Közélet, hírek

Életre kel a Fekete özvegy?

2006.08.22. 11:19



Ahogy mondani szokás, városképi sebként éktelenkedett az elmúlt egy évtizedben a Hunyadi utca 2. szám alatti ingatlan a miskolci főutcán. Pontosabban: a (működő, létező) ingatlan hiánya.

A borsodi megyeszékhely legbelsőbb belvárosát jelentő sétálóutca egyik végénél, a polgármesteri hivatal reprezentatív épületét is magában foglaló Városház tér (és maga a városháza) közvetlen szomszédságában található - az 1-es helyrajzi számot viselő! - telken egy igen régi földszintes építmény állt, amely a rendszerváltás után például pártirodaként is szolgált. Sokáig elhagyatott volt, s a közkeletű ”fekete özvegy” csúfnévvel a (bel)város szégyenfoltjának számított. Néhány esztendeje egy huszárvágással álmegoldást talált a tulajdonos önkormányzat: lebontatta a házat, amelyre máig csak a foghíj és egy magas kerítés emlékeztet - nem lehet eléggé hangsúlyozni - a háromemeletes polgármesteri hivatal közvetlen szomszédságában...

A helyi közéleti fórumok, beszélgetések gyakori témája volt a szégyenfolt letörlése, a telek beépítése. Erre sokáig csak homályos ígéretek hangzottak el, mígnem a közelmúltban a helyhatóság ingatlanállományát kezelni-hasznosítani hivatott társaság, a MIK Zrt. (Miskolci Ingatlangazdálkodó) építészeti tervpályázatot írt ki, s májusban már ennek az eredményhirdetése is lezajlott. Akkor ismertté vált: a győztes, megvalósításra váró terv a település egyik legismertebb építészének, Viszlai Józsefnek a munkája - míg az ugyancsak megvett második és harmadik helyezett tervek alkotói (a helyi közvélemény számára kevésbé ismertek) Sztojka Gábor, illetve Juhász-Nagy Balázs.

A MIK internetes honlapján kiemelt helyen szerepel a hír, ”Hunyadi utcai ingatlan. Sikeres volt a tervpályázat!” (az első mondat csupa nagybetűvel), ami jelzi, a megyeszékhely közvéleményének érdeklődésére joggal számot tartó fejleményről volna szó. Ehhez képest, a fenti bejelentés, a pályázati eredményről szóló május végi sajtótájékoztató, és a városházi honlapra akkoriban kitett, a pályamunkákat (kis felbontásban, hevenyészetten) bemutató tabló után nem következett semmi. Sem a pályázati eredmény értékeléséről, indoklásáról nem kapott képet a közvélemény, sem a érdemi folytatásról. A MIK Zrt.-nél, úgy tudni, egyetlen munkatárs szolgálhat információkkal a programról - ő hetek óta elérhetetlennek bizonyul újságírói megkereséseink számára... A társaság kommunikációs vezetőjétől annyit tudtunk meg: egymilliárd forintos nagyságrendű építési beruházás készül a MIK égisze alatt, ”az anyagi források már rendelkezésre állnak, az engedélyeztetésre várunk”.



 

A tervek bemutatásakor elhangzott: irodai-kereskedelmi és vendéglátó funkciókat egyaránt megjelenítő objektum megépítéséről van szó.
Három hónappal ezelőtt az Észak-Magyarország című megyei napilap idézte Újvári Andor, a hivatal városfejlesztési osztályvezetőjének szavait: ”Komoly kihívást jelentett a pályázók számára a foghíj beépítésének megtervezése. Hisz különleges a hely, különlegesek a körülötte álló épületek, de különleges a funkció is, mellyel az új épületet meg kellett tölteni. A legjobbnak talált terv stílusában igazodik környezetéhez, összefogja a szomszéd épületeket és egyben rendezőerőt képvisel.” Akkor úgy hírlett: az építkezés még ősszel elkezdődhet. A városi televízió riportjából származó információk szerint míg az eredeti átadási időpont (2006.) március 31. lett volna, ehhez képest most szeptember 7-re ígérik, tervezik az avatás dátumát.

Adottságként tartalmazni
Hogy a készülő beruházásról a sajtó és a közvélemény nehézkesen szerez információt az illetékesektől, mondhatni, bocsánatos bűn volna... ám jelen esetben, a tervkészítést pályázaton elnyerő irodának is meggyűlt a baja, amikor a megbízóval igyekezett volna egyeztetni a továbblépésről. Mint az eredményhirdetésnél is elhangzott, a nyertes pályázó megkapta a lehetőséget a továbbtervezésre. Jelenleg zajlik az engedélyeztetési szintű tervek készítése - tudtuk meg Viszlai Józseftől -, szeptember elejére, közepére lesznek készen; a következő két hétben az anyag a tervzsűri elé kerülhet. (Feltehetően a műemlékes zsűri elé.)
- A beruházás pontos ütemezéséről nekem sincs információm, úgy gondolom, az ősz folyamán valamiféle alapkőletételnek meg kell történnie. Ismereteim szerint a városi ingatlanos cégnél folyamatban van a közeli Városház tér - Dísz tér - Szent István tér övezetre vonatkozó tervpályázat előkészítése, márpedig annak a kiírásnak a jelen épületet már mint adottságot tartalmaznia kell.



A Minap című önkormányzati újság a tervpályázati eredményhirdetésről beszámoló cikke az alábbiak szerint eleveníti fel a Hunyadi utca 2. történetét: ”A több mint százéves múltra visszatekintő ingatlanban működött már nyomda, bizományi áruház és több kereskedelmi egység is. Később a Városháza épülettömbjéhez került, és a telekegyesítést követően azzal együtt műemléki védelmet kapott. Az elavult épület hasznosítására, illetve átépítésére vonatkozóan már a ´80-as évek végén készültek tervek, s ezek a szándékok a ´90-es évek végén, 2000-es évek elején még inkább felerősödtek. Ekkor a cél még a Városháza bővítése lett volna, a jelenleg több helyszínen található igazgatási épületek összevonására volt kiírva pályázat, illetve tervezési program.”

A miskolci önkormányzat a terület hasznosítására vonatkozó tavaly áprilisi határozatának szövegéből
”A Hunyadi u. 2. alatti - joggal szégyenletes állapotúnak mondható - épület a jelenlegi formájában semmilyen körülmények között nem csúfíthatja tovább a belváros ezen területét. Különösen indokolt ez azon ingatlannál, mely önkormányzatunk meghatározó épületének szomszédságát adja.
 Az Önkormányzat stratégiájához való viszony: a Hunyadi u. 2. esetében a meglévő épület rekonstrukciója elodázhatatlanná vált, s átgondolásra javasolható, hogy a városképileg kiemelt környezetben lévő felépítmény a rekonstrukció során egy új, a város polgárai számára is előnyöket eredményező funkcióval töltődjék fel.
Várható gazdasági hatások:
Tekintettel arra, hogy önkormányzatunk a Hunyadi u. 2. alatti bővítés, rekonstrukció megvalósítására külön forrást nem tervez, így a fejlesztés az esetben támogatható, ha az új épületszárny létrehozása külső befektető tőkebevonásával valósul meg. Kapcsolódások: A Hunyadi u. 2. (és a volt Rozmaring köz ingatlancsoportja) szervesen kapcsolódik a belvárost építő munkánkhoz (...).”
/2005. április 24./

”Strang Jakab”