Nézőpontok/Kritika

David J. C. MacKay: Fenntartható energia - mellébeszélés nélkül

2013.01.24. 09:59

A Cambridge-i Egyetem fizika professzora, David J. C. MacKay könyvében elfogulatlanul, érthető és emberközeli módon részletezi a fogyasztói társadalom egy főre és napra eső energiafogyasztását, összehasonlítva a fenntartható energiatermelés lehetőségeivel. Megállapításait számos grafikonnal és adatok sorozatával támasztja alá – elsősorban Nagy-Britanniára vetítve, de a bemutatott módszerekkel jól felvázolhatók a hazai viszonyok is.

Ez a könyv nem riogat világvége-szcenáriókkal és nem lobbizik egyik energiaágazatnak sem. Ami egy könyv megírásával megtehető a fenntartható energiáért, azt a szerző megteszi. Jó fizikus módjára egy új mértékegységet vezet be, amely alkalmas arra, hogy összemérhetővé váljon mindenfajta energiatermelés és -fogyasztás. Ez a mérték az egy főre és egy napra eső energiafelhasználás, illetve -termelés. Bármely ország statisztikai adatai alapján az értékek eszerint már kiszámolhatók és összehasonlíthatók. Így lépésenként méri össze a fogyasztói társadalom emberének napi energiaszükségleteit és a különböző energiatermelési formák napi termelésének lehetőségeit, korlátait.

Nemcsak okos, de szellemes, gyakorlatias is. Hála tiszta gondolatmenetének, könnyedén leszámol az olyan téveszmékkel, hogy például „ha kihúzod a telefontöltőt, máris tettél a környezetért” - ez ugyanis túl kevés, még ha mindenki követi is a tanácsot. A mennyiségek arányait remek grafikonokkal szemlélteti. Mértéket és módszert ad. Az a bizonyos „bármely ország” természetes Nagy-Britannia. Úgyhogy megmarad az izgató kérdés számunkra: hogyan alakulnának a számok és grafikonok Magyarországra vonatkozóan? A mi statisztikai adatainkkal, mellébeszélés nélkül.

„A könyv mintául szolgálhat arra, hogy a környezeti témákat hogyan kell kristálytiszta fogalmak és jól érthető, világos grafikonok segítségével tárgyalni. Nagy erénye a munkának, hogy az energiatermelés és -fogyasztás kezelésére olyan mértéket használ, amellyel kifejezve a felhasználás és termelés értékeire kézzelfogható, a mindennapokból ismert nagyságrendekbe eső számokat kapunk. Bár a könyv zseniális ismeretterjesztő műnek tekinthető, meggyőződésem, hogy hasznos tankönyvül szolgálhat a környezettudományok bevezető kurzusain és a középiskolákban is.”

Tasnádi Péter
egyetemi tanár, ELTE Meteorológiai Tanszék

„Végre egy könyv a fenntartható energetikáról, amelyik megmutatja, mi is a probléma valójában, és milyen szempontokat kellene figyelembe venni a megoldáshoz. Nem utasít el egyes lehetőségeket zsigerből és nem preferál másokat politikából. A szerző – jelzők helyett – számok, konkrét hétköznapi példák segítségével, szórakoztatóan és érthetően mutatja be a műszaki és gazdasági problémákat. Ajánlott olvasmány diákoknak, tanároknak és a téma iránt érdeklődő laikusoknak. Kötelező olvasmány mindenkinek, aki érdemben szeretne vitatkozni az energetika aktuális kérdéseiről.”

Aszódi Attila
a BME Nukleáris Technikai intézet igazgatója

A szerzőről

David J. C. MacKay a Cambridge-i Egyetem Fizika Tanszékének professzora, akit – nem meglepő módon – a könyv első megjelenését követően az angol energiaügyi minisztérium tudományos főtanácsadójának kértek fel. Cambridge-ben természettudományokat tanult, majd PhD fokozatát számítógépek és neurális rendszerek témaköréből a Kaliforniai Műszaki Egyetemen (California Institute of Technology) szerezte. Ezután visszatért Cambridge-be, ahol a Royal Society kutatójaként a Darwin College-ben dolgozott. Nemzetközileg ismert a gépi tanulás, az információelmélet és a kommunikációs rendszerek területén végzett kutatómunkája. Nevéhez fűződik a Dasher nevű szoftver kifejlesztése, amely lehetővé teszi a billentyűzet használata nélküli adatbevitelt a felhasználók számára, 1995-től kezdve fizikát tanít Cambridge-ben. 2005 óta ideje legnagyobb részét az energiával kapcsolatos ismeretterjesztésnek szenteli. A Világgazdasági Fórum Éghajlatváltozási Tanácsának tagja.

fordította: Both Előd
oldalszám: 416
formátum: 197 x 226 mm
ISBN: 978-963-279-575-1
ár: 6900 Ft