Épületek/Lakóépület

Családi ház Pesthidegkúton

2023.08.04. 17:42

Csikós Zoltán a lánya családja számára tervezett házat Pesthidegkúton. A meredek telek adottságait figyelembe véve az épület a kerítéstől visszahúzva épült meg, melyet az utca felé néző támfalgarázs köt össze. A projektet a tervező építész mutatja be.

 

Bevezetés

Orvosi körökben elfogadott, hogy családon belül nem célszerű gyógyítani. Úgy gondoltam, hogy családon belül tervezni sem célszerű, a családi béke megőrzése érdekében. Az orvos lányom és családja viszont nem hagyott kibúvót, mikor azt kérték, hogy tervezzem meg a családi házukat, annak ellenére, hogy aktív tervezői pályafutásomat már befejeztem és családi ház tervezésében egyébként sem szereztem rutint.

Környezet

A gyönyörű panorámás, nyugati tájolású, igen meredek építési telek Pesthidegkút egyik magas pontján található. Az utcától erősen és átlósan emelkedő terep a telek felső részén platószerűen kiegyenesedik, a szomszédos telkek még magasabb terepszintjéhez nagy szintkülönbséggel csatlakozik. A csendes kis utca – néhány telket leszámítva – a korábbi években már beépült, nagyon eltérő jellegű, magastetős családi házakkal. A konkrét építési telek északi szomszédja egy, az utcáról alig látszó régebbi magastetős családi ház, míg a déli szomszéd egy újonnan épült, lapostetős, minimalista családi ház, támfalgarázzsal.

Telepítés

A telekadottságból természetesen következett, hogy az utcáról nyíló támfalgarázst kell tervezni, a családi házat pedig az utcai kerítéstől erősen hátrahúzva a felső platón kell elhelyezni, a déli szomszédjával megegyező homlokzati síkkal. A garázst az épület alá helyezni a nagy szintkülönbség (8 m), a nagy hátrahúzás (16 m) és a sziklás talaj miatt nem tűnt racionális megoldásnak. A garázs és a családi ház földszinti padlószintje közötti nagy szintkülönbséget megosztva, egy külön személybejárat készült az utcai kerítés (északi) magaspontján, mely mellé került a kukatároló.

A tervezett családi ház a déli szomszédban lévő új építésű házzal látszik együtt, ami a tervezett épület megjelenésével rokonságban van. A tervezés során egy visszafogott, de azért karakteres megjelenésű, barátságos és lakható épület létrehozása volt a cél, melyben gyorsan és zökkenőmentesen kialakult a konszenzus a lányomékkal, mint építtetőkkel. A hatósági eljárás már korántsem volt ilyen egyszerű, mert az építésjogi eljárásokra vonatkozó jogszabályok sajátossága miatt három különböző eljárási forma is vonatkozott a beruházás egyes elemeire (családi ház: egyszerű bejelentés, támfalgarázs: építési engedély, kerítés: településképi bejelentés). Az épület fő tömege egy olyan hasáb, melynek a teteje kishajlású korcolt fémfedéssel záródik. A fő tömegből áll ki egy fedett terasz, egy erkély és egy emeleti konzolos árnyékolólemez. A fedett teraszt északról egy önálló elemként megjelenő grillkémény szeparálja a szomszéd telektől.

Anyaghasználat

Az épület építészeti megjelenítését a támfalaknál és a lábazati falaknál alkalmazott terméskő burkolat, valamint a homlokzati falak sima fehér vakolata, illetve a néhány kisebb, de hangsúlyos felületen alkalmazott fahatású szerelt burkolat határozza meg. Az eredeti szándék szerint a telken található kővel szerettük volna a kőburkolatot megoldani, de ez vállalkozási oldalról nem volt reális, bármennyire kézenfekvőnek is tűnt. Ezért az alkalmazott terméskő a közeli ürömi kőbányából származik.

Szerkezetek

Az épület 30 cm vastag homlokzati falai téglából, a födémek és a lépcső monolit vasbetonból készültek. A homlokzaton 15 cm vastag grafitos EPS hőszigetelés készült, vékony vakolattal. A 10 cm vastag válaszfalak téglából készültek. A tető titáncink fémfedést kapott. Az átszellőztetett homlokzati betétek kompaktlemezből készültek. A háromszoros üvegezésű homlokzati nyílászárók fa anyagúak, külső fém árnyékolókkal, a jelenleg nagyon népszerű sötétszürke helyett sárgás színű lazúr felülettel. A belső nyílászárók a homlokzati nyílászárókkal megegyező színű fa szerkezetek. 
Az épületben elektromos konyha, elektromos padlófűtés és SPLIT klíma készült. A tetőre napelemes rendszert telepítettek, gáz nincs az épületben. Tartalék fűtésként kandalló is épült. A friss levegő ellátást gépi szellőztetés biztosítja. Az épület energetikai szempontból BB besorolású (közel nulla energiaigényű).

Funkcionális kialakítás

A családi ház kétszintes, 2x70 m2 területű. A földszinten nappali-étkező, konyha, kamra, szülői háló, zuhanyzó, előszoba, vendég wc, lépcsőház található. Tervezési szempont volt, hogy távlatilag az alsó szinti helyiségek két ember számára teljes körű életvitelt biztosítsanak. Az emeleten 2 háló, gardrób, fürdőszoba, dolgozó, háztartási helyiség található.

Csikós Zoltán