A Falufejlesztési Társaság tevékenységének alapját a civil társadalmi szféra, az intézményi és szellemi támogatás nélkül maradt kistelepülések önfenntartó képességének erősítése jelenti.
Az ország lakosságának 1/5-e (kb. kétmillió ember) él a települési hierarchia alsó fokán álló kis-vagy aprófaluban. Az elmúlt évek településpolitikája fokozta e falvak hátrányait, elmaradottságát. A fiatalok elköltöznek, az ott maradottak kiöregszenek. A mezőgazdasági nagyüzemek elsorvasztották a helyi termelést, a helyi tudást, és a nagyvárosokba települt ipar gyarmatként kezeli ezeket a területeket. A települések határa mára agrársivattaggá vált. Ezekben a térségekben a legsúlyosabbak a szociális gondok, a migráció és a munkanélküliség.
Mi a kibontakozás lehetőségeit a falvak még élő hagyományaira, karakterére épülő modernizálásban látjuk. Ez azt jelenti, hogy egy adott kistérségben a helyi társadalom részét képező csoportok képesek legyenek közös érdekeik felismerésére és meg tudják fogalmazni helyi társadalom-gazdaság-település és kultúrafejlesztő projektjeiket (programjaikat).
Ennek érdekében folytatjuk CSÜTÖRTÖKI ISKOLA programsorozatunkat a legkiszolgáltatottabb csoportokhoz, az aprófalvak problémáihoz kapcsolódva. A tavaszi félév alkalmai ismét olyan civil fórumok, ahol lokális szinten keressük az okokat, magyarázatokat, megoldásokat, mindenekelőtt az értelmes beszéd, a párbeszéd, az igényes közgondolkodás módszerével.
Erre hívunk most ismét minden régi ismerősünket és új barátunkat. Tervezett alkalmaink és meghívott előadóink a következő hónapokban:
február 1. Lányi András / Miklóssy Endre – A helyi demokrácia
március 1. Kemény Bertalan – Szolidaritás
április 12. Ertsey Attila – Ökoház
május 10. Tanka Endre – A magyar földbirtok politika zsákutcája
Előadásaink kezdési időpontja 17 óra.
Cím: 1088 Budapest, Ötpacsirta u. 2., MÉSZ székház.
Minden érdeklődőt szeretettel várunk nemcsak programjainkra, hanem hagyományainkhoz híven minden csütörtökön késő délután, a megújult Építész Pincébe, egy kis baráti beszélgetésre.
Krizsán András építész
Falufejlesztési Társaság
Tel: (30) 999-0027