„A természetben élő ember a világot, a mindenséget kereknek, egésznek észlelte: ...kerek a határ, kerek a világ... Az idő is kerek egész volt számára, hiszen népmeséinkben is mindig valahány kerek nap vagy kerek esztendő jelzi az idő múlását: ... Így minden mindennel összefüggött, egészet alkotott.” Ma is mindannyian e kerek világba születünk és kutatjuk folyamatosan az áldást adó rendet, széteső, rohanó világunkban, ki-ki a maga tehetségével, módszerével az egyes tudományok között. Hiszen ma már a geográfia vagy a matematika tudománya is szorosan hozzátartozik népi kultúránk kutatásához, saját identitásunk megismeréséhez, megőrzéséhez.
A Falufejlesztési Társaság és a MÉSZ közös programsorozata, a Csütörtöki Iskola - Faluszeminárium lehetőséget kínál, hogy betekintsünk ezekbe a kutatási módszerekbe, megismerjük népi kultúránk alapjait. Mert falvaink egyre dinamikusabb átalakulása - és beleértve az elnéptelenedő, kiöregedő falvaink szomorú változásait - napjainkban is tovább tizedeli népi építészeti értékeinket és napról-napra kevesebb a védelemre valóban érdemes, összefüggő épületegyüttes. Pedig ezek a régi épületek nemcsak olyan évszázados táji karakterekre, építészeti ritkaságokra irányítják rá a figyelmünket, melyeket féltve őrzünk, hanem segítenek abban is, hogy megértsük a hagyományos népi kultúra értelmét, bölcsességét és tanuljunk abból.
Faluszemináriumunk őszi félévének alkalmai ismét olyan civil fórumok, ahol meghívott előadóinkkal közösen keressük az okokat, magyarázatokat, megoldásokat, és válaszokat a vidék társadalmi, épített és természeti környezetének problémáira, kihívásaira. Az idén először, minden előadás után egy-egy népzenei koncertet is szervezünk, ahol meghívott muzsikusok húzzák a talp alá valót, népi dudások döngetik a MÉSZ székház falait.
Tervezett alkalmaink és meghívott előadóink a következő hónapokban:
szeptember 24.
Dr. Csatári Bálint geográfus – Tények és víziók geográfiai megközelítésben
október 22.
Molnár V. József – Kerek Isten fája
november 19.
Dr. Boros Balázs – A magyar népi kultúra területi tagolódása
december 17.
Pataky Emőke – Őrzés módok
Előadásaink kezdési időpontja 17 óra, a népzenei koncertek 19 órakor kezdődnek a Kós teremben. Cím: 1088 Budapest, Ötpacsirta u. 2., a MÉSZ székháza.
Programsorozatunkat az Építész Továbbképző Kht. akkreditálta és alkalmanként 0,5 kredit ponttal honorálja. Jelentkezni a Továbbképző Kht. címén, vagy a szervezőknél lehet. Minden érdeklődőt, régi ismerősünket és új barátunkat szeretettel várunk programjainkra.
Krizsán András építész
Falufejlesztési Társaság
Tel: (30) 999-0027