A helyszín
Eredeti állapot: amortizálódott sporttelep a XIII. kerület részben zöldövezeti, részben komoly építészeti, gazdasági fejlődésnek indult környezetében. A sportpálya salakos - földes, - nívós szabadtéri sportesemények megtartására alkalmatlan, a töredezett beton lelátó nem elégíti ki a kor szabta követelményeket. A kiszolgáló épületek, építmények leromlott állapotúak, - toldalék és melléképületeik között „szlömös” külvárosi hangulatot árasztanak - nem képviselnek esztétikai, vagy városépítészeti értéket. A körbefutó, átláthatatlan, rossz állapotú nyerstégla kerítés ipartelepi arculatot idéz, - mentes minden humánus építészeti megoldástól.
A telepítés
Az RRT. logikus elveit követve, - (1.) a szabadtéri sportpályát felújítás után a helyén hagyjuk, - a (2.) pályát kiszolgáló ún. Főépületet a Lomb utca felől mintegy utcai, épített mozgalmas térlezárásként helyezzük el, humánus és hívogató térfalat adva mind az utca, mind a műfüves sportpálya felől. Míg a szintén az építész irodánk tervei alapján elkészült és 6 éve átadott új sportcsarnokot a szabadtéri sportpálya másik oldalán, a Rozsnyai utcára szervezve telepítettük. Ez a hármas funkcionális egység így egy közös építészeti koncepció részévé válik, - már nem különálló épületek, sportlétesítmények esetleges halmaza, hanem egy markáns rendező elv mentén megfogalmazott városépítészeti, magasépítészeti, környezetrendezési kompozíció.
Az épületek, sportpályák, kerítések és parkolók úgy határolják a belső parkszerű sporttelepet a két utca felől, hogy izgalmas, gazdag fény-árnyék hatású épített építészeti térfalak (épületek) váltakoznak humánus, részben nyitott, részben zárt kerítéselemekkel, ritmikusan elhelyezett kertészeti megoldásokkal. A magánterület is megnyílik az épületek előtt az utca felé, - díszburkolt és zöld „szigetekkel” öblökkel gazdagítva a gyalogos járdát, - sétánnyá „nemesítve” azt. A parkolókat logikusan, főként a Főépület előtt helyeztük el. A gépkocsiállások mögött alacsony, tömör támfal zárja a hangot és a látványt a sporttelep felől (ahol a parkoló sor hátterét már nem az épület homlokzata adja), - míg a többi kerítés elem áttört, fémszerkezetű, a tetején aszimmetrikus pergola elemekkel.
A szabadtéri rendezvények közönségét hagyományőrző módon, részben a Rozsnyai utca felől - a Lomb utca sarkán – a volt lelátók tengelyében engednénk be a területre. A sportolók, sportolni vágyók, valamint a kiszolgáló személyzet a Lomb utca felől a kiszolgáló főépületen keresztül, ellenőrizetten juthatnak a területre, - csakúgy, mint a személyzet -, önálló, szeparált bejáraton keresztül, a hosszú épület Rákospatak felőli végén. Az étterem közönsége is a főépület reprezentatív előcsarnokán át juthat a fogyasztó térbe.
A parkolók többségét a területen belül, a sportlétesítmények közelében alakítottuk ki, - szükség szerint azonban a későbbiekben a gimnázium mögött kialakítható további felszíni parkolóktól újabb, belső gyalogos sétányt nyithatunk a Láng Sporttelepre.
A tervezett épületek és létesítmények
A szabadtéri sportpálya kiszolgáló épülete
A sportcentrum főépülete, hosszú, hajószerű épület. A Lomb utcával párhuzamos vonalvezetése izgalmas épített térfalat ad a közterület felől. Visszahúzott tömege lehetővé teszi az épület előtt a sportolók, sportvezetők, valamint az étterem vendégei számára a parkolást, - növényzettelepítését, valamint díszburkolatos térbővületek kialakítását.
A humánus, földszint + két emeletes középület tömegében is magában hordozza a funkció hármas tagolását. A Rozsnyai utca felől földszint + kétszintes, reprezentatív „hajóhíd”-szerű fej épületrész a közösségi és sportvezetői épületszakasz, az étteremmel, fitnesz teremmel és sportvezetői irodával. Az aszimmetrikusan elhelyezett előcsarnok másik oldalán a földszint + 1 emeletes épületszárnyban elhelyezett öltöző blokkok sorakoznak katonás rendben, - a pálya felé néző üvegezett oldalfolyosóval -, míg az emeleten a hosszanti közlekedési tengely az utcafrontra kerül, hogy az itt kialakított 12 db kétágyas vendégszoba (diákszálló minőségű lakóegységek) a sportpályák felé nyílhasson fel fedett-nyitott loggia sorával. Az épület 2. számú (menekülő, ill. kiszolgáló) lépcsőháza mögött nyílik a 4db kétszintes belmagasságú squash terem.
Az épületet egy „lebegő tető” alá csúsztatott fedett-nyitott sportvezetői gépkocsi beálló zárja. Az épület forma- és anyaghasználata, tömegképzése idézi az Újlipótváros háború előtti, modernista építészeti arculatát, - ugyanakkor egyszerű vonalvezetése, tiszta szerkezeti rendszere, hagyományos fesztávjai, olcsó és gyors építést tesznek lehetővé.
