Hogy az építészet nemcsak házak, hanem terek alkotásáról is szól, közhely. De hogy ezeknek "tértörténetük" van, és hogy a tereket is időben éljük át, már szokatlan gondolat. Ekler Dezső olyan tér-idő világba vezeti be az olvasót, ami megszokott környezetünk rejtett dimenzióit tárja fel. A Palladio- és Piranesi-díjas építész könyve három évtizednyi elméleti publicisztikából nyújt válogatást.
Az írások témája - Budapest városépítészeti kérdéseitől kezdve a szerző építészetelméleti fejtegetésein át korunk építészetének és néhány épületének elemzéséig - rendkívül széles spektrumot fog át. A szerző "tértörténeteiben" elsősorban az épületek nyelvezetének jut meghatározó szerep, ezen belül is kiemelt helyet kap Makovecz Imre világa. Ezekben az elemzésekben is kifejezésre jut a szerző rendkívül mély elméleti és filozófiai érdeklődése, olvasottsága és elkötelezettsége.
Ekler Dezső nemcsak a hazai építészetnek, hanem az építészetelméletnek is kiemelkedő alakja, akinek téziseivel lehet vitatkozni, de a bennük megfogalmazódó átfogó világkép mélységét és eredetiségét nem lehet elvitatni.
Meggyesi Tamás