A nagy sikerű, 1999-ben megjelent Energiatudatos Építészet c. könyv rövid idő alatt vált az egyetemi hallgatók vezérfonalává. Az energiatudatos építészet iránt érdeklődő építészhallgatók, építőmérnökök, gépészek, műszaki menedzserek, vagy akár közgazdász hallgatók, de nem csak hallgatók, hanem akár laikusok számára is értékes alapműve azóta is. Így nem csoda, ha igény mutatkozott arra, hogy 17 év elteltével megjelenjék a könyv bővített, felújított változata. Mindannyiunk nagy örömére most bemutathatjuk az új kiadást!
Zöld András – Szalay Zsuzsa – Csoknyai Tamás: Energiatudatos Építészet 2.0
Terc Kiadó, 2016.
Az első kiadás óta az épületenergetika területén számos változás történt. Ez részben a technikai fejlődésnek tudandó be, részben pedig az uniós irányelvekkel harmonizált, többször módosított és szigorított nemzeti szabályozásnak. A tartalom és a terjedelem bővítése két, szakmai körökben ismert és elismert társszerzőnek is köszönhető.
A könyv nem „tudományos mű” abban az értelemben, hogy hivatkozásokkal, egyenletekkel és levezetésekkel zsúfolt olvasmány lenne, avagy különböző szoftverek forráskódját boncolgatná, felhasználói kézikönyveit részletezné. Nem segédlet abban az értelemben, hogy az éppen aktuális, de tünékeny formális előírásokat próbál magyarázni.
Tudományos igényességgel megírt, de könnyen érthető ismereteket. Egyenletből annyit, amennyi egy folyamat megértéséhez szükséges és/vagy amit „kézi számításokra” használni lehet és az eredmény becslése céljából használni érdemes is. Gazdag ábraanyagot, diagramoktól sémákon át fényképekig. Elvi megoldásokat a történelmi példáktól a mai csúcstechnológiákig. A cél az, hogy az Olvasó, legyen akár építészeti, akár épületgépészeti szakirányú végzettségű avagy „csak” egy érdeklődő építtető, beruházó, döntéshozó, át tudja látni az energetika, a komfort, a környezetvédelem szempontjából is jó épületek létesítésének lehetőségeit és korlátait, hogy a társtervezők és a döntéshozók építtetők tolmács nélkül értsék egymást. Ehhez áttekintést kap az építészeti koncepció, az épületszerkezet, az épületgépészet, a megújuló energiák hasznosítása, a városi terek, néhány kérdése, az életciklus elemzés kérdéseiről és ezek összefüggéseiről.
Az érdeklődők a könyv bemutatóján találkozhatnak a Szerzőkkel és a Kiadóval 2016. május 5-én 17 órakor a MUT székházban (1094, Budapest, Liliom utca 48.) kötetlen beszélgetésre. Célunk, hogy az érdeklődők kérdései és a szerzők válaszai nyomán élénk párbeszédnek teremtsünk helyet a rendhagyó könyvbemutató alkalmával.
A korlátozott férőhelyre tekintettel a részvételi szándékot a http://goo.gl/forms/R7PNXxyfRI helyen kérjük előzetesen jelezni.