A zegzugos Körös holtágak vadregényes világában hosszú évtizedekig szunnyadta csendes álmát az egykori Lelbach-kúria. A valaha nagy bálok színhelye Sárai Róbert és Lovas Cecília tervei alapján családi wellness szállóként telik meg ismét élettel. Nemcsak a tervezőkkel, de a családi vállalkozásban megvalósult hotel egyik tulajdonos-fejlesztőjével, Juhász Lóránttal is beszélgettünk.
A népnyelv csak Hercegasszony-kastélyként tartja számon a Körös Túrtői holtágának csendes partján meghúzódó, Mezőtúr-Pusztabánrévén található volt Lelbach-kúriát. A Mezőtúr és Szarvas között nagyjából félúton elterülő másfél hektáros parkban álló, műemléki védettségű kúriaépület első részének építése valószínűleg még az 1870-es évek végén megkezdődött, akkori tulajdonosai ma nem ismertek. Az épületen a neobarokk stílusjegyei dominálnak, de kései historizáló és klasszicista formaelemek is megjelennek rajta. Az épülettel szemben, annak formavilágát és az U alakot követve, az 1990-es évek elején akkori tulajdonosa egy istállót épített
A birtok története az 1930-as évektől ismert, amikor a jómódú, elismert családból származó Lelbach Irén második, Habsburg Albrecht főherceggel kötött házassága is megromlott, ekkor kezdte átépíteni és fejleszteni a korábban nászajándékba kapott kastélyt. A földbirtokosnő a család korábbi kúriájának mintájára formálta át a Túrtői holtág melletti épületet, szépen kialakított paradicsomi hangulatú kertjében pedig nagyszabású mulatságokat rendezett, a kényelmet teniszpálya, rózsakert és gyümölcsös is szolgálta, a birtokot pompás szökőkút díszítette. A kastélyt tulajdonosa 1944-ben elhagyta, majd azt egy évvel később államosították és a helyi termelőszövetkezet irodáit rendezték itt be.
A rendszerváltást erőteljesen leromlott állapotban élte meg a birtok: az épület és a kert szinte az enyészeté lett. Az 1990-es évek elején egy vállalkozó tette lakhatóvá az épületet és rendezett be hétvégi pihenőhelyet, épített istállót, de egy évtizeddel később az akkor ismét leromlott állapotú kúria tulajdonost váltott. Szintén egy évtized telt el, mire új funkcióra talált a terület, addig csak a szükséges állagmegóvásokat végezték el.
Juhász Lóránt, a birtok tulajdonosa már gyerekkora óta ismerte a terepet, sokat nyaralt itt, ezért személyes szálak is kötötték a megvásárolt kúriához. Sokáig ugyan nem volt vele hosszú távú célja, nem született semmilyen konkrét fenntartható hasznosítási terv, de az Európai Uniós támogatási rendszerek megnyílása segítettek orientálni az elképzeléseket. Jól ismervén a környék turisztikai vonzerejét, illetve magántőkéjének határait, a pályázati forrásokhoz jobban kapcsolható különböző turisztikai terveket készítettek egészen egy esetleges múzeumi helyreállítástól a végül megvalósult idegenforgalmi szálláshelyig.
Többszöri nekifutás után egy 2012-es fejlesztési pályázat segítségével indult meg a kastély igazi újjáéledése. Eleinte melegkonyha nélkül kialakított apartman szállást terveztek a kúria és az istálló épületeibe, végül a Balaton partján található és egyéb, hasonló adottságú hazai és külföldi kastélyszállók mintájára kis szobaszámú, melegkonyhával is rendelkező panzióvá módosították az elképzelést, amiben a meglévő két U alakú épület mellé két újabb építmény is került.
Sárai Róbert építész, egy korábbi építési engedély birtokában kezdett el foglalkozni a kúria felújításának tervezésével. Elgondolása szerint a meglévő tömbök az eredeti megjelenést maximálisan tiszteletben tartva újulnának meg, az új épületek azonban semmiképpen nem utalnának a korabeli formavilágra, azok visszafogott, modern, saját entitást kapnának, ezért számos ponton változtatott az első, megörökölt tervekhez képest. A két eredeti épület szimmetriáját tovább folytatva, azokat oldalról fogja körbe a két új, wellness és gazdasági részleg, ez előbbi a vízparti oldalon, utóbbi a bejárathoz közel, így a kiszolgálás és a pihenés funkciói határozottan különválhatnak. A fedett wellness rész leginkább az elő- és utószezont szolgálja, hiszen meleg időben a holtág nyugodt és természetes vize, az arra épített móló nyújt kikapcsolódási lehetőséget.
Az egységében védettséget élvező területről nem maradt fent túl sok korabeli dokumentum, fénykép, de a felújítás során a külső megjelenésben igyekeztek az eredeti állapothoz leginkább közelíteni. A homlokzati változtatást a műemléki védettség sem engedte, ez azonban egybevágott az építészeti alapkoncepcióval is. A tulajdonos számos hasonló jellegű, főleg olasz és francia kastélyszállótól inspirálva azonban a belső térben a régi és a modern építészeti elemek játékát, találkozását szerette volna megvalósítani. Elképzelésével Lovas Cecília belsőépítészben partnerére talált.
