Budapest különböző korú és hangulatú részekből szövődő, felfedezésre váró város. Építészeti értékei szétszórtan, akár távolabb lévő kerületekben vagy eldugott kis mellékutcákban találhatók, gyakran még a budapestiek számára is tartogatnak meglepetéseket. Budapest Építészeti Kalauza stílusok és szemléletmódok alapján tájékozódik, abban segít, hogy az építészeti irányzatok jeles alkotásaira rátaláljon az érdeklődő. A válogatás persze nem teljes, a szerkesztők döntését például befolyásolta, hogy több fontos modern épület, jellemzően a budai hegyvidéken található villa az utcáról láthatatlan marad.
A magyar modernista építészet számos esztétikai és történelmi sajátosságot mutat: az I. világháború veszteségei okozta döbbenet utáni konzervatív kultúrában csak a húszas évek végén éreztetik hatásukat a modernista építészek, a korszakot pedig a kommunista pártból indított, 1949-es határozat zárja, amely szigorúan elítéli és jó időre megtiltja a nyugati kozmopolitának bélyegzett modernizmust.
Somogyi Krisztina
A kiadvány a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával született meg. Hivatalos bemutatása 2013. június 13-án, a FUGA Budapesti Építészeti Központban történt.