Emberek/Interjú

Élhető iroda - Feuertag Ottó

2016.09.23. 13:30

A Design Hét hivatalos eseménye az Europa Design egyik programja, amelyen Mark Catchlove, a Herman Miller irodabútorok "munkahely ideológusa" tart előadást. Ebből az alkalomból Feuertag Ottóval Lányi András beszélgetett többek között az új irodaszervezési elvekről és az Europa Design új irodájáról. 

Lányi András: 20 éve kezdtétek el a Hermann Miller irodabútorok forgalmazását. Jó döntés volt belevágni?

Feuertag Ottó: Az egyik legjobb befektetés volt, amit eddig életemben tettem.

LA: A Design Héten Mark Catchlove tart előadást a Hermann Millertől, aki a Knowledge and Insight csoport igazgatója a cégnél. Mit takar ez a titulus?

FO: Ha hagyományos történelmi titulusokkal jellemezzük, akkor ő lenne a Hermann Miller munkahely ideológusa. A jövő munkahelyi kultúrájának kutatója, tanácsadója és a Hermann Miller által képviselt viselkedési kódex terjesztője, amely gyakorlatilag egyfajta humánerőforrás-tanácsadás. Mark belsőépítészeti- és dizájnfelelőse is a cégnek. Összekapcsolja az új munkahelyi kultúrát a dizájn bútorok létével, ennek a támogatását végzi. Az a feladata, hogy megértesse, hogy ezek az új fajta bútorok hogyan támogatják ezt a gondolkodásmódot és megközelítést és milyen módon teszik hatékonnyá, könnyen átrendezhetővé az irodai tereket.





LA: Van konkrét témája az előadásának?

FO: Persze. Living Office Concept a címe, amely leginkább az élhető irodai világot mutatja be, hogyan mosódik össze a kollaboráció, a munkahelyi környezet és a családias hangulat. Ez egy egészen előremutató, nagyon laza, nagyon liberális, unortodox irodaszervezési elv. Ez a koncepciójának és az előadásának a lényege.

LA: Mikor és hol lehet őt látni, hallani?

FO: Kedden fog nálunk, az új Törökvészi úti bemutatótermünkben előadást tartani, kétszer, délelőtt és délután. Ez a Design Hét hivatalos eseménye, a részvétel ingyenes, de regisztrálni kell. 

LA: Az új irodaházatokban mennyire tudott a Living Office Concept megvalósulni?

FO: Nagyon sok részletében és porcikájában igyekszünk ezt megvalósítani, apró részletekkel, bútorok elhelyezésével. Legjobban talán a konyhánk fejezi ki ezt a koncepciót. Egy magas bárpultnál étkezünk, amelybe HDMI-kábel és erősáramú csatlakozókat süllyesztettünk. Az ebéd utáni kávé elfogyasztása már átcsaphat egy kora délutáni megbeszélésbe. Ezt támogatja az asztal végén, a falra elhelyezett okostévé, amin az egész iroda ismeretanyaga elérhető. Még arra sincs szükség, hogy a kolléga a saját laptopját odahozza, hanem onnan, távolról eléri az összes állományát, és a cég központi adatait. Van külön csendszobánk és olyan VIP elvonuló sarkunk is, ami bensőségesebb megbeszéléseknek is lehetőséget ad.





LA: Ki volt az építésze és a belsőépítésze ennek a projektnek?

FO: Mauricio Flores, chilei származású építész-belsőépítész, aki az egész koncepciót összefogta, és a bontást, az átalakítást és a felújítást is levezényelte.

LA: Az valósult meg, amit ő eredetileg a tervezőasztalon megtervezett?

FO: Azt gondolom, hogy 85%-ban megvalósult, 15%-ban pedig olyan új ötletek jöttek létre, amiket még a tervezési fázisban ő sem gondolt. Ez egy nagyon izgalmas munkafolyamat, amiben a kollégáimmal mi is részt vettünk, a saját környezetünket együtt alakítottuk ki.

LA: Mikor lesz az irodaházatok hivatalos megnyitója?

FO:
Jövő év elejére tervezzük, amikor már az összes kiegészítés és finom részlet elkészül, az utolsó óra és grafika is felkerül a falra és a kert kizöldül, a tavaszi virágok kidugták fejüket.

LA: Gondolom ti már korábban elkezdtétek használni az irodát.

FO: Áprilisban költöztünk be a második szintre, kényszerűségből, mert az előző irodánkat el kellett hagyni. Rövid ideig persze sanyarú körülmények között dolgoztunk, de ez egy hónap után megszűnt, és utána már egészen komfortossá vált az iroda. Másrészt belülről tudtuk irányítani és ellenőrizni a kivitelezés munkálatait.





LA: Akkor mostanra már gyakorlati tapasztalatod van, hogy mennyire jó itt dolgozni. Mekkora a változás az előző helyhez képest?

FO: A tereket sikerült úgy meghatározni és kialakítani, hogy lényegesen jobbak a térkapcsolatok. Az együttlét, és ez az összekapcsolt gondolkodás erőteljesebben érvényesül. Nincsenek hagyományos értelemben szobákra tagolva a kollégák, és hála az épület adottságainak, és a tervezőnek szinte mindegyik szobából át lehet látni a másik szobába, üvegfalakon vagy üvegezett ajtókon keresztül. Megvan a vele is, meg nélküle is élmény. Ez a létrehozott fókuszáltság a munkára vonatkozik. A közösségi terekben pedig tényleg nagyon pazar a kínálat. Van két nagy méretű emeleti és egy 120m2-es földszinti teraszunk is és egy közel 600 m2-es kertünk, támfalakkal, külső padokkal. Lesz egy kültéri babzsák pódiumunk is, ahova vízálló babzsákokra lehet majd leheveredni. Az iroda kuriózuma egy kétszemélyes hinta-szófa, amit egy nagyon kreatív acélszerkezetre rögzítünk.





LA: A tervezőnek mennyire volt kötve a keze? Milyen instrukciókat kapott?

FO: Mauricio elég hamar átlátta és megértette a Living Office koncepcióját - régóta ismer minket, több projekten is dolgoztunk korábban. A bemutatóterem fő funkciójának tisztázása után nem is nagyon kellett instruálni, 85%-ban kapott szabad kezet. Nagyon sok hasznos és pénzmegtakarító ötlete, és ennél is több kevésbé pénzmegtakarító fejlesztése volt, alapvetően elégedettek vagyunk vele.

LA: Aki esetleg lemarad Mark Catchlove előadásáról, később meg tudja nézni?

FO:
Fel fogjuk venni, persze és szeretnénk majd elérhetővé tenni.

Lányi András