Nézőpontok/Kritika

Egy felmérés másik olvasata

2015.05.19. 09:06

600 vállalkozás megkérdezésével készített felmérést az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) az elektronikus építési napló használatáról, annak tapasztalatairól. A következő cikk a Lechner Tudásközpont véleményét mutatja be. 

Az elektronikus építési napló bevezetése óta eltelt időszakot figyelembe véve a felmérésben résztvevő cégek az építésfelügyeleti hatóságokkal együtt javuló tendenciát fogalmaznak meg a kivitelezési fegyelem, a jogkövető magatartás, valamint a szakszerűség területén is – olvasható az ÉVOSZ honlapján, az e-építési naplóról szóló felmérés összefoglalójában.

A felmérés tehát igazolja, hogy a Lechner Tudásközpont által – ahogy minden projektjénél, itt is az érdekeltek, így többek között az ÉVOSZ bevonásával - kifejlesztett elektronikus építési napló nagy lépést jelentett a minőség és a korszerűség irányába a kivitelezés területén. Több fontos cél mellett 2013-ban azért vezették be az e-építési naplót, hogy biztosítható legyen az állampolgárok számára fontos átláthatóság, számonkérhetőség és kiszámíthatóság.

Az ÉVOSZ tájékoztatása szerint a tagság az e-építési napló bevezetésétől az adminisztrációs terhek és költségek csökkenését várta. Ahogy az a felmérés összegzésében szerepel, a válaszadók 93%-a arról nyilatkozik, hogy az elektronikus rendszer bevezetésével nem csökkentek az adminisztrációs terhek.

Az e-építési napló bevezetésének alapvetően nem az volt célja, hogy a kivitelezők adminisztrációs kötelezettségei csökkenjenek. Fő célként az átláthatóság, a jogszerűség biztosítását, a feketemunka kifehérítését és a lánctartozások megszűntetését tűzték ki.

A hajdani papír alapú naplóvezetés is – amennyiben szabályosan, naprakészen vezették – jelentős adminisztrációs teherrel járt. Köztudott, hogy korábban sok esetben nem vezettek naplót a kisebb értékű kivitelezési munkáknál. Érthető, hogy azok a kisvállalkozók, akik korábban – szabálytalanul – csak alkalmanként vezettek építési naplót, plusz teherként élik meg ezt a kötelezettséget.
Az adminisztrációs feladatokat természetesen továbbra is el kell végezni, viszont korszerűbb formában. Egyes felhasználók - főleg az idősebb, számítógépes ismeretekkel nem rendelkező szakemberek - számára az átállás természetesen okozhat nehézségeket, azonban a minőségi kivitelezői kultúra eléréséhez mind szélesebb körben alkalmaznunk kell az elektronizáció nyújtotta előnyöket. A jövő felé kell fordulnunk, a fiatal generáció a papír alapú naplóvezetés helyett egyértelműen az elektronikus rendszerek használatát támogatja.

Az építési beruházások minőségének és nyomonkövethetőségének biztosítása, a bürokrácia csökkentése kiemelt cél. Ennek megfelelően folyik az e-napló továbbfejlesztése, ezen belül a naplóvezetés egyszerűsítése, felhasználóbarátabbá tétele. Folyamatban van a mobiltelefonokra és a tabletekre optimalizált, android operációs rendszerek alatt is működő építési napló fejlesztése és a konzorciumok kezelésének megoldása is.

A felmérésben megfogalmazott igénnyel ellentétben nem tartjuk elfogadhatónak az 50 millió forintos értékhatár alatti kivitelezéseknél az e-napló használatának, adattartalmának korlátozását. Érthető, hogy egyes kivitelezési munkáknál a felhasználók tehernek érzik az e-építési napló vezetését, azonban kisebb mértékű beruházások esetén is fontos a korrekt, precíz, minőségi kivitelezés. A kis részfeladatok szakszerűtlen megoldásából is származhatnak nagy problémák, amelyek utólagos feltárása érdekében elengedhetetlen a visszakereshetőség.

Az e-napló használatának, adattartalmának csökkentése a napló használatának visszaszorítása ellentétes lenne a korszerűség irányába tett eddigi lépésekkel. A korlátozás helyett inkább az e-napló további kiterjesztése lenne indokolt, például a társasházi közös képviselők által koordinált, bizonyos nem építési engedélyköteles, de nagy értékű társasházi felújítási munkákra is.
Az e-napló továbbfejlesztett verziójának elkészültéig is a Lechner Tudásközpont professzionális Helpdesk szolgáltatással áll a felhasználók rendelkezésére.

Lechner Tudásközpont