Közélet, hírek

Döntött az előzsűri: hamarosan kiderül, kik a 2023-as Média Építészeti Díja finalistái

2023.10.11. 16:54

Rekordszámú, 78 épület, 91 terv és 26 épített környezet kategóriájú projekt indult az idei Média Építészeti Díja megmérettetésén, amelyeket egy háromtagú nemzetközi előzsűri értékelt és rangsorolt. Hamarosan az általuk kiválasztott finalistákat is megismerhetik olvasóink.

A MÉD hagyományainak megfelelően az Épület, Terv, Épített környezet kategóriában benyújtott munkákat ezúttal is nemzetközi előzsűri bírálta el: ők választották ki azt a 10-10-10 projektet, amelyek az Építészfórum oldalán hamarosan elérhető közönségszavazáson indulhatnak. Mindemellett az Épület és Terv kategóriában az 5-5 finalistáról is döntöttek – ők prezentálnak majd a médiazsűri előtt a novemberi gálán.

Az induló munkákat az alábbi aloldalakon lehet átnézni: 

Média Építészeti Díja 2023 – Épületek

Média Építészeti Díja 2023 – Tervek

Média Építészeti Díja 2023 – Épített környezet közönségdíj 

 

Az előválogatást végző nemzetközi szakmai zsűri elnöki posztját idén Indira van’t Klooster építészettörténész, az ARCAM igazgatója tölti be. A zsűri további tagjai Iulia Stanciu építész, a STARH építésziroda alapítója, valamint Matteo Costanzo építész, egyetemi tanár, a kultikus San Rocco magazin alapítója és szerkesztője. Folytatva a tradíciót, magyar zsűritag is segíti a nemzetközi szakértők munkáját: erre a feladatra idén újra Szabó Levente építészt, a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia rendes tagját kértük fel. A következőkben röviden bemutatjuk mindannyiukat. 

Indira van’t Klooster építészettörténész, az Amszterdami Építészeti Központ (ARCAM) igazgatója
Indira van’t Klooster a University of Amsterdamon szerzett építészettörténész diplomát. Az A10 európai építészet online magazin alapítója és egykori főszerkesztője, 2014 óta több alkalommal töltötte be a Média Építészeti Díja nemzetközi előzsűrijének elnöki pozícióját. Számos olyan építészeti szervezetnél dolgozott, mint az Amszterdami Építészeti Akadémia vagy a Helyi Építészet nevű holland alapítvány, amely egyrészt a pályázatok és európai közbeszerzési eljárások kapcsán a jó megrendelő mibenlétét, másrészt a helyi, regionális és nemzeti szintű építészet politikát népszerűsítette. Olyan nemzetközi zsűrik tagja is volt, mint az osztrák Styrian Építészeti Díj, a skót Doolan Díj, az AIAC Fiatal Olasz Építésze Díj, a Fiatal Észt Építész Díj, illetve a rotterdami Maaskant Díj. Kutatási területe az európai utópista közösségek. 2019-ben kinevezték az Amszterdami Építészeti Központ igazgatói posztjára. Olyan könyvek köthetők a nevéhez, mint a Women in Architecture (nai010, 2023), a Forty and Famous - 10 interviews with successful young European architects (Amilcar Publishers, 2016) és a Reactivate! Innovators of Dutch architecture (Valiz, 2013).

Matteo Costanzo építész, a 2A+P/A építésziroda társalapítója

Matteo Costanzo a római La Sapienza Egyetmen szerzett diplomát, majd az oxfordi Brooks Egyetemen tanult. Együttműködött a Domus magazinnal, és számos írása jelent meg nemzetközi építészeti magazinokban és kötetekben. Több európai egyetemen volt vendégelőadó és konzulens, többek között az amszterdami Sandberg Intézetben, a Naba és a Domus Akadémián Milánóban, a Genovai Egyetemen, a londoni Syracuse Egyetemen, a Müncheni Műszaki Egyetemen, valamint a Cornell Egyetemen.
2017 óta tanít a londoni Royal College of Art School of Architecture ADS10 tervezői stúdiójában, 2022-től pedig a londoni Architectural Association 20. diplomaszakán.
A San Rocco magazin alapítója és szerkesztője, valamint a római CAMPO építészeti tér alapítója és kurátora.
A Gianfranco Bombacival közösen alapított 2A+P/A Építésziroda vezető tervezője. Az iroda építészeti, városépítészeti és tájépítészeti projektekkel egyaránt foglalkozik.
Az iroda munkáit több egyéni kiállításon is bemutatták, mint például: a Savage Architecture című vándorkiállítás Londonban, Firenzében, Milánóban, Brüsszelben, Rómában, Brüsszelben és Berlinben; Planetary Rites és The Pop Out Show Rómában; 36 Drawings Orléansban; Drawings and project Milánóban.

Iulia Stanciu építész, a STARH építésziroda alapítója

Iulia Stanciu a bukaresti Ion Mincu Építészeti és Urbanisztikai Egyetem professzora 1991 óta, saját irodáját, a STARH Építészirodát 1996-ban alapította. A STARH projektjei az elmúlt évek során számos országos és nemzetközi díjat nyertek. Öt alkalommal jelölték épületeiket a Mies Van Der Rohe Awards-ra, melyek közül egyszer a rövid listára is bekerültek. Az iroda olyan jelentős pályázatokon aratott sikert, mint az Új Nemzeti Történelmi Múzeum, a kolozsvári városháza bővítése, a konstancai DN3C Park, Brassó főtere vagy a Bukaresti Építészeti Kamara Központja. Tagja a román Építész Kamara vezető tanácsainak, és a bukaresti élet és a város különlegességeinek megőrzése témakörével foglalkozik. Elnöke az Építészek Aláírási Jogának Országos Bizottságának.

Szabó Levente építész, a Hetedik Műterem alapítója

Szabó Levente DLA Ybl-, Prima- és Pro Architectura-díjas építész, a BME Középülettervezési Tanszékének tanszékvezető egyetemi tanára, a Hetedik Műterem alapító-vezetője és a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia rendes tagja. Munkái közül meghatározó a régi budai Városháza épületének rekonstrukciója, a Móricz Zsigmond körtéri "Gomba" épületének megújítása, a soproni Várkerület revitalizációja, az ELTE II. világháborús áldozatainak emlékműve vagy a reformáció 500. évfordulójára készített Kálvin téri installáció. Kutatásaiban – szoros összefüggésben alkotói munkásságával – az építészet és emlékezet kapcsolatának lehetőségeit vizsgálja. Egy monográfia, számos tanulmány és szakcikk szerzője. A Magyar Építőművészek Szövetségének elnökségi tagja.

Az előzsűri által kiválasztott projekteket október 13-án, pénteken sajtótájékoztató keretében jelentjük be. Az 5 terv és 5 épület alkotói a Média Építészeti Díja gáláján mutathatják be munkáikat, amelyre az Uránia Nemzeti Filmszínházban kerül sor november 10-én. Az eseményre az alábbi linken lehet jegyet vásárolni. A díjátadó gála megvalósítását a Nemzeti Kulturális Alap támogatja.