Az elmúlt években egyre gyakoribbá vált az elhagyott régi épületek hasznosítása, revitalizációja, korábbi funkcióik újragondolása, s ezzel párhuzamosan építészeti értékeik megmentése. Ezek sorába illeszkednek az egykor virágzó sportközpontként, üdülőparkként működő Hullám Csónakházak is, melyeket a TÉR_KÖZ projekt keretén belül a BLOKK Építész Műhely tervei alapján szépítettek meg.
A Tér_Köz pályázaton elnyert támogatásnak köszönhetően megkezdődött a terület felújítása, s reméljük a környék felélesztése is, hiszen a projekt célja nem csupán az épített és természeti környezet megújítása, de a környék vonzóvá tétele, pezsgő közösségi helyszínként való újradefiniálása is.
A csónakházak története
A helyszín a városközponttól alig 10 km-re délre: a Kis-Duna partja, Pesterzsébet. A múlt század húszas éveiben – akkor még Erzsébetfalva – a legnépesebb község volt a környéken a majd negyvenezres lakosságával. Ekkoriban a Duna mentén még nyomuk sem volt a ma álló üzemeknek, s pezsgő hajóforgalom sem zavarta a nyugodt víztükröt és a békés tájat. A helyszín szépségét és a benne rejlő potenciált jó érzékkel Somody Ödön is felfedezte, aki valóságos városon belüli üdülőövezetet alakított ki itt, öt csónakházzal, szabadtéri zuhanyozókkal, vendéglővel, teniszpályákkal s gondosan rendben tartott zöldfelületekkel. A terület hasznosítása akkoriban igencsak progresszívnek számított, hiszen remekül megfért egymás mellett a közösségépítés és a kereskedelmi tevékenység. A csónakházak alapvetően földszintes, faszerkezetű építmények voltak öltözőkabinokkal és néhány üdülőszobával, s csupán idővel váltak egyre nagyobbá, díszesebbé. Somody csónakházait 1936-ra az ország egyik legnagyobb területű vízisport-központjaként tartották számon, ahol hétvégente olykor négyezren is megfordultak.
Másodvirágzása az ötvenes és hatvanas évekre esik, s a kezdő lökést Pesterzsébet és Soroksár 1950-es Budapesttel való egyesülése, s az akkoriban indult lakásépítési hullám jelentette. Az egyre növekvő számú lakosság körében ismét megnőtt az érdeklődés a partszakasz iránt, s bár a látogatókör összetétele megváltozott, a telep továbbra is népszerű üdülő- és vízisport-központ volt. A csónakházak oldalában lévő nyaralószobák bérlői összetartó mikroközösségeket hoztak itt létre, s sokan közülük mai is ide járnak kikapcsolódni. A nyolcvanas években a bérleti díjak emelésével párhuzamosan elindult a környék elnéptelenedése, s mivel felújítás is alig történt, a 2000-évek végén az épületeket már főként raktárként használták, a bérlők száma is a töredékére apadt, s csupán a környék legnagyobb rajongói maradtak.
A fejlesztési tervek
A meglehetősen nagyívű és komplex pályázati elképzelés két fő elemre osztható. Az egyik a Csónakházak komplex funkcióbővítő revitalizációjára, a másik a területet (Gubacs városrész) a városközponttal összekötő gyalogoshíd megépítésére fókuszál. A két elem egymással szervesen összekapcsolódik, logikus egységet alkotnak. A gyalogoshíd megépítése régi problémát szüntetne meg. A Gubacsi lakótelep és a lényegesen újabb Mediterrán lakópark felé nagyon erősen érvényesül a HÉV és a Helsinki út elválasztó hatása, s ahhoz, hogy a Duna-part és Pesterzsébet központi területei között élő kapcsolat alakulhasson ki, nélkülözhetetlen ennek a helyzetnek a javítása.
A terület jelenleg is üdülőövezet, délre erdő, északra rossz állapotban lévő, fejlesztésre váró iparterületek határolják. 2011-ben készült el a szomszédos, szintén egykori csónakházból átalakított, annak architektúráját megőrző Duna Garden szálloda, jónéhány evezős szövetség működik a környéken, s a környékbeliek is szívesen látogatnák a partszakaszt, sőt egyre növekszik az igény a rendezett közösségi területekre. A csónakházak környéke Pesterzsébet egyik legértékesebb része, kissé északabbra fekszik egy jelenleg nem üzemelő, ám egyedülálló jódos-sós meleg vizű gyógy- és strandfürdő is. A felújítást követően a Hullám és környéke lenne az első, a pesti oldalon kialakított rekreációs központ, amely a vízi sportok rajongói mellett elsősorban a helyiekre számít: idősebbekre, fiatalokra, családokra egyaránt, akik végre minőségi módon tölthetnék el itt a szabadidejüket.
