A Buildecon új elemzésében némileg módosítja a decemberi számadatokat. Kedvezőtlenebb eredmény várható, az építési piaci teljesítményének csökkenése elérheti a 7%-ot.
1. A Buildecon prognózisa a magyar építési piaci alakulásáról 2009-ben
A 2008-as évi építési piaci teljesítmény 0,3%-kal kedvezőtlenebbül alakult, mint ahogy decemberben a Buildecon elemzésében előre jeleztük.
Szemben a 6,5%-os csökkenéssel a hazai építési piaci teljesítmény – a beruházás építési hányada – forintban számolva az előző évhez képest 6,8%-kal maradt el. A lakásépítés 2008-ban lényegében stagnált, a nem-lakás célú magasépítés értékében és a mélyépítésben történt csökkenés az előző évhez képest.
A 2009-es évre vonatkozó, tavaly decemberi prognózisunkat a jelen ismereteink szerint akként módosítjuk, hogy a 2009-es építési piaci teljesítmény csökkenését 3–7% között becsüljük, ezen belül a magasépítés nagyobb mértékben csökken (-4 – -8%-kal), tekintettel a zsugorodó és lassuló magánerős beruházásokra. A lakásépítésben a magasabb minőség iránti igény várhatóan fennmarad. A mélyépítési szektorban, ahol a kormányzat gyorsítani kívánja az EU finanszírozású projekteket, a csökkenés várhatóan kisebb lesz (-2%), mint ahogyan azt decemberben prognosztizáltuk.
Az építési folyamatok alakulásáról május-június közepénél előbb érdemben nem lesznek tényadatok. A Buildecon a projekt alapú elemzés alapján az év első két hónapjában nem lát jelentős pozitív vagy negatív eltérést az előző év hasonló időszakától. Azonban márciusban számos, korábban előkészített, magánberuházásban megvalósuló projekt halasztását jelezték pl. a tervtanácsokon.
Jelentős tényező lesz 2009-ben a kormányzat 1800 milliárdos beruházási csomagja. Ez a csomag az NFGM és a NFÜ által közösen összeállított, rendszerezett, web-portálon keresőszavakkal kezelhető, korábban már előkészített, 2009–2010-ben EU támogatás felhasználásával megvalósuló (induló) építési projektek együttese (mintegy 670 projekt). A másfél év alatt megvalósuló érték az építési piac időarányos teljesítményének mintegy 40 százaléka. A beruházási csomag értékének kb. kétharmada – 1270 milliárd forint – közlekedési beruházások megvalósulására irányul. A csomag kedvező hatása az év második felétől várható.
Számos törvény 2008-as módosításával gyorsítják fel az EU finanszírozású projektek kivitelezését biztosító, rendkívül összetett előkészületeket. A strukturált adatbázis mellett – ez az ún. „építési piactér" –, a beruházások mielőbbi megvalósulását elősegítendő, további kedvező intézkedés, hogy a kormány 20-ról 40 százalékra, de legfeljebb 300 millió forintra növelte az uniós pályázatoknál felvehető előleg mértékét. A megemelt előleg a Gazdaságfejlesztés Operatív Program, a Közép-Magyarországi Operatív Program 1-es prioritása, a Regionális Operatív Programok gazdaságfejlesztési célú, illetve turisztikai célú prioritásai, valamint a Társadalmi Megújulás Operatív Programból finanszírozott munkahelyi képzést támogató projektjei esetén vehető igénybe.
A Kormány 2009–2010-ben 1400 milliárd forintot tesz közvetlenül elérhetővé a hazai vállalkozások számára. A válságkezelő csomag a piaci, vállalkozói igényeknek megfelelően többféle konstrukcióban kínál megoldást a forráshiány enyhítésére: a vissza nem térítendő támogatásoktól és a hitelektől kezdődően, a kamattámogatáson keresztül a 80 százalékos állami garanciavállalásig. A támogatott hitelek mind több típusa szerepel egyre több kereskedelmi bank kínálatában így már a nagyobb és a legkisebb cégek is találhatnak forrást akár beruházásaik, akár cash-flow problémájuk finanszírozásához. A legkisebbek, illetve a most induló vállalkozások 20 százalékos önrésszel maximum 10 éves futamidő mellett vehetik igénybe a mikrohitelt minimum egy, legfeljebb tízmillió forint összegig. Az Új Magyarország Kis- és Középvállalkozói Hitelt bármely hazai, vagy az EGT területén székhellyel és magyarországi fiókteleppel rendelkező kis-, és középvállalkozás igényelheti.
2. Kitörési javaslatok, építési piacélénkítés
A következőkben megkíséreljük összefoglalni a lehetséges elmozdulási pontokat a hazai és a nemzetközi kilátások alapján. Javaslataink természetesen az építési tevékenységhez kapcsolódnak, de érintenek más területeket is, mint pl. az oktatás és az export.
Mindenekelőtt a KKV-k és a mikro vállalkozások számára teszünk javaslatokat. Ezek lényegében aktuális, jövőbe mutató, élőmunka igényes területek feljavítására irányulnak. A rendelkezésre álló szellemi tőke felhasználásával, új munkahelyek teremtésével, oktatás szervezéssel, a szürkegazdaság zsugorításával sokat javíthatunk a bennünket körülvevő, épített környezetünkön. Mindez reális cél lehet a globális krízis átvészelésére is.
Gáspár Anna
Buildecon