Emberek/Oktatás
EL | AWAY - ELjunior szonda - kiértékelés, összegzés
2010.06.15. 13:40
Mit gondolnak Pécs fiataljai városukról, és milyen a kapcsolatuk saját életterükkel? Getto Katalin összegzi a középiskolások körében végzett felmérést.
Getto Katalin elkészítette a középiskolások által kitöltött kérdőívek kiértékelését, összegzését. Az összegzés azok számára is könnyen átláthatóvá teszi a tizenévesek véleményét, akiknek nincs idejük a kérdésekre adott válaszok részletes átolvasására.
Íme az összegzés szövege, mely mától a honlapon is olvasható (www.elprojekt.hu): - A kérdőív legfőbb tanulsága, hogy noha életkoruknak megfelelően az érzelmi szempontok, a kötődés fontos szerepet játszanak választásaikban, a fiatalok meglepő mértékben tisztában vannak a realitásokkal. Bár felsőfokú tanulmányaikat még szívesen folytatnák a városban, felnőtt életüket, karrierjüket legtöbben már másutt szeretnék megkezdeni. Aki mégis Pécset választja, az kizárólag a „szívére hallgat”, hiszen egyetlen olyan megnyilvánulást sem olvashattunk, amely a munka, a karrier és a jövedelmek szempontjából érvelt volna a helyben maradás mellett.
- A kultúra iránti igény várakozáson felül szerepel a preferenciák között: a kedvenc városok kiválasztásánál a természeti adottságok után második helyen a kulturális sajátosságok állnak. A lakóhelyválasztás megfontolásai között a „pezsgő kulturális élet” igénye nem kis meglepetésünkre jelentősen megelőzi például a „sok jó szórakozóhely” szempontját (az igazsághoz tartozik, hogy a felkért iskolák között két művészeti tagozatos középiskola is szerepelt).
- A pécsi emberek sajátosságairól feltett kérdésünkre adott válaszok zöme a városimázs „mediterrán” szólamát erősíti: sokan hangsúlyozzák a pécsiek életvidám mentalitását, laza, oldott viselkedését. Többen utalnak a lokálpatrióta szellem és a „pécsiség” sajátos minőségének létezésére is.
- Ugyanakkor meglepően magas (31%) azoknak a száma, akik egyetlen nevet sem tudtak vagy nem akartak megemlíteni, amikor a híres pécsiekről kérdeztük őket. Az aktuális médiaszemélyiségek magas reprezentációját (velük csak Janus Pannonius és a Zsolnayak vehették fel a versenyt) természetesnek tekinthetjük; annál különösebb, hogy a kortárs irodalmat két nem pécsi szerző képviseli, Vörös István és Grecsó Krisztián, Csorba Győzőt, Bertók Lászlót vagy Parti Nagy Lajost viszont senki sem említi.
- A „mi hiányozna a legjobban” illetve „mit változtatnál meg” kérdésekre adott válaszok arra hívják fel a figyelmet, hogy a közterületek rendkívül fontos szerepet játszanak a fiatalok életében, ők a közterületek első számú használói. A válaszok jelentős része a köztérfelújítások eredményét kritizálja. Egyértelmű a több zöldterület iránti igény, különösen az új Széchenyi-térrel kapcsolatban. A tömegközlekedés hiányosságai is nagy mértékben rontják a fiatalok közérzetét, a Pécs környéki településekről bejáró fiatalok az éjszakai autóbuszjárata hiánya miatt sok esetben kénytelenek lemondani az esti programokról.
- Az érzelmi kötődés fontosságát firtató kérdésünkre adott válaszok sajátos ellentmondást tartalmaznak: alig néhányan tagadják nyíltan a kötődés fontosságát, érvelésük azonban sokszor mégis arra utal, hogy korlátozott jelentőséget tulajdonítanak a kérdésnek.
Az ELjunior programról bővebben itt olvashat:
http://elprojekt.hu/eljunior