A közel három hektáros közvetlen vízparti területen eredeti állapotában maradt meg három faszerkezetű csónakház, két kabinház, egy később épült vizesblokk, gondnoklakás és egy parti büfé. Az épületek egy része fővárosi helyi védett, ezért a felújítás során az örökségvédelem szempontjait és előírásait is figyelembe kell venni. A pályázatra benyújtott anyag a teljes revitalizációt hat részprojektre bontva tartalmazza, ezek önállóan, több lépésben, akár egymástól függetlenül is megvalósíthatók. Az első, idén júniusban átadott ütemben 2 részprojektet fejeztek be.
Ami már megvalósult
A XX. kerület Pesterzsébet Önkormányzata tulajdonában álló területen a BLOKK Építész Műhely tervei alapján a III. csónakház, a fogadóépület és a parti büfé készült el. A III. Csónakház alapjaiban született újjá. Az eredetivel megegyező tömegű, hangulatú ám a vadonatúj vörösfenyő vázszerkezetes csarnokrész bár kontúrjában idézi elődjét, gondolatiságában, karakterében, anyaghasználatában, térszervezését tekintve egyértelműen 21. századi. Az immár fűthető épületben egy étterem kapott helyet, amelyhez két különterem, konyha, és vizesblokkok kapcsolódnak. Az egyes termek tolófalakkal elválaszthatók, vagy igény szerint összenyithatók, így télen is 70-80 fő befogadására alkalmasak. A vendéglátóhelyek száma nyáron tovább bővíthető, s további 65 vendég fogadható. A felújított fejépületben a régi kabinszobák egybenyitásával a földszinten üzlethelyiségeket alakítottak ki, az emeleten 4db fürdőszobás szálláshely várja a vendégeket.
A Fogadóépület is megújult, sőt korszerűsödött is. Új vizesblokkal s egy portahelyiséggel is kiegészült, így a terület főbejáratává lépett elő. Kívülről falécburkolatot kapott, így tökéletesen illeszkedik a Csónakházak tervezett arculatához. A III. Csónakházhoz legközelebb eső Parti ház eredetileg is büféként működött, ezt a funkcióját továbbra is megtartja, ám falai immár nyithatóak, a kiszolgálótér is nagyobb lett, sőt egy méretes közvetlen terasz is kapcsolódik hozzá.
Az eredményekről és a közeljövő terveiről Trummer Tamást, Pesterzsébet főépítészét is megkérdeztük.
Rothman Gabriella: A III. csónakház már elkészült, mi az, amit még ebben az évben használatba vehetnek az idelátogatók?
Trummer Tamás: Az elkészült csónakház a szíve ennek az egész területnek, hiszen olyan funkciókat képzeltünk el ide, amelyek egy jól működő közösségi hely fókuszát jelentik. Több kisebb szabadtéri területet is átadtunk már. Elkészült a tematikus, a Duna közelsége okán vizes témát körbejáró játszótér. Ide egészen egyedi játékok kerültek, amelyekhez még hasonlóak sincsenek máshol a kerületben. A játszótér mögött húzódó szabad területre a parkosítását követően akár zenei, kulturális programokat is lehet rendezni.
RG: A pályázatban egy közösségi kert tervei is szerepelnek. Ezt mikor vehetik birtokba a jelentkezők?
TT: Meglepően nagy az érdeklődés, sokan szeretnének a készülő kertben saját területet, s úgy tervezzük, hogy a szokásoktól eltérően a jelentkezőkből alakuló egyesület maga fogja kialakítani a 25-30 parcellát, és megalkotni a saját szabályzatát, így teljes mértékben a személyes igényeknek megfelelően alakulhat ki a kert struktúrája, jellege.
RG: Melyek lesznek a revitalizáció következő lépései?
TT: A II. Csónakházzal folytatódik a projekt, amely szintén védett épület. A legfontosabb a csarnokszerkezet megerősítése, így a közeljövőben csupán részleges felújítás történik majd. A Duna felé néző, viszonylag különálló szerkezetű, kétszintes téglaépületet hozzuk rendbe, a felső szintre szálláshelyeket tervezünk. Mivel az épületben továbbra is a csónaktárolás az elsődleges funkció, ezért az alsó szinten öltözők kapnak majd helyet, így sportklubok is tarthatnak majd itt edzéseket. A bérelhető kabinszobák elől az előtetőket elbontjuk, s később korszerűsített, komfortos szálláslehetőséget szeretnénk itt kínálni.
A jövő évi tervek között szerepel a Duna-part megközelíthetőségének javítása is: még egy lépcső megépítése lenne célszerű a Gubacsi lakótelep felől, amely jelentősen lerövidítené a vízhez vezető utat. Északon a hotel felé nyílik majd egy kapu, a jódos gyógyfürdőnél pedig egy kisebb köz, így gyakorlatilag az egész telek körbejárhatóvá válik. A közvilágítás kialakításában szeretnénk együttműködni a Tungsram Schréder Zrt-vel, amely referenciaként korszerű ledes világítótestekkel látná el a területet. Ezzel a 20 rendkívül alacsony fogyasztású lámpával megoldhatnánk a Duna menti sétány, a bevezető út és a játszótér teljes kivilágítását.