A külső megjelenéshez képest egyszerűbb formák, finoman kontrasztos anyaghasználat - így több helyen felbukkanó üvegfelületek - jellemzik az épületek belső világát. A berendezési tárgyak szinte mind kortárs darabok, amelyek megfelelően harmonizálnak az épület egészével, és nincsenek radikálisan elütő megoldások. A főleg pihenni vágyó, a város nyüzsgéséből a természet csendjébe érkező, várhatóan nagycsaládos vagy idősebb vendégek számára is megfelelően visszafogott a belső környezet, amely tudatosan nem akarta direkt megoldásokkal a kastély korabeli világát visszaadni. Az épületegyüttes 10 apartmant és 7 superior lakosztályt, az Irene Bistro éttermet illetve a kastélyépület felső szintjén rendezvénytermet is magába foglal.
A park határán futó Túrtői holtág kellemes üdülési lehetőséget biztosít a hotel vendégei számára, a vízi sportok mellett a horgászásra, illetve a part mellett egészen kerékpározásra is lehetőség nyílik. A tulajdonos a kert felélesztésére is nagy hangsúlyt fektet, gyümölcsösében már most annyi alma terem, amennyit a szálló konyhája már nem tud feldolgozni, így terveiben kézműves gyümölcslékészítő részleg, illetve a szálló igényeit ellátó konyhakert telepítése is szerepel. Az idillikus elhelyezkedésű kastélyszálló, távol a nagyobb lakott településektől valóban a nyugalom szigete lett, ahol méltó módon éled újjá a birtok letűnt világa.
Bán Dávid
A belsőépítészeti koncepcióról
A Hercegasszony Hotel belsőépítészeti tervezése folyamán modern szemlélettel nyúltunk a műemlék épülethez. A formabontó belső kialakításakor az a szemlélet inspirált, melyet akár Barcelona, Milánó vagy épp Párizs legjobb vendéglátó helyeit járva érezhetünk: a régi értékek tisztelete és megtartása mellett kortárs építészeti és belsőépítészeti elemek, egyedi megoldások kerülnek a térbe, semmivel össze nem téveszthető hangulatot, egyedi megjelenést adva a térnek.
A Lelbach Kúria átalakítása során mind szerkezetileg, mind anyaghasználatban tradicionális és új formabontó egységére törekedtem. A műemlék épület jellegzetes értékeit megtartva formabontó modern elemek kerültek a térbe, elegendő csupán az egykori méretes fenyő nyílászárók tokjába ültetett acél tolópajzzsal nyíló üvegajtókat, a merész anyaghasználattal és szokatlan geometriával megrajzolt recepciós pultot, a kortárs holland design születése pillanatában ikonikussá vált, a szalont ékesítő Disznó asztalát, vagy épp az étterem nagy rozsdás tömbként ható kandallóját említeni.
A tervezés folyamán a modern elemek szeretete mellett a hely értékeiről és adottságairól sem felejtkeztem el, s míg a közösségi terekben a modern elemek kaptak hangsúlyt, addig a szobák hangulatát a víz és a természet közelsége, a vadászat romantikája vagy épp a harmincas évek világa ihlette. Az egykori kúria épületben 7 egyedi hangvételű, színekben és textúrákban gazdag szobát alakítottunk ki, mindet más-más tematika szerint. A szobák látványossága a méretes ágyaknak hátteret adó fotótapéta, a természeti környezet ihlette festményekkel. Agarak, vadkacsák és vadászkutyák, levendulamező és tavirózsa, hogy csak néhány hangulatot említsünk. A méretes „vásznak" mellett minden szoba más és más - a klasszikus vonalvezetést újragondoló - bútorzattal, finom kárpitokkal, gazdag anyagokkal hívogat, míg a beépített bútorok egyszerű vonalak mentén építkeznek.
A birtokon található egykori istálló épületében 10 apartmant alakítottunk ki. Míg a főépület elegáns, kifinomult megoldásokban gazdag, addig ez az egység modern, lendületes, fiatalos designt kapott. A belsőéptészeti megoldások és az anyagok kiválasztásakor a természet közelsége, illetve az egykori istálló funkció ihletett, a modern elemek itt rusztikus felhanggal gazdagodnak, a skandináv design magával ragadó egyszerűsége találkozik tapintásra késztető textúrákkal, izgalmas bútorozási megoldásokkal. Öntött beton, természetes fa és földszínek, illetve üde, harsány színfoltok jellemzik az apartmanokat, s ahogy azt már megszokhattuk, ebben az épületben is minden szoba más megjelenést kapott. A közösségi térben természetesen életnagyságú lovak fogadják a látogatót! Igaz, csupán a falra festve.
A wellness épület nagy panorámaablakai szinte a tér szerves részévé teszik a zöldet, illetve a vízpart látványát. Az impresszív kerti hangulat óriási segítségemre volt: csupán olyan egyszerű eszközökkel, természetes kőhatású burkolatokkal megrajzolt teret kellett tervezni, ami élni hagyja, valósággal kiemeli ezeket az értékeket.
Lovas Cecília