve az új parkoló kialakítása.

Többek között a Budafoki Szomszédok Piaca is megtalálható az Építészfórum kortárs építészeti térképén, melyet itt lehet böngészni további munkákért és cikkekért.