Több mint 50 év után végre megnyílt és várja a látogatókat Michael Heizer grandiózus land art műve, a Város (City). A kopár sivatagban, egyszerű anyagokból, alapvető formákból komponált mű jóllehet megosztó, de kétségkívül egyedülálló és figyelemre méltó.
Michael Heizer alkotása, a Város [City] egy monumentális szobor, amely Kelet-Nevadában található. A másfél mérföld hosszú és fél mérföld széles, tömörített földből, sziklából és betonból készült dombok és mélyedések hatalmas komplexumot alkotnak. A város összetettsége és mérete szándékosan emlékeztet számos ősi szakrális építményre, de formája egy modern város központi csomópontjára utal. A Várost a művész 1970-től napjainkig fejlesztette és építette.
A projekt egy elszigetelt völgyben található a Nagy-medence (Great Basin) sivatagában, amely legalább egy évszázada szarvasmarhák és juhok legelője. Primitív vadon veszi körül; hatalmas hegyvonulatok, a Fehér-folyó és az 51-es körzet közelében található. A Heizer család az 1800-as évek óta lakja Nevadát, a város helyét részben a távoli fekvése miatt választotta a művész. A Városon belül szinte minden elem egyszerű alapanyagokból – agyagból, homokból és sziklából – készült, amelyeket minimálisan invazív módszerekkel gyűjtöttek össze, hogy az őshonos növények és az élővilág zavartalanul megmaradhasson. 2015 júniusában a Várost és az azt körülvevő, összesen 704 000 hektárnyi területet a Basin and Range Nemzeti Emlékművé nyilvánította, hogy megóvják a terület egyedülálló környezetét a jövő generációi számára.
A város tulajdonosa és üzemeltetője a nevadai székhelyű Triple Aught Foundation nonprofit intézmény. Az elmúlt ötven évben a városon végzett munkálatokat az ország különböző intézményeinek szervezeti és pénzügyi támogatása segítette, köztük a The Menil Collection (Houston, Texas), a Crystal Bridges Museum of American Art (Bentonville, Arkansas), a Dia Art Foundation (New York), a Glenstone Museum (Potomac, Maryland), a Lannan Foundation (Új-Mexikó), a Los Angeles County Museum of Art és a Museum of Modern Art (New York). Számos magánszemély is hozzájárult pénzzel és idővel. A költségvetés összege 40 millió dollár körül mozog (átszámolva 15 milliárd forint).
A művel kapcsolatos diskurzust a New York Times alapozta meg egy kifejezetten konzervatív és mitologizáló riporttal, amire aztán több kritikus válasz is íródott. A kritikusok megkérdőjelezik a "magányos zseni" örökösen visszatérő sztereotípiájának létjogosultságát, továbbá a mű ökológiai lábnyomának és exkluzivitásának ideológiai keretezését.