Épületek/Középület

Debreceni Egyetem Társadalomtudományi és Egészségtudományi Oktatási Központ és Könyvtár

2003.09.17. 12:47

Építész vezető tervezők: Kálmán Ernő, Major György

Debrecenben a felsőoktatási intézmények egyesülését követően a térség meghatározó egyeteme jött létre. Az ország keleti felének fejlődése miatt az egyetem vezetői a hallgatói létszám növekedésére számítanak, ezért hozták létre az új létesítményt, a Társadalomtudományi és Egészségtudományi Központot az Oktatási Minisztérium támogatásával. A tervezési megbízást pályázat útján nyerte el a REÁLTERV Kft. és a GAUFF Budapest Kft. által alkotott konzorcium.









Az építési terület Kassai útra néző oldalán a Debreceni Egyetem Közgazdaság-tudományi Karának épülete áll. A mögötte levő üres területen alakították ki az új komplexumot, melyet a hosszú távú elképzelések szerint tovább lehet majd bővíteni. A több mint 0,8 hektáros területen közel 3350 négyzetmétert építettek be.



A pince, földszint és egy- vagy kétemeletes épületrészekből álló létesítményt eredetileg három lépcsőben tervezték megépíteni, de végül is ké ütemben épült meg, közvetlenül egymást követően. A közgazdaságtudományi kar már meglévő épületének hossztengelyére merőlegesen egy oktatási szárnyat hoztak létre. Ezt a másik oldalról az Egészségtudományi kar számára kialakított épületrész zárja le. Az így kialakult T-alakú létesítmény két udvara sem marad kihasználatlan. Az északiban két darab előadót létesítettek egy ovális tömbben, míg a déliben egy kör alaprajzú könyvtár kapott helyet. Az új épület különböző funkcióit (tantermek, előadók, laborhelyiségek, könyvtár, stb.) az egyes karok közösen tudják használni, és így biztosított a modern igényeknek megfelelően kialakított termek kihasználtsága.








 

A Megelőző Orvostani Intézet és a gyógytornász szak épületrésze a közgazdasági kar épületével párhuzamosan, a másik oldalról zárja le az új szárnyat. Az egyik felén három-, a másikon viszont csak kétemeletes létesítményt egyirányba lejtő tető fedi. A földszinten vannak az adminisztrációs egységek, míg az emeleteken egy 150 fős előadó, egy tornaterem, laborok, kutató helyiségek és tantermek épültek.

Az új könyvtár az alagsorba tervezett összekötő folyosón keresztül csatlakozik a középső szárnyhoz. Ezen a szinten van a raktár is; itt mintegy 170 ezer könyvtári egységnek jut hely. A földszinten a gazdasági irodák és a kiszolgáló létesítmények számára alakítottak ki helyiségeket. Az olvasóterem és a szabadpolcos kölcsönzés pedig az első emeleten van, illetve a galérián, ahol 130 ezer kötet elhelyezére nyílik lehetőség. A tervezésnek köszönhetően a terem később, a várhatóan felmerülő igényeknek megfelelően tovább bővíthető.








A másik udvaron készült el az oktatási tömb, amelyben kettő darab kétszáz fős előadó van.Ez az egység alkalmas külföldi tanárok, professzorok meghívására és konferenciák szervezésére is, mert mindkét teremhez tolmácsfülkék is csatlakoznak. A létesítmény hőmérsékletének állandósítása érdekében az épület melletti park alatt egy olyan szellőzőrendszert hoztak létre, amely - a talaj hőmegtartó képességét kihasználva - télen előfűti, nyáron pedig előhűti a fűtésre-hűtésre használt levegőt.








A létesítmény jellegéből adódóan a csend és a nyugalom megőrzése kiemelten fontos volt. A telek jó adottságokkal rendelkezik ehhez, hiszen a Kassai út felől a közgazdaság-tudományi kar épülete jól szűri a főútról beszűrődő zajokat. Ezen túlmenően a tervezők a kifejezetten nyugalmat igénylő helyiségeket úgy helyezték el, hogy távol essenek mind a külső, mind pedig a belső zajforrásoktól. Továbbá külön ügyeltek arra, hogy az épület környezetét a lehető legjobban megóvják, vigyázva a természetes növényzetre, és gondolva új növények telepítésére is.



Szerző: Kálmán Ernő, Major György (szöveg, tervlapok, fotók)

 






 




Debreceni Egyetem Társadalomtudományi és Egészségtudományi Oktatási Központ és Könyvtár
Debrecen, Kassai út 26.

Tervezés: 1999-2001.
Kivitelezés: 2001. szeptember - 2002. augusztus
Megrendelő: Oktatási Minisztérium és a Debreceni Egyetem

Generáltervező: REALTERV Építésziroda Kft.
1-es ütem kiviteli terveit készítette: Iparterv Rt.
Építész vezető tervezők: Kálmán Ernő, Major György

Munkatársak:

  • Albrecht Beáta, Balogh Csaba, Novák Róbert, Simon Mónika, Ruják Eszter, Hámori Máté (REÁLTERV Kft.)
  • Lasztóczi Péter, Ükös Tamás, Bodnár Zsuzsa, Berecz Tamás, Katók Edit, Hoffman Tamás (TEAMAJOR Kft.)

Szerkezettervezés: Embersics Judit (Gauff Budapest Kft.)
Épületgépészeti tervezés: Dr. Palócz Miklós /engedélyezési terv, tender terv/
Villamos tervezés: Révhegyi Ferenc /engedélyezési terv, tender terv, könyvtár kiviteli terv/
Labortechnológia: Kovács Gábor
Akusztikai szakértő: Kotschy András

Az alábbi kivitelezők működtek közre a Debreceni Egyetem Társadalomtudományi és Egészségtudományi Oktatási Központ és Könyvtár kivitelezésében.

Generálkivitelező: HUNÉP Universal Rt.
Alvállalkozók:

  • Biosec Kft. - könyvtár berendezés
  • Vivax irodabútor Kft. - bútorok
  • Kemabo Kft. - laborberendezés, bútorok
  • Fém 97 Kft. - acélszerkezetek
  • Otis Kft. - felvonó
  • Laboncfa Kft. - belső üvegfalak