A sávalapokon nyugvó, - kis fesztávú, hagyományos falazott ill. pillérvázas vasbeton felmenő szerkezetekre monolit vasbeton födém támaszkodik. A többnyire egyemeletes kialakítás építés közben daru telepítését is szükségtelenné teszi. A falazóblokkok hófehér nemesvakolatot kapnak, - a lapostetők fordított rétegrendű tetőszerkezetet, leterhelő kavicsréteggel.
A részben fém oszlopokra, részben falazatokra támaszkodó „lebegő jellegű” tetőszakasz a fej épületrészben korcolt fémlemez fedést kap, csakúgy, mint az előtetők, árnyékoló lemezek és a homlokzati, kiugró „virág ablak” az öltözők folyosóján.
A sportcsarnok
Előregyártott, szeparálható csarnokszerkezet készült 9,00m szabad belmagassággal, - és azt „L” alaprajzi vonalvezetéssel, két oldalról körülölelő kétszintes kiszolgáló szárnyak. A csarnokszerkezet merevített acél oszlopaira acél rácsostartók támaszkodnak keretszerűen összeépítve. A csarnokszerkezet térelhatároló falai hagyományos falazott kitöltő szerkezetből épülnek, pillérekkel és koszorúval merevítve.
A kiszolgáló zóna hagyományos építésű szárnyai, sávalapokon nyugvó, falazott szerkezetekkel és az ezekre támaszkodó monolit vasbeton lemez födémekkel épülnek. Az „L” alakú és kis fesztávú épületrészek sarokpontján nyílik a reprezentatív főbejárat a Teve utca tengelyében, - mintegy építészeti gesztussal lezárva azt. A sarkon emelkedik a lépcsőház is, - minimálisra rövidítve az épület belső közlekedőit.
A földszint egyik oldalán az öltözők sorakoznak, közvetlen, de rejtett kapcsolattal a pályához, - a másik szárnyban a sportpályát kiszolgáló raktár-szertár, valamint az előcsarnokot kiszolgáló büfék kaptak helyet. Ezen a szinten - az emeleti lelátók alatt a térbővületben - szükség szerint időszakosan kialakítható 2-3 sor mobil nézőtéri sor. Az emeleten az egyik oldalhajó a közösségi helyiségeknek - a klubot a hozzá tartozó dohányzó terasszal és teakonyhával – ad helyet, míg a másik szárny fő funkciója a kiszerkesztett lejtésszögű lelátósor, a mögötte sorakozó irodai, technikai, valamint gépészeti és személyzeti helyiségekkel.
A típusszerkezetű csarnok két oldalszárnya teszi az ipari jellegű szerelt alapépületet építészeti kompozícióvá, az oldalhajók kubista összemetsződései, megkomponált „dobozai” és előtetői és a kiegyensúlyozott lyuk-architectúra „ÉPÜLET”-té alakítja a száraz funkciósort. Ezt a hatást erősíti a hátsó homlokzaton kialakított közvetítői páholy, stúdió, amelynek kívülről megközelíthető emeleti térbővületét színes rátét „dobozok” egymásba-metsződéseként fogalmaztuk meg - oldva a nagy osztatlan homlokzat monotonitását.
A főépületrész fehér vakolt, falazott szerkezetekből épül, világosszürke lábazati vakolattal. Az oldalszárnyak egyike téglaburkolatos, míg a másik hófehér vakolt felületű, - az emeleten kiselemes fém szendvics szerkezettel kombinálva. A hátsó oldal homlokzati „dobozai” szürke vakolt illetve piros fémburkolatú felületképzést kapnak. A vasbeton árnyékoló előtetők, és a főhomlokzat kiugró vasbeton - üveg elemének, valamint az oldalszárny hátsó épület szakaszának héjalása korcolt cink lemez.
Kerítések és támfalak
Az utca vonalán önállóan megjelenő parkolósorok mögött 1,60m magas festett nyersbeton támfalak - a tetejükön aszimmetrikus fém pergola szerkezetekkel - választják el a belső és a külső területeket. A sportpálya kerítés elemei egyéb helyeken horganyzott fémrácsok, acéloszlopok között, - 40cm magas beton lábazat fölött. A kerítés mezőket ritmikusan pergola elemekkel gazdagítjuk, - futó növények telepítésével kombinálva.
Akadálymentesítés
Az épület tervezése során fokozott figyelmet fordítottunk az akadálymentesítés követelményeire. Az épület teljes egészében lehetővé teszi annak mozgáskorlátozottak által való használatát. Minden szinten mozgássérült wc-t helyeztünk el, az épület minden irányból megközelíthető az előírt hajlásszögű rámpákon (kerekes-székes közlekedés) keresztül is. A sportlétesítmények használatához is lehetőséget kapnak mozgássérültek, - mozgássérült öltöző és zuhanyzó kialakításának segítségével. Az épület szintjei között tervezett lift (elhelyezésének későbbi lehetősége) is alkalmas kerekes-székes használatra.
Láng Sporttelep főépülete
vezető tervező: Vadász Bence, Palotás Artúr
szakági tervezők:
statika: ifj. Vadász György, Dávid Ágnes
épületgépészet és külső közmű: Thermo Lux Kft.
épületvillamosság: Kelevill Kft.
forgalomtechnikai tervezés: BFVT Kft.
kertészeti tervezés: ARTUS Kft.
konyhatechnológia: Palainé Straub Ágnes
tűzvédelmi konzulens: Báder György
talajmechanika: Geoexpert Kft.
lifttervezés: Schindler Hungária Kft.
környezetvédelem: Józsa és Társai Bt.
generáltervező: Vadász és Társai Építőművész Kft.
megbízó: Budapest XIII. kerületi Önkormányzat