Molnár Mária városvédő, környezetvédő óbudai városfejlesztő javaslataira reagált dr. Györgyi Erzsébet néprajzkutató
”Kedves Egyesült Erők!
Molnár Marika kezdeményezése sokak titkos gondolatát egyesíti, hozza nyilvánosságra és mozgósít, ami a legnagyobb dolog.
Az óbudai templomokhoz közeli rész azért kapott irgalmat a nagy dózerolások és panelépítések idején, hogy megmaradhasson egy régi kis Óbuda, amely ugyan azóta is létezik, de elég soká várt arra, hogy élettel is megteljen.
Erről tanuskodik a sok kis múzeum is, amelyek ezt a célt szolgálnák, azonban magukban kevéssé képesek erős propagandára, együttesen, megfelelő szervezéssel azonban igazi vonzerőt jelenthetnének; meglátogatogatásuk igazi élményt nyújthat akár a külföldi, akár a hazai túristának, diákcsoportnak.
Ehhez már csak a megfizethető, kedélyes vendéglők hiányoznak
és még sok apró színfolt a régi kézműves világból, a mai ember igényeihez
igazítva.
Lassan eljön az ideje, hogy ne csak az utcán sétálva, hanem egy jó nagy kerekasztal körül ülve is lehessen folytatni a beszélgetést.
Örömmel tájékoztatom a Múlt-túrásokat ezúton is, hogy Bús Balázs polgármester úr kézhez kapta kinyomtatva a Múlt-túrával kapcsolatban, az Építészfórumon megjelent írásokat -- előzőleg nem tudott a vállalkozásról -- és határozott érdeklődését és rokonszenvét fejezte ki az elgondolások iránt.
Azt hiszem, minden találkozó újabb csatlakozókat vonz majd és mindenki hozza ötleteit és tettrekészségét.
Kulcskérdés lenne a Zichy-kastély épületegyüttes méltó állapotba hozása. Ez a mára elöregedett hatalmas épület lüktető szíve lehetne a régi-új Óbudának és sokoldalú, vonzó kultúrális központja, folyamatos programokkal, megnövekedett múzeumi bemutató területtel.
Hát még ha kiterjeszkedhetne az Óbudai Múzeum nagyszerű játékgyűjteménye és ezen a védett helyszínen megvalósulhatna Budapest eddig hiányzó Játékmúzeuma! Kecskemét és Székesfehérvár után Budapestnek is kijárna már egy igazi
Játékmúzeum, amely az egész városból, környékről, akár vidékről is vonzhatná
programjaival is a gyermekeket!
Mint az Óbudai Múzeum -- itt kapott lehetőséget Társaságunk ügyeinek vitelére és a Múzeummal való együttműködésre -- jóvoltából rendszeresen a Főtéren és környékén és a Múzeumban megforduló ember, magam és a Társaság részéről is hálával és köszönettel tartozunk e lehetőségért.
Ajánljuk tehát tudásunkat, tapasztalatainkat, tevékenységünket.
A Kiss Áron Magyar Játék Társaság -- 900-hoz közeledő létszámú közösségünk -- sokféle technika bemutatásával, gyermekfoglalkoztatással, játszóprogramokkal, a játék világában összegyűjtött széles körű tájékozottságával sokat tehetne azért, hogy Óbuda öreg kövei között megelevenedjen az élet.
A Játékmúzeum létrejöttéért meg különösen szeretne és tudna tenni, ezt
egyik hivatásának tartja! Remélem, akad egy jókora kerek asztal, amely körül leülve szőhetjük tovább a terveket.
Tiszelettel a kezdeményezés iránt, szívesen együttgondolkodva és a sikerben
bízva,
dr. Györgyi Erzsébet néprajzkutató
a Kiss Áron Magyar Játék Társaság soros elnöke”