A budaörsi Hársfa utcai óvoda pályázaton díjazásban nem részesült 35 sz. pályamű
Építészkohó Kft.
tervező: Tarnóczky Tamás
Telepítés
Pályázó a várat a nyugati telekrészre telepíti, kelet felé fordulva az U udvarral, melyet két végfal összekötésével hoz létre. A K-i tájolással az is eldőlt, hogy az óvodakert (várárok) a nagyforgalmú gyűjtőúthoz kapcsolódó előkert. Ez alapvetően rossz döntés, még ha oda vízikapu vezet sáncon keresztül. A parkolók helyének kiválasztása jó –a gazdasági szárny mentén, annak forgalomtechnikai megoldása már kevésbé. Maga a vár karakteres lehetne, mint térfalképző elem, így azonban az udvar nem tudja hangsúlyozni a sarkot.
Építészet
Cifra palota. A tervező alapvetően egy gyerek szemével szerette volna látni a tervet. A helyenként meseszerű, helyenként szentimentális terv alapfelállása, hogy egy várszerű épületet hoz létre (amely jellemzően nem cifra!) A nyújtott U alakú beépítés középső szárában helyezi el a csoportszobákat, míg a két szélső szárban a terv két legjobb terét, két fedett-nyitott játszó és rendezvényteret.
A csoportszobák sorolása mechanikus, nem egy cifra palota térsora, de jobb így. Nagyobb gond, hogy a várudvarra csoportszobákból direkt módon lehet a gyerekeknek ki- és beközlekedni. Ez rossz megoldás. Az, hogy egyáltalán és kizárólag csak a foglalkoztatókon, a tornaszobán, vagy a nevelői szobán át érhető el az udvar biztosan nem működik.
A nevelői szobának nincs a külső térrel semmilyen kapcsolata (ablak, ajtó), ez biztosan nem barátságos (ez lenne a tömlöc a királykisasszonyoknak?). A tornaszoba és a Tár-ház egy tömegben történő elhelyezése kitűnő megoldás, nagy kár, hogy a tornác fölé felvezető lépcső keresztülvágja a valódi kapcsolat lehetőségét is. A pályázati terv lapjainak grafikája meseszép. Itt a vége, fuss el véle.
Oktatási-nevelési szakmai kritériumok
A mesebeli Cifra palota teljes mértékben gyermek közeli, bár a köré szervezhető tevékenységeket erőteljesen behatároló, a jelen környezetbe kevésbé illeszkedő. Az épületben történő eligazodás a foglalkoztatók „katonás” sorba rendezése következtében a gyermekek és szülők által egyaránt jól belátható és követhető. A foglalkoztatókhoz rendelt kiszolgáló helyiségek megfelelően szolgálják a nevelés / fejlesztést. A kiírásban szereplő valamennyi helyiség tervezése megtörtént. A játszókert mérete a fedett tár-ház és malommal együtt izgalmas és megfelelő tér. Talán csak rajzolási hiba, hogy a foglalkoztatók és a kert kapcsolata csak a foglalkoztatókon keresztül biztosított, mely a gyakorlatban a higiéniai szabályok betarthatatlansága miatt nem kivitelezhető.
Összegezve: A Cifra palota a jelzett hiányosságok korrekciójával jól működő és izgalmas épület, túlhatározottsága miatt mégis inkább egy egész évben, az óvodások által időszakosan egy-egy hétre látogatható óvodai tábor színhelyének tudnám elképzelni.