Nézőpontok/Kritika

Budapest Építészeti Kalauz - Kortárs

2012.11.30. 09:34

2012-ben a Szecesszió mellett elkészült a főváros építészeti kalauz- és térkép-sorozatának második darabja az A&Z 1.1 Térképműhely gondozásában, amely az elmúlt két évtizedének 100 kiemelkedő kortárs épületét mutatja be Zsuffa Zsolt fotóival, Katona Zoltán szerkesztésében.

„Budapest különböző korú és hangulatú részekből szövődő, felfedezésre váró város. Építészeti emlékei szétszórtan, akár távolabb lévő kerületekben vagy eldugott kis mellékutcákban találhatók, gyakran még a budapestiek számára is tartogatnak meglepetéseket. Budapest Építészeti Kalauza stílusok és szemléletmódok alapján tájékozódik, abban segít, hogy az építészeti irányzatok jeles alkotásaira rátaláljon az érdeklődő.




A válogatás persze nem teljes: a tematikus séták alatt, avagy a megtalált épületek kapcsán számos további érték bukkanhat elő. A kortárs építészet kapcsán az ember joggal érezheti, hogy nemcsak a térben nehéz tájékozódni, hanem az elmúlt 20 év építészeti irányzatai és értékei között is. A válogatás biztos iránytűként olyan épületekhez irányít, amelyek láttán hiteles és izgalmas kép alakul ki a jelenkor hazai építészetéről.”

A kézbe illő, építészeti sétákhoz ideális térkép 40 jelentős kortárs budapesti épületet mutat be egy-egy fényképpel, valamint az építés és az építészek adataival; további 60 épületről szöveges információkat olvashatunk. A válogatás nagyrészt a 2005 utáni alkotásokat mutatja be, a legrégebbi példa a Lowe GGK irodaépület bővítése (Kovács István, Göde András, Kotaszek Tibor, 1995). A térképen a számok alapján jól beazonosíthatók az egyes objektumok; a szerzők egy budai és egy pesti sétaútvonalat állítottak össze. Mivel az épületek nagy része a külső kerületekben található, a részletes belvárosi térkép mellett egy áttekintő térkép segíti a tájékozódást, amelyen Budaörs három jelentős épülete (uszoda, általános iskola, városháza) is szerepel. A fotókat Zsuffa Zsolt készítette, a szöveget Somogyi Krisztina írta, az angol fordítás Mike Robinson munkája. A térkép szerkesztése és a grafikai-nyomdai munkák irányítása Katona Zoltán nevéhez fűződik. A címlapon a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Információs Technológiai Karának épülete (Balázs Mihály, Somogyi-Soma Katalin, Tarnóczky Tamás Attila, 2002-2004) látható.

A térkép megrendelhető az archiguide.eu oldalról.

A térkép Facebook-oldala