Technológia

Dizájner otthon 100 éves épületben

2024.11.19. 14:17

Ha eltérő korok szellemiségét, építészeti jellemzőit és dekorációs megoldásait szükséges összehangolni, a nyílászárók gyakran jelentenek szűk keresztmetszetet. A mai nyílászárók azonban a korszerű épületburok részeként, a homlokzat vizuális hatásának formálóiként egyszerre kínálják a legújabb műszaki megoldásokat a megfelelő látvánnyal ötvözve. Egy német designer blogger osztotta meg ezzel kapcsolatosan tapasztalatait.

Funkció, esztétika és energiatakarékosság – általánosan ezek a felújításokkal szemben támasztott elvárások. Ugyanakkor egy mélyfelújítással járó projekt komplex folyamat – főként, ha a tulajdonosok különösebb szakmai segítség nélkül, önmaguk tervezik azt elvégezni. Napjaink alapvető építési és felújítási célkitűzése a jelentősen kevesebb energia „felemésztésével" működtethető épületek, illetve ehhez szorosan kapcsolódó háztartások kialakítása. Ennek sikeres megvalósítása több területen is érzékelhető, például az energiaszámlákon, de a hosszú távon környezetkímélőbb, fenntarthatóbb működtetés egyéb előnyökkel is jár. Ez utóbbi pedig egyre szélesebb körben egy abszolút prioritást élvező, közös cél.

Az építőanyag-ipar elmúlt két évtizednyi fejlesztéseinek köszönhetően mára ebből a szempontból is nagy hatékonyságú anyagok, műszaki megoldások állnak rendelkezésre. A felújítások között mindig fontos szerep jutott a nyílászárók cseréjének, részben egy tetőfelújításnál vagy homlokzati hőszigetelésnél egyszerűbbnek látszó folyamatuk miatt, részben pedig a homlokzat részeként az optimalizált energiaháztartás biztosításában kiemelkedő szerepükből adódóan. A megfelelő ablakok kiválasztásáról és egy ódon épület családi otthonná való alakításáról a közösségi oldalakon népszerű német interior design blogger, Carolina Wertenbruch interjúban is megosztotta tapasztalatait.

Dizájner megoldások és 100 éves építészet

Carolina és férje 2021-ben vásárolták meg azt a közel 100 éves épületet, amelyet első tervek szerint társasházzá alakítottak volna, végül mégis családi otthonukat alakították ki benne. A felújítást több éven át tartó utánajárás előzte meg és többszöri újratervezés kísérte.

„Egy dologhoz ragaszkodtunk az első pillanattól kezdve: az épület eredeti stíluselemeinek megtartásával megőrizni annak hangulatát és egyedi báját. A stukkókat, rusztikus dekorációs elemeket is mind e gondolat által vezérelve szereztük be. A felújítási lépések tisztázása után a házat visszabontottuk az alapszerkezetig, azonban amit lehetett megmentettünk. Így restauráltuk a teljes lépcsőszerkezet, amelyet saját kezünkkel csiszoltunk újra. A régi nyílászáróktól sajnos korszerűtlenségük miatt meg kellett válnunk, de némi kutatómunkával sikerült egy megfelelő, klasszikus formavilágú, ugyanakkor műszaki tudásban is megbízható új ablakokat találnunk" – emlékezett vissza Carolina.

A felújítás ugyanakkor kihívást is jelentett a pár számára tekintve, hogy a tervezési, illetve a kivitelezési feladatok nagyrészét saját maguk valósították meg, külső szakmai segítség bevonása nélkül.

„Rengeteg energia és utánajárás. Hónapokon keresztül gyűjtöttük a szükséges tudást, inspiráció után kutatva sétáltunk a környező utcákban, illetve eszmecseréket folytattunk a szomszédokkal a tapasztalatokról. Minden egyes javításra vagy cserére szoruló épületelemről megfelelő mennyiségű információ halmoztunk fel annak érdekében, hogy a helyes döntést hozhassuk meg" – mondta el Carolina.

Modern és rusztikus találkozása

Az új ablakok kiválasztása több szempont átgondolását igényelte: hőszigetelés, zajvédelem, betörésvédelem, könnyű kezelhetőség, minőségi, de környezetébe illő megjelenés.

„A témában való tájékozódáshoz az internet jó kiindulópont volt, ez alapján sokat megtudtunk a műszaki és energetikai tulajdonságokról, illetve véleményeket is olvastunk a hosszútávú funkcionalitás felmérése miatt. Képek alapján az esztétikai illeszkedést is nagyjából fel tudtuk mérni. Végül természetesen meglátogattunk néhány szakkereskedést, ahol hasznos tanácsokat kaptunk az üvegezés és a profiltulajdonságok együttese kapcsán. Három szempontot tartottunk szem előtt a választáskor: műszaki stabilitás, energiahatékonyság és esztétikai illeszkedés. Az új GEALAN-LUMAXX® profilú ablakok a legújabb energetikai szabványoknak is megfelelnek, magas hőszigetelési képességgel rendelkeznek, azonban modern, technikai tulajdonságaik ellenére – vagy éppen azokkal együtt is – tökéletesen illenek az épület régies stílusához. Nagyon elégedettek vagyunk a végeredménnyel, a homlokzati megjelenés összhatásával" – tette hozzá Carolina.

Klasszikus szépség: a GEALAN-LUMAXX® rendszer

Hasonlóan izgalmas felújítási projektek esetében az egyik legtöbbször alkalmazott megoldás a GEALAN S 9000 profilcsalád tagjaként a GEALAN-LUMAXX®. Ennek különlegessége, hogy optimalizált geometriájának köszönhetően rendkívül keskeny keretszélességű rendszer, amely még több fény beengedését teszi lehetővé. A GEALAN-LUMAXX® esetében látszó keretről beszélünk, azonban a kétszárnyú ablakoknál általános 150 mm helyett csupán 106 mm-es szélességet jelent. Mindezt folytonos, a kereten végig húzódó hat kamrás szerkezettel a kiváló hő- és hangszigetelés érdekében, akár háromrétegű üvegezéshez is. A GEALAN-LUMAXX® nyílászáró profilok színezése az S 9000-es rendszer tagjaként választható az UV- és időjárásálló, karc- és lepattogzásmentes GEALAN-acrylcolor® technológiával.

A GEALAN klasszikus, modern, illetve minimalista profilformáit, illetve a selyemfényű és metálpigmentes színezési lehetőségeket ITT ismerheti meg bővebben.