Immár két évtizede annak, hogy április tizennyolcadika a műemlékekre, a történeti együttesekre, az épített örökségre tereli a figyelmet. A Műemlékek és Történeti Együttesek Nemzetközi Tanácsa (ICOMOS - International Council on Monuments and Sites) ezen a napon fogadta el a javaslatot a világnap kinyilvánítására és megünneplésére. Magyarországon hagyománynak tekinthető az a tudományos ülés, amelyet ezen a napon tartnak. Ebben az évben Kecskemét város adott otthont a világnapi megnyitó programnak, majd a tudományos tanácskozásnak.
A Műemléki Világnap alkalmából Rockenbauer Zoltán, a nemzeti kulturális örökség minisztere, adta át átadja az örökségvédelem szakembereinek a Forster Gyula díjat, illetve az örökségvédelem támogatóinak a Schönwisner István emlékérmet. A Kulturális Örökségvédelmi Hivatal elnöke a Dercsényi Dezsőről elnevezett sajtódíjat az írott és az elektronikus sajtó munkatársainak adta át.
Az idei díjazottak:
FORSTER GYULA-DÍJ
(A díj névadója a magyar műemlékvédelem hajnalán, 1886-tól a Műemlékek Országos Bizottságának alelnöke, majd elnöke volt.)
SCHÖNWISNER ISTVÁN EMLÉKÉREM
(A díj névadója, Schönwisner István XVIII. század történész-tanár, egyetemi régész professzor. Az óbudai, római katonai tábor hypocaustumának megmaradása érdekében közbenjárt Mária Teréziánál. A história szerint egy sváb földműves munka közben talált rá a maradványokra, a régész professzor tárta fel és publikálta az eredményeket, s Mária Teréziát kérte, eredménnyel, hogy nyilvánítsa fenntartandónak a romokat.)
DERCSÉNYI DEZSŐ SAJTÓDÍJ
(A sajtódíj névadója, Dercsényi Dezső művészettörténész a második világháború utáni magyar műemlékvédelem egyik legnagyobb hatású irányítója volt. A díjat halála után egy esztendővel 1988-ban alapították)
Gratulálunk a díjazottaknak!