Tarrósy István már nem találta a helyét az egyre bonyolultabb szervezetben
Tarrósy a posztjáról korábban lemondott Takáts Józseffel együtt meghatározó szerepet játszott abban, hogy az EKF-pályázatot Pécs városa nyerte meg.
Tarrósy István: Döntésemnek komoly szakmai okai is vannak. Létrehoztam egy kutatásokkal, fejlesztésekkel, pályázatokkal foglalkozó saját céget, amelyen keresztül, ha szükség van rá, természetesen szívesen elvégzek EKF-fel kapcsolatos feladatokat is, de a kialakult konstrukcióban nem találom a helyemet.
Cseri László: Milyen szakmai problémák merültek fel?
Tarrósy István: Nem lehet pontosan tudni, hogy az irányítási szerkezetben lévő szereplőknek és egységeknek milyen az egymáshoz viszonyított felelősségük, kompetenciájuk. Pedig 2007 január vége van, s mi a pályázatíró Takáts Józseffel már 2005 decemberében letettük a megoldási javaslatunkat, ám azóta nem sikerült a problémával megbirkóznia a városnak.
Cs.L.: Ezt a képet tovább árnyalja a három új EKF-igazgató belépése.
Tarrósy István: Kiss Tibort például tegnap megszavazták az Európa Centrum Kht., hamarosan pedig a Pécs Fejlesztési Kft. társügyvezetőjének egyszerre, miközben mindkét helyen van már ügyvezető. Jó elképzelései vannak a vezetésről, és nem személyével, hanem a struktúrával van gond. Képességei alkalmassá tehetik erre a posztra. Nem látom az egyértelmű irányvonalat és feladatleosztást, a napi működés részleteit. Garantáltan teljes önkormányzati támogatásra van szükség és egy új együttműködési kultúrára, amit én nem látok megvalósulni.
Cs.L.: A főigazgatót társügyvezetőként a másik két ügyvezető főnökének szánták.
Tarrósy István: Jogi szempontból figyelemre méltó helyzet, de a főigazgató voltaképpen nélkülözhető, ez kezdettől fogva a véleményem. Nehezen fogadható el egy ilyen volumenű európai projektnél, hogy az EKF-főigazgató, a művészeti és az építészeti igazgató közül csak az utóbbi nyerte el pályázat útján pozícióját. A művészeti igazgató pedig a jelenlegi helyzet szerint mindössze programkoordinátornak nevezhető, s kár, hogy nem a pályázati körből, az alapos, részletes koncepciót kidolgozók valamelyike kapta a megbízatást. Itt az eljárást lehet kifogásolni.
Cs.L.: Mi a helyzet a feladatokat szabályozó kormányszerződéssel?
Tarrósy István: A december közepén aláírt szerződés szellemiségében ellentmond annak az uniós elvárásnak – a szubszidiaritásnak –, amely szerint „minden döntést azon a lehető legalacsonyabb szinten kell meghozni, ahol az optimális informáltság, a döntési felelősség és a döntések hatásainak következményei a legjobban láthatók és érvényesíthetők.” Pedig a helyi önkormányzat, a pécsi kulturális intézményrendszer és a civil szervezetek képesek arra, hogy saját maguk valósítsanak meg projekteket, s arra, hogy elszámoljanak a megvalósításra szánt pénzekkel. Márpedig a szerződés bevon egy olyan szereplőt, a Hungarofest Kht.-t, amelyre alapvetően nincs szükség.
Cs.L.: Milyen szerepet szán a kormány a Hungarofestnek?
Tarrósy István: A Pécsett szervezett valamennyi, minisztériumi büdzséből támogatott EKF-programmal kapcsolatos szerződést 2007-től 2010-ig a Hungarofest köti meg, bonyolítja a kifizetéseket, vagyis ide, direktben egy fillér sem kerül a kormányzat által nekünk ígért pénzekből. Ráadásul az egyre szaporodó feladatok ellátására a Hungarofestnél EKF-fel foglalkozó munkatársakat kell majd alkalmazni, s a Hungarofest ellenőrzi Pécsett a programok végrehajtását. Ez felesleges duplikáció, és olyan túlbürokratizált eljárás, amely a programszervezés mindennapjait megnehezíti. A menedzsmentet inkább itt helyben, az intézményeknél, a városházán, a civileknél kellene fejleszteni, már csak azért is, mert a tapasztalatokra, a tudásra Pécsett lesz hoszszú távon nagyon nagy szükség.
szöveg Cseri László
forrás: Dunántúli Napló
Tarrósy Istvánnak különösen a pályázatírás szakaszában végzett munkáját értékelte nagyra a város vezetése – mondta Gonda Tibor alpolgármester –, nem véletlenül kapták meg Takáts Józseffel együtt a Magyar Köztársasági Ezüst Érdemkeresztet. Tarrósy hivatalosan bejelentette, hogy nem kíván a korábbi keretek közt tevékenykedni, amit a város vezetése sajnálattal vett tudomásul, mindenképpen hiányozni fog a rendszerből. Új személyt nem kívánnak bevonni pótlására – hangsúlyozta az alpolgármester. Az ügyvezetőnek kinevezett Kiss Tibor, és a március elsejétől ugyancsak ügyvezetővé kinevezendő Méhes Márton között osztják meg majd Tarrósy feladatait.