Közélet, hírek

Citadella-terasz - bontási határozat

2002.06.28. 09:06

A Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) arra kötelezte a Citadella Vagyonkezelő 4-U Kft.-t, hogy szűk egy hónapon belül bontsa el a műemléki és régészeti védelmet élvező Citadella előtt engedély nélkül felépített kávézóteraszt.

A Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) arra kötelezte a Citadella Vagyonkezelő 4-U Kft.-t, hogy szűk egy hónapon belül bontsa el a műemléki és régészeti védelmet élvező Citadella előtt engedély nélkül felépített kávézóteraszt - derült ki Cselovszki Zoltánnak, a KÖH elnökének sajtótájékoztatóján. Cselovszki Zoltán - másodfokú hatósági jogkörével élve - elrendelte: az építtető az erről szóló határozat kézbesítésétől számított 8 napon belül bontási tervet köteles benyújtani, s annak jóváhagyásától számított 15 napon belül köteles elvégezni a munkálatokat. A bontási tervet a KÖH a lehető leghamarabb, előreláthatólag egy nap alatt elfogadja majd, a törvénysértő kft.-nek így 23-24 napon belül helyre kell állítania a Világörökség részét képező természetvédelmi terület eredeti állapotát - tájékoztatott Cselovszki Zoltán. Közlése szerint amennyiben a 4-U Kft. nem tanúsít jogkövető magatartást és nem bontja le a teraszt, a KÖH maga készíti el a bontási tervet, kijelöli a kivitelezőket, akikkel a megszabott határidőre - rendőri biztosítás mellett - elvégezteti a munkát.

Cselovszki Zoltán szólt arról, hogy az esetleg szükségessé váló kényszerű visszabontás költsége több tízmillió forintra rúgna, ezt minisztériumi segítséggel tudnák finanszírozni. A KÖH elnöke - a fellebbezés elutasítása mellett - helybenhagyta azt az első fokon április 12-én hozott határozatot, amely a régészeti értékek megsemmisítésére illetve megrongálására tekintettel 20 millió forintos örökségvédelmi bírságot szabott ki a 4-U Kft.-ra. Cselovszki Zoltán hangsúlyozta: a magyar közigazgatásban egyedülálló mértékű, halmozott törvénysértés ügyében minden idők legnagyobb örökségvédelmi bírságát állapították meg, s az illetékes hatóság, a KÖH és a területtulajdonos Kincstári Vagyoni Igazgatóság (KVI) kiemelt ügyintézést elrendelve, a leggyorsabban intézkedett.

Kényszerpályán van az ügy, nincs miről tárgyalni - szögezte le a hivatal elnöke, hozzáfűzve, nem lehetséges kompromisszum, a terasz semmilyen formában nem maradhat fenn. A Citadella Vagyonkezelő 4-U Kft. 1999-ben tanulmánytervet nyújtott be a hatóságokhoz a Gellérthegy oldalában, az úgynevezett Lődomb alatt létesítendő mélygarázs építéséről, 2002 márciusában azonban engedély nélkül egy kávézóterasz építésébe fogott. A hatóságok azonnal elrendelték a munkálatok leállítását, amit az építtető nem hajtott végre, és a kiszabott örökségvédelmi bírságot sem fizette be. A felépített és megnyitásra váró terasz beruházójának - amely minden munkabefejezési és bontási határozatot megfellebbezett - ugyan lehetősége van közigazgatási polgári peres eljárást indítva újabb jogorvoslatot kérni, de a KÖH elnöke a bontási határozatban azonnali végrehajtást rendelt el, így a közigazgatási pernek nem lenne halasztó hatálya.

Cselovszki Zoltán szerint a bontási határozat érvényére és a határidőkre az sincs befolyással, hogy a 4-U Kft. Görgey Gábor kulturális miniszterhez fordult, akitől a visszaföldelést elrendelő határozat hatályon kívül helyezését kérte. Mint kifejtette, a minisztertől kért, harmadfokúnak tekinthető esetleges felügyeleti eljárást - a lépések jogszerűségének vizsgálatát - csak a másodfokú intézkedések után lehet lefolytatni. Mint a KÖH tájékoztatott: a Budapesti Rendőr-főkapitányság, a magyar állam tulajdonosi jogait gyakorló KVI feljelentése alapján nyomozást rendelt el a 4-U Kft. ügyvezetője ellen természetkárosítás és rongálás bűntettének alapos gyanúja miatt.

(MTI)