Épületek/Lakóépület

Egy siófoki családi ház tervezéstörténete

2024.01.02. 08:17

A statikus és építész házaspár által Siófokra tervezett családi ház saját víziójuk megvalósulása az első skiccektől a belsőépítészeti megoldásokig. Az átgondolt tervezés és építési folyamat eredményét a tervezők ismertetik.

ÉPÍTÉSZET

Építész és statikus házaspár révén világos volt számunkra, hogy olyan családi házba szeretnénk költözni, amit saját magunk tervezünk a saját igényeinknek megfelelően. Saját vállalkozás és szerteágazó ügyfélkör révén a munkánk lehetővé teszi a munkavégzést vidéken, emiatt választottuk a Balatont, azon belül Siófokot, ugyanis kedvező elhelyezkedése révén gyorsan elérhető, illetve innen könnyen elérhető a főváros illetve számos nagytelepülés, valamint a Balaton maga egy minőségi életteret, állandó rekreációt biztosít. Maga a telek a Balatontól 10 perc, a városközponttól 20 perc sétatávolságra található. 

A generálkivitelezés szintén családon belül maradt a férj édesapjának cége révén. A ház a korábbi tapasztalatok és a saját ismert igények révén egy átgondolt folyamat eredménye volt. A tervezést illetően a legfontosabb szempont az volt, hogy egy jól élhető, időtálló és a hosszútávon gazdaságos épület szülessen. Az épület esetében nagyon fontos volt a kert kapcsolat kialakítása, és hogy minél több zöldfelület vegye körül az épületet, ezzel is hangsúlyt fektetve az élhetőségre. Másrészt a ház szürke színe és a természet zöldje kontrasztot teremtve eredményezi a harmóniát és a környezetbe illeszkedést.

A tervezési program alapjául a következő helyiség szolgáltak: egybeállós garázs, háztartási helyiség, fürdőszoba, egylégterű nappali-konyha-étkező volt a földszinten, az emeleten pedig háló saját gardróbbal, egy gyerekszoba, egy dolgozószoba, amely a későbbiekben második gyerekszobává alakítható, valamint egy fürdőszoba, és tároló helyiség volt.  A telek mérete és a helyiségek helyigényéből fakadóan kétszintes elrendezés vált szükségessé.  A tervezést a saroktelek különös trapéz alakja nagyban meghatározta, miszerint minél nagyobb legyen a beépített terület, de jól használható terek is adódjanak. Ebből adódóan az épület nem hagyományos minimalista „kockaház". Emellett az emelet egyrészén mindenképpen szerettünk volna extenzív zöldtetőt. Ennek oka egyrészt a természetközeliség hangsúlyozása, másrészt ezzel az épület tömegét mozgalmasabbá lehetett tenni.  Ez az extenzív zöldtető a visszahúzott emelet kapcsán alakul ki a nappali és étkező felett, és a gyerekszobában az íróasztal mögül pontosan ide nyílik kilátás.

Az építészeti koncepció célja egy egyszerű tartószerkezeti rendszerű, a telek trapéz alaprajzát minél jobban követő, modern stílusú épület létrehozása. Ennek megfelelően az épület tömegét az északi, utcai homlokzaton lévő konzolosan kinyúló emeleti tömeg , illetve a déli oldalon a telekhatárral párhuzamos homlokzati falazat, és előtető határozza meg. A homlokzat meghatározói a sötét színezés, amelynek ridegségét a természetes fa homlokzati elemekkel lágyítottuk. A homlokzat egyediségét az emeleti nyílászárók körül elhelyezkedő antracit színű, fabetétekkel ellátott „doboz-elemekkel" hangsúlyoztuk. Az antracit szürke homlokzati színezés nagyban meghatározza az épület karakterét, amelyet az utcafronti ferde fal fehér színezése, és a homlokzaton található fa lécezések lágyítanak. Ahogy látható az épület mindegyik homlokzata eltérő, de mégis harmonizál egymással, ez által megkülönböztetve magát a megszokott minimalista házaktól, ez által is az emberek számára megosztóvá téve annak megjelenését.

