Épületek/Lakóépület

Családi ház Angliában

2016.05.31. 14:15

Magyar kivitelező csapat épített családi házat Angliában Sipos Gergely építész tervei alapján és vezetésével, amely a funkcionalitás és az energetikai elvárások mellett minden modernitásával együtt képes a tájba beilleszkedni.

A megbízás

A megbízókkal először 2010-ben találkoztam, azon a cégen keresztül, ahol 2007-től kezdve dolgoztam. A válság sajnos ennek a cégnek sem kedvezett, így 2010-ben felszámolták, a most bemutatott "modern ház" pedig egyike a cég utolsó munkáinak.

A bezárást követően a főnökömmel közösen elvállalhattam volna ezt a munkát, a felkérést azonban visszautasítottam. Néhány levélváltás után azonban kiderült, hogy a megbízók a volt főnökömmel szemben inkább velem szerették volna továbbvinni a projektet. Számomra ez akkora megtiszteltetés volt, hogy gondolkodás nélkül elvállaltam.

A kezdeti felállás szerint egy szépen parkosított kerttel rendelkező bontandó ház helyére kellett egy új épületet tervezni. A megbízókról érdemes tudni, hogy mindketten az informatika területén dolgoznak, valamint szeretik a szép, precíz dolgokat. A projekt kapcsán többször elhangzott, hogy olyan házat tervezzünk és építsünk, ami egy Iphone-ra vagy egy Apple termékre emlékeztet. Már az első talákozáskor szimpatikus volt, ahogy megközelítették a projektet; körülbelül 50 olyan fotót mutattak az elképzeléseikről, melyeket általában épitészek szoktak jó példaként felhozni.

Sok tekintetben határozottak voltak, de hagyták, hogy jól összegyúrjam, és egy igazi koncepcióba integrálhassam a számukra legfontosabb elemeket. Az épületet nézve bárki azt gondolhatná, hogy az építész nem bírt magával, és mindenhova becsempészett még valamit, holott a valóság az, hogy nagyon sok elem azért került be, mert rajta volt az általuk készitett "mindenképpen betervezendő" kívánságlistán.

Funkciók

A projekt funkcionalitását tekintve a kezdetektől fontos volt, hogy a megrendelők számára ez az epület nem pusztán egy használati cikk, vagy hétköznapi igények kielégítését célzó épület. Néhány alkalommal el is mondták, hogy nem a szükség hajtja őket, hanem maga az élvezet, amit abból nyernek, hogy egy szép dolgot hoznak létre.

Az épületben a következő funkciók kaptak helyet:

Nappali funkciók
Földszinten: nappali, étkező, konyha, külső – étkező – terasz,
Föld alatt: úgynevezett nappali játék szoba (80m2, melyben található a biliárd, léghoki), házimozi, szauna, gépészeti/háztartási helyiség.

Éjszakai funkciók
1 Vendég szoba + fürdő
2 Gyerekszoba, mindegyik fürdővel és galériával
1 Szülői háló, szülői fürdővel és öltözőszobával

Külső építmények
3 beállású garázs + külső iroda / konditerem

A funkcionális térszervezés tekintetében fontos volt, hogy maximalizáljuk a környezet és az égtájak adta előnyöket. Kérés volt továbbá, hogy egy olyan külső-belső teret hozzunk létre a nappali zónában, amit kora tavasztól késő őszig tudnak használni - afféle kinti "nappaliként". Ez a kint is vagyok bent is vagyok tér, amely fel van szerelve külső kandallóval, beépített grill sütővel, valamint nyílásai 3 oldalról teljesen légmentesen zártak üveg panelekkel, a konyhát követő külső teraszon kapott helyet. Jó idő esetén a teljes főhomlokzati üvegfal elhúzásával a terasz egy folyamatos térré válik a konyhával.

A tömeg

Miután a funkcionális igényeket összeírtuk, majd kidolgoztuk a terület legoptimálisabb beépítését, már rendelkeztünk egy idealizált tömegmodellel, ám ekkor még csak egy lelketlen tömegvázról lehetett beszélni.

A koncepció keresése során talán az egyik leglényegesebb kérdés az volt, hogy az épület miként viszonyuljon a környezetéhez, vagyis egyfajta természetes integrálódásról vagy inkább a környezet és épület közötti kontraszt erősítéséről szóljon (szoborszerű jelleg). Szerencsére mindenki úgy látta jobbnak, hogy egy a környezetébe beleolvadó épület lenne ideális.