RG: Milyen további együttműködéseket terveznek helyi szervezetekkel?
TT: A kerületi Csili Művelődési Központtal közösen szeretnénk családi és gyerekprogramoknak helyet biztosítani, de a konkrét programszervezés még nem kezdődött el. Az egész projekttel kapcsolatban nagyon komoly várakozás érzékelhető mind az itt lakók, mind a szervezetek részéről. Bár az átadás már lezajlott, tavasszal szervezünk egy nagyobb megnyitót, s szeretnénk a rendszeres programokat is elindítani. Én biztos vagyok benne, hogy a közeljövőben átadásra kerülő közösségi területek és a Duna közelsége elég vonzó ahhoz, hogy újra pezsgő élettel teljen meg a környék, s remélem, hogy a szolgáltatások minősége is hozzájárul majd a sikerhez.
A pályázatban szereplő, de még megvalósításra váró tervek
A teljes területre elkészült egy átfogó revitalizációs program. Ez nem szorítkozik csupán az épületek felújítására, átalakítására, a zöldfelületek rendezésére, hanem egy olyan komplex rendszert vázol fel, melyben oktatási programok, környezettudatos nevelés, tankert-program, szünidei gyerekfoglalkozások, táborok, egyaránt szerepelnek. A cél, hogy az Önkormányzat partnereiként a lokális civil szervezetek töltsék meg élettel a Hullám Csónakházak területét.
Az I. Csónakház az átalakítási terv szerint eredeti funkcióját és jellegét megtartja, csónakjavító műhellyel, raktárral egészül ki, utcai végében egy edzőterem, galériáján öltözők, szauna és napozóterasz kap majd helyet. A fejépületben – ahogy a többi csarnoknál – az emeleten magas színvonalú hotelszobák épülnek a régi kabinok helyére. A legnagyobb alapterületű II. Csónakház nagy része szintén csónaktároló lesz, utcai végében egy többfunkciós, elsősorban oktatási célokra használható tér épül, amely kisebb rendezvényeket is befogadhat. Közösségi konyhát is terveznek ide, ahol céges programok, főzőbemutatók szervezhetők. A csarnok külső oldalain pedig két- és négyágyas kabinszobák kerülnek kialakításra.
A Csónakházak közé ékelődő IV. és V. Kabinház teljes hosszában felújításra vár. A IV. Kabinházat a visszaköltözni vágyó régi bérlők kérésére az új üzemeltető ideiglenesen már felújíttatta. A távlati tervek szerint ezeket is korszerűsítik, s nagyobb, fürdőszobás szobák épülnek. A közel 100 szálláshely 50 kabinnal a Hullám Csónakházak területét alkalmassá teheti edző- és sporttáborok, kerékpáros, evezős turisták, illetve többnapos rendezvények befogadására is. A gyalogos közlekedőfelületek és parkolók mellett megújulnak a zöldterületek is: az épületeket körülvevő park, a déli telek végében létesülő Közösségi kert és speciális Vizes játszótér már el is készült, s megépül majd a sétányokkal, kikötőstégekkel, mobil elemekkel, úszó építményekkel kombinált parti sétány is.
A VII. Fogadóépület mellé a későbbiekben előtető és új kapu is épül. A régi víztorony és a mellé épült gondnoklakás szintén felújításra, átalakításra kerül, a helyén kávézó és iroda lesz, tetején kilátóval. A vízparton méretes faburkolatú dekkek várják majd a pihenőket, amelyek a sétányok útvonalát is kijelölik, és ehhez stégek hosszú sora csatlakozik. Az északi részen hajós kikötésre alkalmas, középtájon a büféhez kapcsolódó terasz, a déli szakaszon pedig napozó/merülő stégek nyúlnak a vízfelszín fölé.
A tervek szerint, a többlépcsős felújítás végeztével, egy újfajta, többfunkciós közösségi hely, amolyan „életmód-part" alakul itt ki, amely minél szélesebb kör számára szolgálhat vonzó kikapcsolódási célpontként. Kiemelt fontosságú, hogy a partszakasz jelenlegi csendes, nyugodt, vízi sportokat kiszolgáló jellege megmaradjon, ugyanakkor alkalmas legyen művészeti programok, kiállítások, sportrendezvények, alkotói- és sporttáborok, szociális és gyerektáborok, tematikus oktatási programok, konferenciák, sőt koncertek befogadására is. A Hullám Csónakházak felújítása egy olyan hosszú távú program, mely során egy egykor legendás terület éledhet újjá, hozzájárulva Pesterzsébet újrapozícionálásához és a 65.000 fős kerület lakosainak életmódváltozásához.
Rothman Gabriella
Többek között a Hullám Csónakházak is megtalálhatóak az Építészfórum kortárs építészeti térképén, melyet itt lehet böngészni további munkákért és cikkekért.