A szerkezeti rendszerét tekintve hagyományos falazott teherhordó falas az épület, helyenként monolit vasbeton pillérekkel merevítve. A födémszerkezetek monolit vasbeton síklemezfödémek.

Az épülethez két terasz kapcsolódik, amelyeket a nagy homlokzati tolóajtókon keresztül lehet megközelíteni a beltérből. A beltér és kültér kapcsolatát azzal is hangsúlyoztuk, hogy az épületet nem emeltük ki a terepszinthez képest. Ennek megfelelően a kültéri burkolat szintje megegyezik a csatlakozó tereppel. A teraszok funkciója is eltérő attól függően, hogy a család tagjai éppen milyen formában szeretnének elvonulni a hétköznapi problémák elől. A konyhából nyíló bioklimatikus pergolával fedett terasz az étkezést szolgálja, a nappaliból nyíló fedett terasz pedig a kikapcsolódás, pihenés színtere. 

A fő utcafronti garázs előtti burkolt felületet úgy alakítottuk ki, hogy két autó számára kényelmes parkolást biztosítson. A telekhatáron a kerítéssel párhuzamos zöldsáv került kialakításra, ami a növények növekedésével a telek intimitását növeli. Az utcafronti bejáró esetében a konzolos-fedett kapubeálló egyrészt a praktikumot szolgálja, másrészt harmonizál az épülettel. Fontosnak tartottuk, hogy a telekhatáron belül helyet kapó összes épített elem harmonizáljon egymással. Ezért jelennek meg több helyen a konzolos elemek, az áttört oszlopsávok, korcolt fedések. stb. Az utcafronti elemek színezése megegyezik a korábban már említett homlokzati fehér színezéssel. Ez által kommunikálva egymással, másrészt kihangsúlyozva a megérkezést a házhoz.

A homlokzat sajátosságát a led fénycsíkok hangsúlyozzák az esti megvilágításban, amelyek kapubejárónál szintén helyet kaptak. 

Az emeleti közlekedő természetes bevilágítását és szellőzését a tetőfelülvilágító ablak szolgálja, amelynek központi szerepét a térben az alul „letört" vasbeton födémperemmel hangsúlyoztuk ki, ami a térbeliség érzetét tovább növeli, valamint kedvező hatású a természetes fényterjedés szempontjából is.

A nyílászárókon egységesen zsalúziákat helyeztünk el, aminek oka az volt hogy a környezettől való elvonulást meg tudjuk úgy oldani, hogy közben tetszőleges mennyiségű természetes fényt engedjünk be a házba, illetve továbbá a gazdaságosság szempontjából is praktikus, ugyanis napszaktól függően a lamellák állíthatósága miatt könnyen tudjuk szabályozni, hogy az épület a napsütés hatására mennyire melegedjen fel, így elkerülhető a felesleges lámpákkal történő világítás is egyúttal, valamint csökkenthető a hűtésre szánt energia felhasználása. 

Az épületben elektromos hűtés-fűtés van, gépészeti helyszükséglete kicsi, így az a háztartási helyiségbe került elhelyezésre, amit beépített szekrény mögé rejtettünk, így az óvatlan szemek azt észre sem veszik, valamint kevés értékes területet vett el a hasznos alapterületből.

BELSŐÉPÍTÉSZET

Az épület tervezésekor, ahogy hangsúlyoztuk fő szempont volt az élhetőség, ami igényli a sok pakoló-tároló felületet. Ennek megfelelően a lépcső alatti teret is egyedi beépített bútorral láttuk el, de hogy elkerüljük a zsúfolt hatást, természetes tölgy színeket választottunk, valamint a lépcső korlátja esetében egy szellős egyedi acélkorlátot választottunk, hogy a térérzet ne csökkenjen le. A lépcsőház „monumentális" hatását a lépcsőfordulóban elhelyezett nagyméretű festménnyel hangsúlyoztuk. Az épületben több helyen találhatóak szintén ebbe a térbe készíttetett festmények, amelyek szerepe az volt hogy a belső terek harmonizálnak egymással és teljességgel megfelelnek a saját igényeknek.