A másik nagy dilemmát a külső tömeg összetettsége, illetve olyan elemek igénye, mint pl egy külső- belső kert és “kerti tó” jelentette. A kérdés az volt, hogyan hozzunk létre egy olyan mesterséges belső kertet az amúgy is nagy, természetes kertben, hogy az ne erőltetetten hasson. A kérdésre végül azután tudtunk válaszolni miután kialakult, hogy egy olyan tömeget szeretnénk látni a "kertben", amely abba beleolvad.

Megoldásként arra gondoltunk, hogy tekinthetnénk az épületre úgy, mint egy természetes testre, amit belülről hús, kívülről pedig külső héj fed. Miután elkezdtük felsérteni az épület külső héját, kilépve annak eredeti geometriájából, nem csak egy minden igényt kielégitő, izgalmas átmeneti terekkel teli térrendszert kaptunk, de egyben a külső anyaghasználat logikai rendszerét is megoldodottuk.

Nyílászárók, Külső / Belső

Egy épületnél nem szerencsés külön kezelni a “külső” és a “belső” építészetet; amikor egy és ugyanazon dologról beszélünk. A külső ugyanúgy hat a belsőre, mint ahogy a belső a külsőre. Mikor a bútorok, berendezések megvitatásánál tartottunk a projektben, amit lehetséges volt és amire keret is volt, egyedileg terveztünk meg és gyártattunk le.

Az épület minden nyílászáróját, beleértve az összes ablakot, tolóajtó rendszert, üvegszerkezetet és tartóvázát egyedileg terveztünk, de egyedi gyártmány minden külső és belső ajtó is. Az ablakok esetében ezt egyrészt esztétikai, másrészt költséghatékonyság, harmadrészt pedig hőtechnikai megfontolásokból tettük. Olyan ablakokat szerettünk volna, melyek jól néznek ki, relatíve jó áron elérhetőek, és energetikailag rendkívül magas teljesítményűek. Az ajtók tekintetében elsősorban esztétikai megfontolásból döntöttünk az egyedi gyártás mellett.

A megvalósítás, személyes motiváció

Ebben a történetben szerencsés építész-megbízói kapcsolat jött létre a hasonló érdeklődési kör okán. Nem csak mi, de a beszállitóink is partnerek voltak ebben a nem mindennapi történetben.

A projekt tervezésével párhuzamosan rendkívül drága, pazarló, luxus-épületekkel foglalkoztam, melyek kapcsán sokkoló volt megtapasztalni a felelősségteljes gondolkodás vagy környezettudatosság teljes hiányát, valamint világunk, létezésünk alapvető szabályainak mindennemű semmibevételét. Az ügyféllel való beszélgetések során azonban amolyan egyéni küldetés alakult ki a megbízásból, melynek célja egy olyan minden igényt kielégítő luxus épület létrehozása volt, ami nemcsak a sokszor esztelen költsgéket szégyeníti meg, de bónuszként energiatudatos is.

Technikailag az épület minden részletét a passzívházaknak megfelelő precízséggel és odafigyeléssel terveztük, míg az építészeti dizájnnal szemben kompromisszumról nem lehetett szó. Bár eredetileg csak tervezőként vettem részt a projektben, a kiviteli tervek elkészülte után rájöttünk, hogy az építkezés is rendkívüli precízséget igényel majd, amely bennem aggályokat ébresztett fel.

A hozzáállást sok szempontból követendőnek tartom, bár vitathatatlan az is hogy ez számtalan egyedi építőelem tervezéséhez és gyártásához vezetett. A tervezést követően tehát két aggály is felmerült, ami a projekt megvalósulását kérdésessé tette. Egyrészt a szűkös anyagi lehetőségek, másrészt a nem minőségi kivitelezéstől való félelem. A dolgokat végiggondolva rájöttünk, nem volt más lehetőség, mint hogy mi magunk bonyolítsuk le a teljes építkezést és projektmenedzsmentet. Az építkezés 2 évig tartott, 2 ütemre szétbontva, egy 6+1 fős csapattal – amely végül 2015 novemberében fejeződött be.

A tanulság illetve tapasztalatcsere kedvéért fontosnak tartom megosztani együttműködő partnereinkel szemben tapasztalt rendkívüli elégedettségünket - mind elkötelezettségük mind pedig szakmai tudásukat illetően. Az üvegek tekinteteben Rákosy Glass Kft. Budapest csapatának, az ajtók tekintetében az Alfa Tóth Kft., Kaposvár csapatának, valamint az összes egyedi fémmunka tekintetében a Dikrit Kft., Kaposvár csapatának.

Sipos Gergely