A Nemzeti Hauszmann Program közzétette a felújítás előtt álló Hunyadi udvar látványterveit. A cél az eredeti Palota térrel közel azonos látvány visszaállítása, melynek érdekében visszaépítik a Szent György utca három méterrel magasabb, Hauszmann-korabeli térszintjét. Az egykor a téren álló istálló épületét azonban nem rekonstruálják, mert túl zsúfolttá tenné a teret.
Évek óta tart a Budavári Palota Hauszmann Alajos-féle összképének visszaépítése. A Lovarda és a Főőrségi épület rekonstrukciója a KÖZTI Zrt. és Potzner Ferenc vezetésével valósult meg, a Királyi Palota felújítását pedig Gutowski Robert irodája tervezi. A Szent György tér felújítása a Pagony Táj- és Kertépítész Iroda és Herczeg Ágnes tervei alapján valósul meg.
A Budavári Palotanegyed megújításáért felelős Nemzeti Hauszmann Program tegnap egy közösségi média bejegyzésben osztotta meg a megújuló Hunyadi udvar látványterveit. A tervekről így ír a poszt:
“A Budavári Palota újjászületésének részeként a történelmi környezethez illeszkedő megjelenést kap a Hunyadi udvar. Az északi szárny Hauszmann-korabeli tömegének helyreállítása lehetőséget ad a Hunyadi udvarba vezető Szent György utca eredeti térszintjének visszaállítására, valamint az utca kiszélesítésére.
Az útvonal keleti oldalán visszaállítjuk az eredeti, 3 méterrel magasabb Hauszmann-korabeli térszintet. A nyugati oldalon továbbra is a jelenlegi térszinten érhető majd el a Hunyadi udvar, hiszen az egykor ott állt Istálló épületét nem építjük vissza, mert akkor a tér zsúfolttá és zártabbá válna. Az egymással párhuzamosan futó utat természetes mészkővel burkolt támfallal választjuk el egymástól, melynek magassága az Oroszlános kapu felé csökken, végül a két térszint a Főőrség előtt, a Hunyadi udvaron egyesül. Érdekesség, hogy a felső útvonal a Mátyás kútja irányába, az alsó út pedig az Oroszlános kapu irányába fut.
Az út és a járda kiskockaköves burkolatot kap, melyet szürke gránitszegéllyel választunk el egymástól. Az újjászülető területen korhű kandelábereket, padokat, valamint hulladékgyűjtőket helyezünk el. A megújuló Hunyadi udvarban nagy hangsúlyt fektetünk a meglévő növényzet védelmére és új virágok telepítésére, ezért öntözőberendezéssel ellátott ágyásokat alakítunk ki és számos előnevelt fát ültetünk.
A Budavári Palota északi fogadóépületének főbejárata egykor a Szent György tér felől nyílt, amelyhez a Hunyadi udvari oldalon egy kijárat is tartozott. Ez a kijárat a várhegy szinteltolódásának következtében, a mélyebben fekvő Hunyadi udvar homlokzatának első emeletén helyezkedett el, ezért Hauszmann Alajos, a szintkülönbségek áthidalása érdekében egy rámpát tervezett. A szocializmus időszakában elbontott műtárgyat a rekonstrukció részeként eredeti formájában visszaépítjük.
A mai Hunyadi udvar elődje a (felső) Palota tér a 19. és a 20. század fordulójára alakult ki, a Hauszmann Alajos vezette Budavári Királyi Palota átalakítása és északi bővítése révén. A II. világháborút követően lebontották a téren állt Istálló épületet és az északi szárny nyugati irányú kibővítésével jelentősen átalakították a Hunyadi udvar térszintjét, megjelenését és megközelíthetőségét egyaránt. A Nemzeti Hauszmann Program részeként hamarosan újjászületik a Hunyadi udvar, amely az eredeti Palota térrel közel azonos látványt fog nyújtani."