Design/Formatervezés

Design a javából!

2011.03.01. 11:34

A fiatal, hazai designereket a társadalmi, szociális és környezettudatos kérdések foglalkoztatják leginkább. Erről tanúskodik a Moholy-Nagy László Formatervezési Ösztöndíjasok munkáját bemutató tárlat az Iparművészeti Múzeumban. A február 25. és április 3. között látogatható kiállítás azt is jól tükrözi, hogy hogyan kapcsolódhat össze a kreativitás és a piacképesség. Azaz: a fiatal magyar designerek nem az asztalfióknak terveznek, hanem a gazdasági környezetben is versenyképes tárgyakat hoznak létre.

Az a 15 fiatal, hazai formatervező, aki 2010-ben Moholy-Nagy László Formatervezési Ösztöndíjban részesült, olyan terveken és tárgyakon dolgozott az elmúlt évben, amelyek valós társadalmi kihívásokra reflektálnak. A munkáik mind nemzeti, mind nemzetközi szinten aktuális kérdésekre fókuszálnak: ilyen a környezettudatosság, a fogyatékkal élők integrálása vagy a diszkrimináció csökkentése.

 

 

 

A Moholy-Nagy László ösztöndíjasok közül többen aktuális társadalmi, szociális kérdésekre kerestek választ. Ennek a gondolatnak a jegyében készült például az infópult vakoknak (tervező: Nagy Krisztina), a bőrt nem irritáló végtagvédő gyógyászati segédeszköz (tervező: Juhász Dóra) és a cigány népmeséket illusztráló grafika (tervező: Csala Sándor) is. Ebbe a sorba illik a piros-fehér színkombináción alapuló, tradicionális és modern motívumokat ötvöző porcelán tál (tervező: Boldizsár Zsuzsa), amely egy könnyen sorozatgyártható szuvenírtárgy. A tavalyi munkák között született egy olyan animációs szoftver (tervező: Romvári Péter) is, amely többfunkciós installációs rendszer tervezésére alkalmas.

 

 

 

Számos designert foglalkoztat a környezeti értékek megóvása. A gépjárművek okozta környezeti terhelést csökkenti a turisztikai és közösségi célokat előtérbe helyező, újfajta városnézést kínáló jármű (tervező: Sass Tivadar Viktor), az egy- vagy többszemélyes, félig fekvő pozícióból kényelmesen tekerhető kerékpár (tervező: Kápolnás Gergely), illetve közvetett módon a víztiszta PVC fóliák ruházati alkalmazása (tervező: Póczos Valéria). Mind az üveghulladéknak új értelmet és esztétikát adó térelválasztók, burkolatok (tervező: Nagypál Dorottya), mind a hajlítás alapelvén kialakított lámpacsalád (tervező: Pongrácz Farkas) a környezettudatosságra hívják fel a figyelmet. A porcelán növénytartó (tervező: Simon Viktória) pedig speciális öntözési megoldást rejt, amit a cserepes zöld növények hálálnak meg leginkább.

 

 

 

A korábbi évek hagyományához híven az ösztöndíjasok munkáinak megvalósításában nagy szerepet játszanak a hazai vállalatok, gyártók: egy-egy cég felkérésére született meg a rendszerezést segítő, műanyag tároló termékcsalád (tervező: Sümegi Éva), a mai belsőépítészeti igényeknek megfelelő radiátorburkolat (tervező: Dörögdi Orsolya), a padra leülő személy testhőmérsékletét átvevő kültéri pad (tervező: Varga Dávid) és a szintén köztérre szánt interaktív pad (tervező: Pallag Bálint), mely ülőhely, közvilágítás és fényreklámfelület is egyben.

„Külön öröm számunkra, hogy több céggel és hazai vállalkozással együttműködve hirdethettük meg az ösztöndíjat: az elkészült munkák tökéletes példái annak, hogy a hazai tehetségek támogatni képesek a gazdaságot, azaz a formatervezők ma már nem az asztalfióknak terveznek, hanem piacképes, értékesíthető tárgyakat hoznak létre.” – mondja dr. Bendzsel Miklós, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala és a Magyar Formatervezési Tanács elnöke.

 

 

 

Moholy-Nagy László Formatervezési Ösztöndíj 2010-es ösztöndíjasainak névsora

BOLDIZSÁR Zsuzsa — 1. éves szilikátipari tervezőművész - Porcelán szuvenír kollekció   
CSALA Sándor — 1. éves tervezőgrafikus - Cigány népmesék illusztrálása. A kötet teljes promóciója, borítójának, címoldalának és előzékének tervezése.
DÖRÖGDI Orsolya — 1. éves formatervező művész, fémműves - A jelenlegi lakberendezési trendekbe illeszkedő radiátorburkolat-család kifejlesztése a Multinetwork Kft. közreműködésével.
JUHÁSZ Dóra — 1. éves textiltervező művész - Végtagvédő gyógyászati segédeszközök (ortézisek) tervezése.
KÁPOLNÁS Gergely — 1. éves építészmérnök - Emberi erővel mindenhova! Variációk rekumbens kerékpárokra.
NAGY Krisztina — 2. éves formatervező művész - Infopont kialakítása vakoknak és látóknak. QR-kódra és taktilis jelölésre épülő információs rendszer.
NAGYPÁL Dorottya — 1. éves szilikátipari tervezőművész - Új funkciós tárgytervezés újrahasznosított üvegből.
PALLAG Bálint — 1. éves ipari termék- és formatervező mérnök - Fúziós városi életterek, interaktív környezetei térelemek.
PÓCZOS Valéria — 1. éves textiltervező művész - Transzparens védelem. Öltözékek és kiegészítők.
PONGRÁCZ Farkas — 1. éves formatervező művész - Fény a feszített szerkezetben. Lámpatestek, fénykísérletek.
ROMVÁRI Péter — 1. éves építészmérnök - Installáció tervezése "non-standard" elvek mentén.
SASS Tivadar Viktor — 1. éves formatervező művész - Jól manőverezhető, szabadpályás turisztikai- és kommunális felhasználású környezetbarát jármű.
SIMON Viktória — 1. éves formatervező művész - Speciális öntözési megoldásokat magában foglaló porcelán növénytartó család tervezése.
SÜMEGI Éva — 1. éves formatervező művész, designer - Rendteremtés-rendszerezés: műanyag moduláris tároló termékcsalád. A CREA Form Kft. közreműködésével.
VARGA Dávid — 1. éves építész tervező művész - LED alapú technológia új formavilágának kutatása, kidolgozása a köztéri megjelenésben. A TUNGSRAM Schréder Zrt. közreműködésével.

A Moholy-Nagy László Ösztöndíjasok beszámoló kiállítása mellett a Kozma Lajos Kézműves Iparművészeti Ösztöndíjas munkák is megtekinthetőek az Iparművészeti Múzeumban 2011. február 25. és április 3. között.