Közélet, hírek

Elhunyt Dénesi Ödön Ybl-díjas építész, urbanista

2011.03.16. 14:14

Életének 89. évében elhunyt Dénesi Ödön Ybl-díjas építész, urbanista. Búcsúztatása 2011. március 18-án, 14 órakor lesz a pécsi köztemető kápolnájában.

Életének 89. évében elhunyt
Dénesi Ödön Ybl-díjas építész, urbanista.
Búcsúztatása 2011. március 18-án,
14 órakor lesz a pécsi köztemető kápolnájában.

 

Várost építeni különleges, kivételes lehetőség – áldott állapot. Alkotó emberek tudják: a legnagyobb bátorság az első fix pont, az első vonal lerakásához kell, ahhoz az egyszerűnek tűnő, de mérhetetlen felelősséggel járó kijelentéshez: ez mostantól így legyen! Letenni egy mező közepére az első útvonalat, az első épületeket, léptéket, rendet és arculatot adni városrészeknek, otthont, életteret teremteni emberek tízezreinek. Pécs mai arculatának elválaszthatatlan részei az Uránváros, a Kertváros, a Szigeti városrész, melyek a kor lehetőségei mellett, éppen az építész szelleme, alkotói igényessége miatt lettek hasonló társaikat messze meghaladó módon lakhatóak és emberségesek.

Dénesi Ödön élete lenyomata a történelemnek. A Trianon utáni 1921. év karácsonyán Kárpátalján született, Beregszászon nevelkedett, majd a Budapesti Műegyetemen tanult. A háború végén a Németországba, majd onnan Dániába menekített végzős egyetemi hallgatók között volt, míg kalandos úton 45 végére hazaért. A földbirtok reformban telekosztást irányított, majd a minisztérium terület rendezési intézetében dolgozott, míg 51-ben megszerezte diplomáját. A MEZŐTERV, a LAKÓTERV, a VÁTI, a kor ekkor szerveződő tervező irodái az állomások, melyekben a szakma nagy neveivel dolgoztak együtt. Ekkor indult a Mesteriskola, melynek részt vett első ciklusában. Alig 34 évesen már ő a tervezője Pécsett, a hivatalos elnevezés szerinti Nyugati városrésznek, vagyis Uránvárosnak. Pécsre költözve városrendező csoportot szervezett a Pécsi Tervező Vállalatnál. A feladatok egyre nőttek: Pécs Általános és Részletes Rendezési Tervei, Szigeti városrész, Megyeri Kertváros, Kaposvár és Komló városrészei, és a több mint húsz díjazott tervpályázat. Kitüntetései között ott ékeskedik az építészet legnemesebb elismerése, a munkájáért 1960-ban kapott Ybl-díj. 1976-ban megromlott egészsége miatt be kellett fejeznie a tervező munkát, de még évtizedekig részt vett a szakmai közéletben.

Munkássága meghatározó a mai Pécs arculatában. Az Építész, a Városépítő emléke itt van velünk az utakban, az épületekben, és városunk képében.

Dél-Dunántúli Építész Kamara