Technológia

Elkészült Európa legnagyobb nyomtatott háza

2020.07.27. 10:13

Ez egyben az első kétszintes nyomtatott lakóház, amely a kontinens legnagyobb 3D-nyomtatójával készült egy darabban. A helyszín a belgiumi Westerlo, az épület kilencven négyzetméteres, és három hét alatt készült el – a folyamat azonban akár két napra is felgyorsítható lesz a technológia további fejlesztésével. 

Európa legnagyobb 3D-nyomtatóját és a hozzá szükséges szoftvereket a westerlói Regionális Fenntarthatósági és Építőipari Innovációs Központban, ismertebb nevén a Kamp C-ben állították szolgálatba. A projekt az Európai Regionális Fejlesztési Alap 668 ezer eurós támogatásával indult, (nevében a Csillagok Háborúja robotját parafrazeáló) C3PO programjának része, amely nyolc tudományos és üzleti partner, többek közt a Trias építésziroda és a Saint-Gobain Weber részvételével hozta létre a házat. 

A Kamp C közlése szerint az épület mérete a régióban átlagos családi házakénak felel meg, viszont háromszor ellenállóbb a hagyományos, falazott konstrukciónál. Bár több hasonló nyomtatási folyamat lezajlott a világban, Emiel Ascione projektmenedzser szerint ez az első alkalom, hogy kétszintes házat nyomtattak, és az is meglehetősen egyedülálló, hogy az egész épület a helyszínen készült – hiszen sok esetben előre nyomtatott elemekből állítják össze a végleges formákat. 

„Amikor elkezdtük az építést, még nem tudtuk, milyen funkciója lesz végül az épületnek" – idézi a tervező Piet Wielemans-t az Architect’s Newspaper. „Az volt a cél, hogy nyomtatással elkészült egy átlagos otthonnak megfelelő alapterületű, magasságú és formájú modellházat, amit többféle célra lehet használni. Ez egyben a körforgásos épület alapelve is. Ez a házat lehet lakóházként használni, de lehet rendezvényhelyszín, iroda vagy kiállítótér is."

A lap idézi a Kamp C lakhatási igazgatóhelyettese, Kathleen Helsen nyilatkozatát is: „…az építőipar soha nem látott kihívásokkal néz szembe: csökkentenünk kell a nyersanyag- és energiafelhasználásunkat, a széndioxid-kibocsátást és a termelődő hulladék mennyiségét, egyre nagyobb az igény a magas minőségű, valamint az elérhető árú otthonokra, és így tovább. A Kamp C-nél úgy véljük, az új technológiák, például a 3D betonnyomtatás, választ kínálhat ezekre. Ezért hoztuk létre ezt az egyedülálló helyszínt a telepünkön, ahol az építőipari cégek kísérletezhetnek a 3D-nyomtatással, kutatási és oktatási intézményekkel együttműködve."

Az épület az ősz folyamán előzetes bejelentkezéssel látogatható is lesz a Kamp C telephelyén.