A konyha is egyedi tervezésű, melynek különlegessége, hogy lábazata csupán 1 cm, melyben led fénycsíkok kerültek elhelyezésre. A konyha tervezésekor fontos volt a nagy mennyiségű pakoló felület, ennek megfelelően mennyezetig tart a bútor, valamin a funkcionalitás miatt olyan felületekre is szükség volt, ahol az ételeket elő lehet készíteni. Ez utóbbi miatt kapott helyet egy konyhasziget, amely étkező felőli oldalán a bárszékeknek köszönhetően lehetőség van étkezni is. A nappaliban kapott helyet egy hagyományos fatüzelésű kandalló is. A kandalló központi szerepet kapott a térben történő elhelyezésekor, ugyanis mind a nappaliból, mind a konyha- étkezőből látható. A kandalló adja meg hagyományos értelemben véve a család melegségét. A nappali – étkező elhelyezésekor fontos szempont volt, hogy a baráti – családi összejövetelkkor egy kényelmes élettér alakuljon ki, ahol akár kis csoportokba verődve is meglehet élni a társasági életet, miközben mégis egyhelyen van a teljes társaság. 

A teljes belsőépítészetre jellemző, hogy nem hivalkodó, nem csillogó, matt hatású minden felület. Egyszerű, természetes, letisztult anyaghasználatra és formákra törekedtünk, amelyek az épülettel harmónizálnak, de a praktikumnak is megfelelnek. A színes falakhoz egységesen az épületben valamennyi kapcsoló, aljzat, klíma, kilincsek, stb. matt, fekete, szögletes. Ezzel hangsúlyozva az egyszerű, letisztult formavilágot.

Kerülni szerettük volna a fehér fal színezést, így a közösségi terekben a megnyugtató hatású, kellemes érzetet keltő szürkés-zöld szín mellett döntöttünk. Ezen szín mind a földszinti-, mind az emeleti közlekedőkben folytonosan jelen van, a lépcsőházat beleértve, ezzel hangsúlyozva, a vertikális egységét az épületnek.

A tölgy és a zöld szín meghatározója az egész belső térnek, valamint a matt fekete kiegészítők. A  belső nyílászárók síkba záródó befelé nyíló halifax tölgy ajtók mindkét szinten harmonizálnak a természetes fa padló hatását keltő tölgy laminált padlózattal. A beépített bútorok és a konyhabútor tölgy és matt szürke színben készültek.

A vizes helyiségbe hideg burkolat került, melyek betonhatásúak, geometrikus formájúak. A burkolatok mennyezetig kerültek felvezetésre.

A közösségi térben tölgy színű, természetes fa padló hatását kölcsönző laminált parketta található. 

A szobák az emeleten helyezkednek el. Ennek megfelelően az intimitás és otthonosság érzetének növelése érdekében a szobákba és a közlekedőbe szőnyegpadló burkolat készült. A fürdőszobában mennyezetig tartó csempézés készült beton hatású, zöld hexagon burkolattal illetve nagytáblás bézs betonhatású burkolattal.

A fürdőszobába egyedi tervezésű bútorfal készült, csakúgy, mint a gyerekszobába, utóbbi helyen a bútorfal egy hegyet szimbolizál.

A hálószobában az ágy mögé fa burkolat került, ami melegebbé, barátságosabbá, hangulatosabbá teszi a szobának ezt az intim részét, ellensúlyozva ezzel a nagy méretű nyílászárót.

 

Csapody Építészet