Épületek/Irodaépület

Égszínkék kocka a Váci úton

2014.01.21. 13:30

A közelmúltban befejezett felújítás bizonyítja, hogy néha kisebb, belsőépítészeti beavatkozásokkal is nagy hozzáadott értéket lehet elérni. Boldizsár Andrea tervei nyomán nemcsak színes, fiatalos enteriőrök, hanem új funkciók és közlekedési rendszer is fogadja az itt dolgozókat.

A Bp. XIII. ker Váci út 182. szám alatti irodaház, vagy ismertebb nevén a Blue Cube 2013 első félévében jelentős belső megújuláson esett át. A közösségi terek két leghangsúlyosabb pontja, a recepció, illetve a belső kert kapott két ütemben új designt, ezáltal felfrissítve az épületnek már nem a kor megjelenési színvonalába illeszkedő képét. Ezen megújulással párhuzamosan a hátsó recepció is kisebb ráncfelvarráson esett át, hogy jobban illeszkedjen és egységes megjelenést képviseljen a többi megújult közös területekkel. A kiadó területek értékesítését elősegítendő az első emeleten egy berendezett mintairodát is kialakítottak, bemutatva az irodaház sztenderd kiépítésének színvonalát.

A Váci út felőli fő recepció alaprajzi zónái lényegileg nem változtak, a recepció és a várakozó tér maradtak az eredeti pozíciójukban, de a recepciós pult elforgatásával, előtérbe helyezésével javult a terület funkcionalitása. A lift előtere a recepcióval össze lett nyitva, hogy az addigi szűk és sötétebb előtér is kellemesebb benyomást keltsen, egyúttal javítva az irodaház belső közlekedését is. A belső színvilág az eredeti melegebb tónusokból a házra jobban jellemző hidegebb árnyalatok felé fordult, ezt töri meg a várakozó rész színes, ívelt kanapésora. Dekorációs elemként köszön vissza az épület neve a fő falon elszórt kék üvegbetét négyzetekben. A tervezők figyelme minden elemre kiterjedt, a padlóburkolattól kezdve egészen a recepciós pult dísznövényéig.

A teljes kivitelezés hat hétig tartott, jobbára éjszakai és hétvégi munkavégzés mellett, mivel a kivitelezés során – az irodaház tulajdonosai és bérlői kérésének megfelelően – a recepció működőképességét végig fenn kellett tartani, továbbá, amint az ilyen környezetben megszokott, zajos és poros munkavégzés csak munkaidőn kívül történhetett. A felújítás gyakorlatilag minden fal- ás padlófelületet érintett, továbbá az aljzatbeton is cserére szorult, így külön kihívás volt a kivitelezők részéről a fenti elvárások teljesítése.

A recepció és liftelőtér összenyitása már előkészítette a második ütemben elvégzett belső kert felújításának egyik fő célját, hogy az, mint közösségi tér jobban beépüljön az irodaház mindennapjaiba. Az eredeti elemek közül gyakorlatilag csak a fedett közlekedő tartószerkezete maradt meg, az összes többi elemet érintették a tervezők ceruzavonásai. A közösségi térformálás első lépéseként az egész kertet, mint egy nagy egységet kellett megjeleníteni, szemben a korábban szinte csak étkezőként és közlekedőként szolgáló udvarral.

Ennek a két funkciónak a megőrzésével, felhasználva a kert méretéből adódó lehetőségeket kialakult egy bárpultokkal, bárszékekkel, csobogóval berendezett kötetlenebb tárgyalásokra alkalmas zóna, valamint egy kanapéval, fotelekkel, dohányzóasztallal berendezett „lounge” rész is helyszínt adva egy ebéd utáni kávé elfogyasztásához. A növényzet is csereéretté vált, az új növényeket automata öntözőrendszerrel kiegészített tüzihorganyzott virágládák fogadják. A belső homlokzatfestés fehér-sárga színt kapott, hogy még világosabbá és barátságosabbá tegye a belső kertet. Ezt az oldott hangulatot erősíti az új bútorok élénk színvilága is.

A tervezők, a mai irodaházaknál merőben szokatlan módon gondoltak a dolgozók felfrissülésére egy pétanque-pálya létrehozásával, amely a szabadban végezhető játékos mozgás lehetőségével még jobban kiszakítja őket a számítógépes-elektronikus környezetből. Az sem baj, ha valaki nem tudja a szabályokat, hiszen egy rövidített kétnyelvű szabályzat is felkerült a falra, így már semmi akadálya egy kis házibajnokságnak. A sorukra váró játékosok közben leülhetnek a virágládákkal megegyező kialakítású padokra, amelyek a pálya mellett kaptak helyet.

Boldizsár Andrea